Skocz do zawartości

SBIG ST8300


Lysy

Rekomendowane odpowiedzi

Po zapowiedziach pojawiło się trochę danych o nowej kamerce.

Cena pozostała bez zmian w USA niecałe 2k. USD :helo:

 

http://www.sbig.com/sbwhtmls/ST8300.htm

 

Prosiłbym o szczere wypowiedzi (bez kreacji upodobań do marek) - o ile gorszych wyników mogę spodziewać się decydując się na ten sprzęcik zamiast "wzorca" czyli niewątpliwie FLI?

Sbig posiada inną migawkę w stosunku do STX (wyglada jakoś bardziej "po ludzku"). Delta temperatury

wyniosi 40st (nie za mało na szumiącą 8300??).

Kamerka jest też dość lekka co jest zaletą (oby nie kosztem jakości).

Same czipy to koszt pewnie około 300-400 USD dla producentów w hurcie, o ile w FLI można spodziewać

sie pewnego doboru i selekcji to mam obawy że SBIG traktując kamerkę jako tanią alternatywę dla

większych egzemplarzy wykonał model "na szybciora" -na zasadzie pewnej masówki. Kamera jest dostępna

w od marca (w tej chwili można zamawiac wpłacając 10% zaliczkę). Przy kosztach celnych około

4-6% oraz 22% VAT w złotówkach cena enduserska wynosi w granicach 8tys PLN ze wszystkimi kosztami włącznie

z transportem. To mniej niż połowa FLI...

Chciałbym też dokładnie dowiedzieć się jakie znacznie ma wielkość studni w tej kamerce, czy to kwestia

możliwości wykreowania z klatki większej ilości szczegółów przy większej informacji? Jak to wygląda

w SBIG via FLI? W szczególności czy poziom biasu zależy od czipa czy od elektroniki kamerki?

Czy przyjmując że matryce w SBIG są stockowe będą można spodziewać się rozrzutu jakościowy?

Skąd to ograniczanie delty temp.-czy FLI po prostu ma genialną technologię czy chłodzenie do temperatur

skrajnie niskich wpływa na trwałość matrycy ccd?

Mam nadzieję że Jesion się trochę rozpisze ma olbrzymie doświadczenie w temacie, ja czytajac różne fora

i artykuły również zagraniczne im więcej mam informacji tym mniej wiem :)

Kwestia filrów 1,25 - będzie spodziewane koszmarne winietowanie?

Kamerka jest przebojem cenowym ale zawsze mam taką obawę że jak coś jest tanie to niekoniecznie

jest dobre jakościowo. W tej chwili wiele osób będzie już mogło pozwolić sobie na prawdziwe ccd

więc myślę że takie informacje będą przydatne dla wielu userów.

Edytowane przez Lysy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o Sbigu niewiele Ci mogę powiedzieć, może trochę o FLI

... Delta temperatury wyniosi 40st (nie za mało na szumiącą 8300??)

w/g mnie 8300 raczej nie wiele szumi ;)

 

 

Same czipy to koszt pewnie około 300-400 USD dla producentów w hurcie

no i tu się zdziwisz, np. KAF-16803 kosztuje niecałe 600$ i wcale nie w hurcie: http://www.alibaba.com/product/id105967724-105586512-0/Kodak_KAF_16803_Image_Sensor_Full_Frame_CCD_Camera_New.html

 

 

Chciałbym też dokładnie dowiedzieć się jakie znacznie ma wielkość studni w tej kamerce, czy to kwestia możliwości wykreowania z klatki większej ilości szczegółów przy większej informacji? Jak to wygląda w SBIG via FLI?

 

fakt że KAF-8300 ma mały pixel, ale posiada i tak większą studnie niż np. atik 314L

większa studnia to większa możliwość wyciągnięcia delikatnych detali np. w mgławicach

bo obraz rejestruje się większa dynamiką, rozpiętością tonalną

 

czy poziom biasu zależy od czipa czy od elektroniki kamerki?

od elektroniki

 

Czy przyjmując że matryce w SBIG są stockowe będą można spodziewać się rozrzutu jakościowy?

raczej nie, bo 8300 ma tylko 2 "grady": Standard Grade i Engineering Grade

 

Skąd to ograniczanie delty temp.-czy FLI po prostu ma genialną technologię czy chłodzenie do temperatur skrajnie niskich wpływa na trwałość matrycy ccd?

 

im niższa temperatura, tym wolniejszy wzrost entropii ;)

 

 

Kwestia filrów 1,25 - będzie spodziewane koszmarne winietowanie?

