Jump to content

Refraktorek dla początkującego


Michał_K
 Share

Recommended Posts

Witajcie,

mam parę pytań odnoście niewielkich refraktorków typu przenośnych i niskobudżetowych (do powiedzmy 1200zł). Jestem początkującym i chciałbym się dowiedzieć, jakie byście polecali. :)

Co myślicie o następującym? :

http://www.telescope.com/shopping/product/...&iProductID=384 Jakie może on dawać obrazy w porównaniu do przerobionej ZRT-457?

Poza tym chciałbym się dowiedzieć jak wygląda sprowadzanie teleskopów do Polski (chodzi mi o opłaty itp. oraz skąd sprowadzać sprzęt konkretnych producentów).

 

Pozdrawiam

Michał

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Ten Orionik z linku ma te same praktycznie parametry co przerobiona ZRT tylko lustro diagonalne ma z lustrzanym odbiciem.

ZRT ma pryzmat dachowy w pełni odwracający obraz.

Jeden i drugi sprzęt ma wymienne okularki 1,25" co jest sporym udogodnieniem :-)

Link to comment
Share on other sites

Prawda jest niestety bolesna, albowiem w tej cenie możesz kupić tylko mały refraktor, a właściwszą nazwą będzie raczej lunetka. Mała średnica obiektywu, małe powiększenie. Zaleta w zasadzie tylko jedna - mobilność sprzętu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jest jeszcze druga i trzecia wielka zaleta tak małego sprzętu a minowicie duża odporność na turbulencję i minimalny czas chłodzenia 8)

Trzecią cechą jest mobilność o której juz napisałeś Oskarze i dlatego ten sprzęt cieszy się tak ogromnym zainteresowanie we współczesnym, mobilnym, szybkim i konsumpcyjnym społeczeństwie :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za pomoc i rady. :) Obawiam się że niestety że masz racje Oskarze :( mimo że mobilność ma dla mnie spore znaczenie to po dłuższym zastanowieniu chyba pozbieram jeszcze trochę aby móc kupić coś porządniejszego.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Yukon to dobry refraktor klasy 100mm i nic tańszego z jego możliwościami i średnicą raczej nie dostaniesz, wbudowany szukacz, złączka kątowa i stałoogniskowy okular, mała masa i niewielkie wymiary to jego naprawdę duże zalety 8)

Link to comment
Share on other sites

Przy mniejszej kasie można jednak przemyśleć jakiegoś newtona na dobsonie. Większa średnica zrównoważy lepszą jakość obrazu uzyskiwaną w przypadku planet z refraktora. Jak chodzi o planety będę się upierał, że refraktor powinien mieć przynajmniej 100mm (jak chodzi o te tańsze w każdym razie).

Link to comment
Share on other sites

A gdyby tak MTO??

Mobilność doskonała, jakość optyki (po "przebraniu") doskonała

Wprawdzie do nie Refraktor, ale ogniskowa juz spora...

Nie ma problemu, żeby stosować okulary 2"

Nie ma problemu, żeby przykręcić "aparaturę fotograficzną...

Może tędy droga...

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Jeśli chcesz połączyć astrofoto i vizuala to dobre i sprawdzone rozwiązanie z dobrymi obrazami tak do 150-180x i co najważniejsze przy tej średnicy jeszcze mało czułe na seeing a cholernie mobilne ustrojstwo 8)

Do astrofoto koniecznie na paralaktyku !!!

Sam używam MTO od bez mała 20 lat jako teleskop ekspedycyjny i jeszcze mnie nie zawiódł :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

To raczej mało sensowne podejścia. Jesli ktos powaznie interesuje się astro (lub zamierza) to musi wiedzieć, że sam duży teleskop nie wystarczy. Weekendowe lub wakacyjne wyjazdy uniemożliwiają najczęściej targanie ze soba dużego sprzętu. Tak więc trawlerek jest niezbędny. Poza tym lepiej najpierw kupić coś mniejszego, ponieważ mniejszym sprzętem o wiele latwiej jest się posługiwac początkującemu.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.