Skocz do zawartości

Barlow do fotografowania planet


m3rc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przymierzam się do fotografowania planet naszego pięknego układu słonecznego, niestety mam problem co do wyboru barlowa, dzięki któremu uzyskam ładne powiększenie. Obecny mój plan jest dosyć ryzykowny i wiem, że wielu może go nie pochwalać.

Mój obecny plan, to podłączenie do teleskopu C8n (200/1000) barlowa (5x?) z wyjściem 1,25" do tego złączka 1,25"/M42x1 i na końcu redukcja M42x1/Canon EOS. Całość mam zamiar rejestrować przy pomocy programu EOS Camera Movie Record, wiec to nie do końca będzie fotografowanie ;). Teleskop ma napęd.

 

Wiem, że lepsze do tych spraw są webcamery i ogólnie detektory CCD, ale niestety jest to poza moim zasięgiem.

 

Moje pytania:

-Czy to będzie ostrzyć?

-Barlow 5x za dużo? Wystarczy np. 2x?

-Czy to ma w ogóle jakiś sens? :)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawia krzyś :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Moje pytania:

-Czy to będzie ostrzyć?

-Barlow 5x za dużo? Wystarczy np. 2x?

-Czy to ma w ogóle jakiś sens? :)

 

Z góry dziękuję za pomoc.

 

Pozdrawia krzyś :)

Krotność Barlow'a (maksymalną) możesz policzyć wg wzorów:post Lysego

Czy będzie ostrzyć? Nie wiem.

Czy to ma sens? Efekty ocenisz sam! Liczy się to, czy sprawi ci to radochę. Sprzęt można zawsze zmienić później.

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Barlow 5x może być za mocny - albo nie będzie seeingu do takiego powiększenia, albo obraz będzie słabej jakości i będzie wymagał wielu klatek, a Canonem za dużo nie zwojujesz, więc na początek popróbuj z Barlowem 2x. 2 metry ogniskowej to już trochę jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie się chciałem zapytać o tego barlowa :). Czy oferowana przez nich złączka m42x1 jest od razu w zestawie, czy też trzeba ją dokupić na własną rękę? Bo rozumiem, że chodzi o tą: http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=104_69_81&products_id=168

Pytam się z powodu podkreślenia tego faktu, że to do niej jest jakaś złączka oferowana..

Edytowane przez m3rc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, dlatego swoje oczy skierowałem na to http://deltaoptical.pl/redukcja-baader-2t2,d1768.html . Bo z tego opisu co zrozumiałem, to umożliwi mi to wykorzystanie już posiadanej przeze mnie złączki T2/Canon i pozwoli mi na wykorzystanie całego pola. Mam nadzieję, że dobrze myślę?

Edytowane przez sumas
poprawiono link
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dysponuje lustrzanka EOS 1000D, która posiada piksel 5,7μm. Z tego co się dowiadywałem, to program powinien mi zapisać 1punkt=1piksel. To jeszcze sprawdzę. Propozycję z kamerką Celestrona przemyślę...

 

EDIT

Nie zauważyłem wcześniej linku. Po wyliczeniu wychodzi mi, ze powinienem wrócić do punktu wyjścia, czyli do Barlowa 5x...

Edytowane przez m3rc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT

Nie zauważyłem wcześniej linku. Po wyliczeniu wychodzi mi, ze powinienem wrócić do punktu wyjścia, czyli do Barlowa 5x...

 

Mam Barlowa 5x i z kamerką planetarną DMK21 może to działać w moim Newtonie, ale seeing do takiej ogniskowej to miałem z raz czy dwa. Przy krótszych było znacznie lepiej ;) Więc raczej na spokojnie i bez szarżowania w największe powiększenia.

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

Nie zauważyłem wcześniej linku. Po wyliczeniu wychodzi mi, ze powinienem wrócić do punktu wyjścia, czyli do Barlowa 5x...

Z obliczeń wychodzi 4x! Zgadzam się, że należy rozpoczynać próby z Barlowem o mniejszej krotnośći. Barlow 2x-3x na początek będzie chyba najlepszy. Jeżeli upierasz się przy Canonie, to raczej 2x bo krotność znacznie wzrośnie na skutek oddalenia sensora od Barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.