 

najlepiej jakbyś sobie rozrysował stożek światła, dla konkretnej światłosiły Twojej rurki

znalazł odległość od płaszczyzny matrycy do płaszczyzny filtrów (w zależności od koła filtrowego+ew. złączki)

czy napewno ten wymyślony przez Sbiga rozmiar filtrów 36mm jest niezbędny do 8300

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Andrzej, "ograniczenie" wartości chłodzenia w ST-8300 sprowadza się do jej budowy - to jest single stage cooling czyli masz pojedyńcze ogniwo Peltiera. Na pojedynczym stopniu możesz wycisnąć 30-40*C DeltaT.

Kamery z poziomu pro mają multistage cooling, czyli CCD jest chłodzony przez Peltiera, który jest chłodzony przez kolejnego Petiera. Ten drugi musi być odpowiednio wydajniejszy ponieważ dochodzi ciepło generowane przez pierwsze ogniwo. W efekcie masz DeltaT na poziomie 60-80*C.

Po dołożeniu jeszcze jednego, trzeciego stopnia można uzyskać coś koło 100-120*C...

 

Jeśli chodzi o wspomniany przez ciebie "szum", to chyba głównie efekt pracy zastosowania 16bitowego przetwornika dla tak małej studni. No ale z pomocą przychodzi statystyka - czytaj stackowanie :)

Ciekawi mnie zestawienie, dla tego chipa darków zrobionych w trybie 1x1 i 2x2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim rozpiszę się w tym moim ulubionym temacie to zwrócę uwagę, że na aparaty cyfrowe nie ma cła, więc te 4,5 % ci odpadnie. Oczywiście musisz im wytłumaczyć, że twoja astrokamera nie kręci filmów (bo na kamery jest cło), nie ma wyjścia DV, ani innego wideo. Kamera astro jest tak naprawdę typowym aparatem cyfrowym. Czyż nie?

 

PS. FLI mają potrójnego TEC (zarówno ProLine, jak i MicroLine - stąd te osiągi). ST8300 ma pojędyńczego. Nowe STX mają podwójnego TEC'a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i tu się zdziwisz, np. KAF-16803 kosztuje niecałe 600$ i wcale nie w hurcie: http://www.alibaba.c...Camera_New.html

 

To akurat jakaś chińska bajka, albo odrzuty inżynieryjne, które używa się do testowania elektroniki (czy działa). Mimo, że elektronicznie działają podobnie, to nie trzymają żadnych norm kosmetycznych, czy jakościowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyglądałem się już kiedyś zdjęciom zrobionym tą kamerką, pokazanym na stronce SBIG-a, ale wydaje mi się, że zaprezentowana tam M31, mimo iż była robiona w sesji 29x5min jest nieco za bardzo zaszumiona. Porównuję ją z moją M31, którą mam na kompie, ale jeszcze nie jest na tyle dobrze obrobiona, by ją pokazać. Była robiona Canonem 350D mod 20 klatek po 480s. Surowe poskładane zdjęcie z canona ma o wiele lepsze tło od tego z kamerki. Więc gdybym miał taki szum mieć za 8000zł, to wolę zostać przy canonie. Wiem, że kamerka ma lepszą czułość i całą resztę, ale osobiście gdy będę kupował kamerkę, to taką, by rzeczywiście miała małe szumy i dobre chłodzenie. Będzie kosztować, ale po to się ją kupuje, by zobaczyć więcej a nie nadal walczyć z szumem. Oczywiście to moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem Adamie, masz rację. Nie biorę tu pod uwagę czułości ogólnej kamery, jej chłodzenia, 16-bit rozdzielczości danych, czułości w paśmie czerwieni i wielu innych czynników. Ale naoczne porównanie tych zdjęć o których napisałem nasunęło mi takie właśnie wnioski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci obrobić ten sam mteriał tak, że wylezie ogromny szum, a mogę także tak - że będzie gładkie jak pupa niemowlaka. Jaki to ma związek z kamerą? Ludzie źle obrabiając wyciągają zupełnie niepotrzebnie szum tła, a potem tak to wygląda.

 

Myślę, że ta kamera za swoją cenę będzie nie do pobicia. Może nie podskoczy wersji od FLI z potrójnym chłodzeniem, ale też jest o połowę tańsza. Nie zapominajmy o tym. Przy odpowiednim potraktowaniu zdjęć efekty mogą być bardzo zbliżone do tych drogich kamer. I to jest najważniejsze.

 

Jeżeli nie mamy budżetu 15 tys. to sprawa jest jasna - ST8300. Jeżeli mamy, to także sprawa jest jasna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.