Skocz do zawartości

Jak softwaro pozbyć się aberracji chromatycznej


wtw

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, od jakiegoś czasu jestem posiadaczem jasnego refraktora achromatycznego o światłosile F5. Tego właśnie sprzętu używam do wizualu jak i astrofotografii obiektów DS i o ile w pierwszym przypadku aberracja, przynajmniej dla mnie, nie jest widoczna o tyle przy astrofoto mocno wyłazi na jaśniejszych gwiazdkach. Jednym ze sposobów walki z tym problemem jest stosowanie filtrów, jednak towarzyszą temu różne różne efekty uboczne, a to jakiś zafarb, a to znowu spore pociemnienie obrazu co wymusza wydłużenie ekspozycji. Analizując problem zastanawiam się, czy jest możliwe skuteczne zwalczanie aberracją w chwili przetwarzania takiego zdjęcia, tutaj czynię ukłon w kierunku naszych mistrzów obróbki, jeżeli jest taka możliwość to będę wdzięczny za wszelkie wskazówki jak to robić i czym to robić. Może znacie jakieś programy, które skutecznie sobie z tym radzą. Wszelkie rady i pomysły są mile widziane.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do szkła to niestety nie wiem z jakiego wykonano obiektyw w moim teleskopie (Bresser Messier 152/760). Jest to dublet Fraunhofera, a teleskop to Petzwal. Przykładowe fotki z tego sprzętu są TU i TU.

 

A mógłbyś podać jakieś przykłady jeżeli chodzi o soft.

 

 

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w domu mam linka jak czesciowo można usunać aberke w PS. o ile dobrze pamiętam to chodziło o funkcje zamień kolor i klikało sie na kolor którego chcesz się pozbyć i zaznaczyc na jaki chcesz go zamienić. nie było to idealne, ale zawsze troche fioletu gineło ze zdjęcia. jedyny minus był taki, że przy duzych powiekszeniach widać ciemniejsze obwódki wokół gwiazd, no chyba że trafisz idealnie z kolowem tła i zdjęcie będzie bez żadnego gradientu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie dokupiłem swego czasu do PS-a pakiecik pracujący na zasadzie akcji i jedna z funkcji zmniejsza abberacje na gwiazdkach.

Jak dasz do wątku jakieś przykładowe zdjęcie, to przemiele je w PS-ie z tą funkcją, a Ty ocenisz czy jest wystarczająco dobrze, czy nie.

 

Te toolsy są pod poniższym adresem:

 

Astronomy Tools

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotrek masz dwa 32bitowe tify wykonane swego czasu przy użyciu DSSa: 1 i 2. Ciekaw jestem co uda Ci się z tym zrobić.

 

Dzięki Panowie za zainteresowanie i rady, jak tylko wrócę do domu, zaraz wypróbuję podpowiedziane przez Was metody.

 

 

Edytowane przez wtw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie dokupiłem swego czasu do PS-a pakiecik pracujący na zasadzie akcji i jedna z funkcji zmniejsza abberacje na gwiazdkach.

Owszem, choć ja nie mam dobrych doświadczeń z tą akcją. Próbowałem tego używać i po sugestii Sumasa z innego wątku wolałem się pomęczyć 15 minut z Color Range i Change Color - więcej czasu to zajmuje, ale efekt według mojej skromnej opinii jest lepszy.

Moje doświadczenia tylko na bazie zdjęć narrow - choć wydaje mi się, że nie ma to znaczenia większego.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybkiego, zdjęcie jedno z dwóch, które WTW podesłał:

 

Przed:

 

wtw_01a_przed obrobka_male.jpg

 

I po zabawie w PS-ie z astro toolsami:

 

wtw_01a_po obrobce_male.jpg

 

Dodam tylko, że jedna gwiazdka miała takie uparte halo, że musiałem ją traktować osobno :(

Niestety na dziś zabaw koniec, musze iść spać... Jak jutro znajdę chwilkę to postaram się jeszcze zerknąć do fotki Mitka :Beer:

 

edytka: ;)

Mitek daj coś innego niż Plejady, bo one walą niebieskim nawet w Apo :D

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie składa że dziś też zastanawiałem sie nad problemem usunięcia abberacji ze zdjęcia perygeum Księżyca 30.I.2010. Zdjęcia było zrobione refraktorkiem 80/400 aparatem sony alfa 200 w ognisku głównym. Zdjęcie nie miało mieć większej wartości estetycznej a być jedynie elementem do zestawienia najbliższego i najdalszego (porównania ich wielkości kątowych) położenienia księżyca w ciągu roku . Podjąłem się jednak próby usunięcia abberacji. Szukając jakiejś metody wpadłem na pomysł użycia narzędzia BARWA/NASYCENIE w PS CS3. Narzędzie to pozwala na zmianę danego koloru na inny wybrałem więc zatem zakres kolru - niebieskości podmieniłem na ciemniejszy wygasiłem jasność i nasycenie na minimum (otrzymując tym samym kolor czarny) Jak widać poniżej metoda działa, jednak w przypadku istnienia innych ( przydatnych ) niebieskości na zdjęciu metoda może się nie sprawdzić w moim przypadku jedyna niebieskość która znalazła się na fotce to abberacja zatem ją wycięło

z abberacją.jpgbez abberacji.jpg

Edytowane przez szary19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.