Skocz do zawartości

Zdalna M51


mattman12

Rekomendowane odpowiedzi

Hej!

Tak, wiem. Temat, pt. "M51" był wałkowany wiele razy. Jednak to zdjęcie jest chyba wyjątkowe. Dlaczego? Ano dlatego, że poszczególne klatki zostały wykonane za pomocą sieci Microobservatory . Jest to system teleskopów, którymi można sterować przez internet. Sterowanie polega na wybraniu obiektu do "ustrzelenia", czasu naświetlania i opcjonalnie filtrów. Po około 48h otrzymamy na maila gotową klatkę zrobioną 6-cio calowym teleskopem. Za darmo. Jedynym mankamentem jest długość naświetlania klatek- maksymalnie 60 sekund. Trochę mało zważywszy na czas jaki trzeba czekać na efekt.

A teraz tytułowa M51 :)

WhirpoolGalaxy.gif

3x60 sekund

Stackowane w programie dołączanym razem ze zdjęciami, a potem modyfikowane w gimpie. Troche pomieszałem jasnością i kontrastem. Zupełnie na oko, bo doświadczenia w edycji astrofotek nie mam.

 

Co do innych tego typu sieci teleskopów, to jest jeszcze kilka, ale już płatnych, m.in. SLOOH . Ta sieć jest już bardziej rozbudowana. Mają większe teleskopy, jest większa dowolność w parametrach zdjęć, ale to wszystko za 50$ rocznie...

 

pozdrawiam

Mateusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy do tak pozyskanego zdjęcia to już ma się wszelkie prawa do używania we własnym materiale zamieszczanym "gdzieś dalej". Czy może można -ale - trzeba starannie podpisywać - skąd się je otrzymało (pełna metryczka), a nie wystarczy lapidarne "M3" dajmy na to?

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy do tak pozyskanego zdjęcia to już ma się wszelkie prawa do używania we własnym materiale zamieszczanym "gdzieś dalej". Czy może można -ale - trzeba starannie podpisywać - skąd się je otrzymało (pełna metryczka), a nie wystarczy lapidarne "M3" dajmy na to?

 

Wydaje mi się, że tak jak przy publikowaniu każdej fotki, podaje się sprzęt którym została zrobiona, to w wypadku zdjęć ze zdalnych obserwatoriów wystarczy podanie, z którego obserwatorium fotka pochodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy do tak pozyskanego zdjęcia to już ma się wszelkie prawa do używania we własnym materiale zamieszczanym "gdzieś dalej". Czy może można -ale - trzeba starannie podpisywać - skąd się je otrzymało (pełna metryczka), a nie wystarczy lapidarne "M3" dajmy na to?

Pytasz o prawa autorskie, a czy z zasady dla jakiegokolwiek sprzętu mogą one istnieć? Kluczowe jest tu, czy po drugiej stronie internetu ktoś dla Ciebie zrobił to zdjęcie (nie wiem, jak dokładnie funkcjonuje Microobservatory), czy też sam używałeś tej maszyny i nią wykonałeś zdjęcie.To zawasze człowiek jest autorem zdjęcia, a nie sprzęt. Obostrzenie może być takie, że "ktoś" udostępnia Tobie sprzęt za darmo na pewnych zasadach, a w nich może sobie zastrzec, że wymaga podania nazwy obserwatorium. Jeżeli jednak jest to np. obserwatorium wynajmowanie komercyjnie, to nie ma tu żadnej dyskusji. Wszystkie prawa, co do zdjęcia, są Twoje. Dokładnie na takiej samej zasadzie, jak na profesjonalną sesję fotograficzną wynajmujesz studio, sprzęt oświetleniowy, czy sam aparat.Większość zdjęć, którymi się zachwycacie zza oceanu, powstaje w Nowym Meksyku na farmach wynajmujących swoje obserwatoria. Dokładnie tak fotografuje np. Rob Gendler (nigdy nie był w tym obserwatorium). Co prawda, w przeciwieństwie do takiego Microbservatory masz tam praktycznie 100% kontrolę na sesją, ale... zdalne, to zdalne (wynajmowane za kasę, lub darmo).

Oburzać się można, ale... to jedyna droga do naprawdę sensownej i zaawansowanej astrofotografii. Na świecie już dawno oddzielono astrofotografię od sprzętu, w Polsce - jak sądzę, nadal 99% dzieła astrofotograficznego kojarzy się ze sprzętem (moim, najmojszym).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zainspirowany - i ja postanowiłem przetestować tą możliwość.

 

Efektem jest taki oto Krabik ( 3x 60 sek w RGB)- wiem że słaby - ale "mój"

 

Zabawa przednia i co najważniejsze dostępna dla początkującego. Niezły - bo prosty program do obróbki, help z obrazkami :rolleyes: Słowem wszystko co trzeba aby zacząć.

Brawo Microobservatory !

 

Co do praw autorskich:

1. Zasada :Prawa ma człowiek - ten który myśli i działa. Jeśli korzysta z cudzego sprzętu - powinien o tym powiadomić.

2. Moja sugestia: nie rośćmy sobie praw do wszystkiego (niedługo wszystko na świecie będzie miało copyright).

A przecież można jak za dawnych "szlachetnych" czasów - podpisać się, podziękować i ... puścić w świat. Niech służy wszystkim.

 

pozdrawiam

 

Dari

krabik6a.gif

Edytowane przez Dari
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.