Skocz do zawartości

Synta 8"


Rudyssekk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Mam synte 8" i przymierzam się do zakupu okularu do planet: Mars, Saturn, Jowisz itd.

Budżet to ok. 500 zł.

Zastanawiałem się nad okularem

NLV 4 - http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=1003 i nad

NLV 5 http://astrozakupy.pl/product_info.php?products_id=1009

 

Co powiecie o tych okularach? Czy nie celuje w zbyt duże powiększenie? A może one nie nadają się do Synty?

 

Z góry dziękuje i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że mamy podobne potrzeby... Również zastanawiam się nad zakupem okularu poniżej 10 mm. Z tego co czytałem na tym i innych forach 4-5 mm w polskich warunkach obserwacyjnych może być rzadko wykorzystane. Mój pomysł na coś mocniejszego to: na początek Vixen Barlow T 2x (w Delcie za 115 zł) i 8 mm Baader Hyperion (w tym samym sklepie za 380 zł). Razem nieznacznie przekroczy to 500 zł, ale zakup rozłożę w czasie. Póki co zamówię tego barlowa, spróbuję poużywać z tą 10 z zestawu (da 5 mm - jak będzie OK, to w porządku; jak nie, będzie pracował z 25 mm i nie szkoda wydanych pieniędzy). Na tego Hyperiona jestem już zdecydowany, teraz tylko muszę uzbierać kaski... Tak wygląda mój plan wyposażenia Synty.

A jeśli potrzebujesz czegoś do planet to może coś z ortho?

Edytowane przez AdamS1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do Hyperiona 8 mm tu mozna znaleźć jego test: http://www.astronoce.pl/testy_an.php?id=5&str=2. Ja mogę natomiast z czystym sumieniem polecić w tych granicach cenowych nlv, mam 7 mm i mimo że pole jest małe bo 45 stopni można wykorzystać je w 100%, obraz jest ostry w całym polu widzenia. Używany okular można kupić w okolicach 300 zł także wyjdzie taniej niż hyperion. Nie polecam natomiast barlowa Vixena, sam go miałem ale sprzedałem, przydawał się jedynie do obserwacji księzyca, na innych obiektach obraz miał niezadowalającą dla mnie jakość, z 10 mm z synty niemożliwe praktycznie bylo wyostrzenie obrazu, na planetach abberacja chromatyczna była bardzo mocna. Niestety w przypadku barlowów jakość kosztuje.

Edytowane przez Ucio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedawno założyłem temat właśnie o okularach w tym przedziale cenowym i podobne ogniskowe, sporo praktycznych informacji można tam wyszukać: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=30427

 

Jak pisałem wyżej kupiłem nlv 7 mm i jestem bardzo zadowolony z jakości obrazu, myślę że mając takie fundusze warto poświęcić mniejsze pole na korzyść jego jakośći ( brak wad optycznych i punktowe gwiazdki do samego brzegu, dodatkowo er 20mm, nigdy nie przywiązywałem wagi do tego aż nie kupiłem nlv, komfort użytkowania w zimne dni jest dużo większy, np synciany 10 mm notorycznie paruje od oka w minusowych temp, nlv jeszcze nigdy mi nie zaparował )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie odnośnie różnicy w obserwacjach wizualnych za dnia w przypadku kitowego SP 10mm a LV6mm. Pytam o wizuala ponieważ do tej pory odkąd mam synte 8" udało mi się tylko raz oglądać przez nią niebo i dużo czasu poświęciłem na księżyc. Obraz był dobry z SP 25mm i 10mm, ale np. obserwacja za dnia z 10mm dają bardzo ciemny i niewyraźny obraz. Czy na LV 6mm ten obraz będzie jaśniejszy/wyraźniejszy? Czy chodzi tylko o lepszy kąt widzenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.