Skocz do zawartości

Jaki okular do planet?


tor_nn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad zakupem okularu do obserwacji planet (będzie służył także do obserwacji Księżyca) - teleskop Synta SW DOB 150/1200. Jeśli chodzi o niebo to nie mam problemów z LP.

Jak dotąd mam dwa standardowe okulary, do planet używam okularu o ogniskowej 10 mm. Kiedy obserwowałem nim Jowisza to obraz był ok, ale do obserwacji Marsa i Saturna przydałoby się nieco większe powiększenie. Środki jakie zdecydowałem się przeznaczyć to do około 500 zł. Po lekturze innych postów skłaniam się ku zakupowi okularu Vixen NLV o ogniskowej 5 lub 6 mm. Nie wiem, który z nich będzie lepszy do mojego teleskopu; a może jakiś inny?

Proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli chodzi o to, że z okularem LVW nie będzie trzeba tak często obracać teleskop jak z NLV, jednak jest on kosztowniejszy, poza moim budżetem. Skłaniam się w takim razie ku zakupowi NLV 6 mm.

Dziękuje wszystkim za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość polaris

Galaktykę w Andromedzie najlepiej pokaże Ci lornetka, a gromady gwiazd... jest wiele dobrych okularów, na przykład Nagler 13mm T6 :) Mały, lekki i 1,25".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać mgiełkę, bo 130mm to skromna apertura jak na obiekty DS i żaden okular tu nie pomoże. Należy się nauczyć cieszyć faktem, że w ogóle dostrzegliśmy dany obiekt lub zacząć zbierać na telekop minimum 8". Pomóc może również wycieczka pod naprawdę ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Czy moglibyście zaproponować mi dobry okular do np Jowisza. Mam na oku dwa okulary. Albo LVW albo Meade s5000 UWA. Cena podobna. Interesuje mnie jakość dawanego przez te okulary obrazu. Niby UWA ma większe pole widzenia, ale nie wiem czy odpowiednio skorygowane. Co byście polecili?

A do DS np M31 co byście polecili? Rozważam okulary z powyższych serii.

Teleskop mam SW 1309EQ2

Edytowane przez lynx79
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Do obserwacji Jowisza polecam okulary z serii TMB planetary - np z ogniskową 6mm dostępne tu: http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=22_46&products_id=1505&lunety=Okular_TMB_6mm_1,25''_58°_PLANETARY_II

Dają ładne kontrastowe obrazy oraz duże pole 58stopni. W twoim teleskopie da powiększenie 108x.

Możesz też zwrócić uwagę na SW SWA-58 5mm lub 4mm dostepne w delta optical - to okulary o identycznej budowie jak TMB i w podobnej cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dają ładne kontrastowe obrazy oraz duże pole 58stopni. W twoim teleskopie da powiększenie 108x.

 

 

Witam,

 

W pośpiechu pomyliłem się z powiększeniem - oczywiście w teleskopie SW 1309EQ2 okular 6mm da powiększenie 150x i źrenicę wyjściową 0,86mm idealną do obserwacji planet w newtonie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.