Skocz do zawartości

Teleskop Sky-Watcher BK1025AZ3


tacita

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję zakup tego refraktorka: Teleskop Sky-Watcher BK1025AZ3. Posiada mikroruchy, jest mobilny i podobno niezły. Początkowo przymierzałam się do Synty 8", ale że nie mam specjalnie możliwości, aby ją przewozić, zdecydowałam się na jakiś refraktorek w cenie do 1000 zł.

Stwierdziłam, że na początek wystarczy mi możliwość obserwowania układu słonecznego, jakichś jaśniejszych mgławic i... cokolwiek jeszcze można przez refraktor dostrzec. Na DS'y cierpliwie poczekam, jak będę miała dużo większe środki i inne warunki pomyślę o czymś o większej aperturze.

A na początku refraktor powinien mnie zadowolić.

 

Gdzie będę obserwowała? Mieszkam w małym miasteczku w górach (Śnieżka), położonym w kotlinie. Mam bardzo ładny widok na niebo północne, wschodnie i zachodnie też jest niezłe. Na południu leży Karpacz i produkuje trochę światła. Nie mieszkam w centrum, raczej na obrzeżach, na osiedlu. Światła troszeczkę jest (lampy uliczne oraz z samych okien). Ale podsumowując, nie jest źle, w pobliżu łąki i las, chociaż aż tak daleko sama nie chciałabym wędrować.

 

Chciałam zapytać czy ktoś z Was już miał doświadczenie z tym refraktorem i może się wypowiedzieć. I pytanie do znawców czy dokonuję dobrego wyboru; AZ3 to niezły montaż, ma mikroruchy, star pointer, wyciąg 2" z redukcją na 1,25" i nasadkę kątową 45 stopni (czy 90 nie byłaby lepsza?).

 

Ten refraktorem wraz z lornetką Nikon Action EX (10x50) plus mapami i innymi książkami wprowadzającymi byłby moim zestawem początkującego.

 

Pozdrawiam,

 

tacita

 

PS. Tak zastanawiając się nad tym niebem... z każdej strony otaczają mnie góry/wzgórza, czy to jest dużą przeszkodą?

Edytowane przez tacita
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

No to tak. Powiedziałas, ża początek starczy Ci Układ Słoneczny. Tu niestety Cię zawiodę. Proponujesz wiatłosiny refraktor Achromatyczny. Niestety Układ Słoneczny nie jest jego mocną stroną, refraktor taki ma dużą aberrację chromatyczą, która mocno da Ci w kosc. Sa filtry ale one przekłamują kolory co mnie strasznie drażni. Mam achromata f/5 i wiem co mówię. W przeciwieństwie do tego, co piszesz on jest lepszy na DS :yes: . Można łatwo uzyskac duże pola. Pomoże Ci to w odnajdowaniu obiektów. Niestety taki sprzęt lubi drogie i dobre okulary. Ja mam achromacik 80/400 za 250 zł i okular LVW za 880. Wiem, że to jest chore ale niestety krótkie achromaty lubią dobre akcesoria. Ale znajdzie się co tańszego i też dobrego, ale musisz miec tego swiadomosc. Ja na początku tego nie widziałem a potem zobaczyłem różnicę. Teraz co do kątówki 45 stopni. Praktycznie uniemożliwia obserwowanie w zenicie. Jest dobra do obserwacji ziemskich ale do astro musisz nabyc 90. AZ3 jest OK na początek. Tylko ma problem z zenitem. Nieco niewygodny ale ujdzie. Lekki przynajmniej. Najważniejsze jest niebo południowe- obiekty najwyzej horyzontu. Tu masz małego pecha. Ale co ja mam powiedziec. Mieszkam w Katowicach i widzę... Księżyc i Marsa :Boink: .

 

Wiem nagadałem negatywów ale nie bój się. To fajny sprzęt, da dużo frajdy na DS a i Księżyc będzie ok. Ale z nim nastawiał bym się na DS. Górskie niebo pokaże pasurki :astronom: . A jak kupisz lepsze okulary to zostaną na nastepny sprzęt. Tak jak moje LVW/NLV na planowanego 10" Newtona :banan:

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że nie jest to DOBRY sprzęt i że ma masę wad, jak wszystkie pewnie tanie refraktory achromatyczne. Naprawdę wolałabym kupić syntę 8", ale problem leży w mobilności. Samochód jest, duży bagażnik, ale zapakowany po brzegi gdy wyjeżdżamy (tata wędkarz).

 

Ewentualnie mogę pomyśleć o syncie 6", jednak różnica w wielkości nie jest aż tak duża by robiła większą różnicę.

 

Trudno jest mi się zdecydować. Marzę o 8" ale jednocześnie wiem, że wynoszenie z domu i przenoszenie sprzętu o tej wadze będzie wymagało drugiej osoby, a w środku nocy trudno znaleźć kogoś chętnego do wniesienia teleskopu z powrotem.

 

Muszę to przemyśleć, mam czas. Wszystko we mnie krzyczy Newton, rozum podpowiada, że będą kłopoty :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem, że nie jest to DOBRY sprzęt i że ma masę wad, jak wszystkie pewnie tanie refraktory achromatyczne.

 

 

Hej

 

Akurat to nie prawda, że nie jest dobry. Poprostu nie pasuje do Twoich preferencji. Krótkie achromaty nie sa złe ale mają swoje przeznaczenie, którym nie jest Układ Słoneczny. Rozległe DS to jego żywioł. No i wymaga dobrych okularów. Ale z LVW odwdzięcza się super widokami nieba. Synta 6" ma ta sama ogniskową co 8", na wysokoc to to samo. Ale Synta 6" będzie lepsza niż achro 100 do twoich zastosowań. Ale jak jej nie zabierzesz to sobie daruj. Najlepszy teleskop to najczęciej używany

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można kupić tańsze okulary, ale nie będzie takiej super korekcji przy brzegach. Księżyc w takich achromatach jest ładny w małych powerach, ale w dużych już aberracja wyłazi. AZ3 ma dość kiepskie ruchy w pionie - do regulacji jest tylko 1 wielka śruba - czasem sie luzuje i tuba opada w dół, lepiej nosić przy sobie klucz 17-stkę, aby ją dokręcać. Przynajmniej ja tak mam z tubą 120/600, 102/500 jest lżejsza to może już nie będzie takich problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.