Skocz do zawartości

Kilka pytań softwareowo warsztatowych


Rekomendowane odpowiedzi

Heja,

 

Mam kilka pytań, może mi pomożecie.

1. Zmuszanie Maxima do podchodzenia do obiektu z właściwej strony.

Wczoraj jak zasuwałem za Orionem, to teleskop podszedł mi z dobrej, tzn. wschodzniej strony. Dziś, mimo, że zacząłem gonić Oriona już sporo po tranzycie podszedł mi z drugiej strony i nijak nie mogłem go zmusić, żeby podszedł od wschodniej.

Współrzędne kadru o godzinie ~20:00: RA 05h 41m 27s, Dec -02° 15' 25". Przejechał za wychylenie 90° na zachód, (limity mają u mnie spory zapas - jakieś 15° na oko). Tak czy owak był przy samym końcu drogi.

Kompletnie zgłupiałem, zwłaszcza, że tranzyt obiektu był około godziny wcześniej. Próbowałem wrócić do jakiegoś obiektu na wschodznim niebie, kilka stopni na wschód od meridiana, potem podjechać znowu na obiekt, ale nie dało to rezultatów.

 

Czy ktoś może mnie oświecić jak dokładnie jest liczone to, czy teleskop podejdzie od wschodu, czy zachodu?

Pytanie dotyczy oczywiścnie montażu paralaktycznego niemieckiego i Maxima DL.

 

2. Guiding pod Maximem

 

Sprawa jest generalnie prosta. Guiding ma sens jak pomaga. Ale jak przechodzi chmurka albo dzieje się coś innego, co powoduje, że na mniejszą lub większą chwilę tracę gwiazdę z pola widzenia, to guiding pod Maximem głupieje i jego rezultaty powodują totalny rozkład naświetlanej klatki. Gdyby guidingu nie było, to błąd byłby taki, jak prowadzenie mojego montażu, czyli mały. Teraz pytanie, czy jest jakieś sensowne rozwiązanie tej sytuacji? Np. poprzez ograniczenie (wyłączenie) guidingu w pewnych okolicznościach (za duży błąd, brak gwiazdy)? Domyślam się że pod Maximem nie ma takiej opcji. Jakiś plugin? A może pod PHD to jest jakoś lepiej rozwiązane, co byłoby argumentem za przesiadką?

 

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zmuszanie Maxima do podchodzenia do obiektu z właściwej strony.

2. Guiding pod Maximem

 

Ad 1) W przypadku montażu CGEM da się to zrobić i jest to ustawiane w pilocie. Piszę nie po to aby pokazać wyższość nad czymś, tylko żeby poinformować że w CGEM użytkownik wybiera stronę podejścia, ale nie softem guidującym tylko firmwarem montażu.

 

Ad 2) W PHD Guiding miewałem przypadki z chmurami, wtedy guider zachowuje się przyzwoicie i się nie wtrąca (o ile nie ma zwidów i nie widzi fałszywych gwiazdek, ale chyba tylko raz coś takiego widziałem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nic nie przestawiałeś, to montaż GEM powinien podjeżdżać prawidłowo, czyli jeżeli coś jest za meridianem (wsch-zach) to zrobi flip, jeżeli przed, to bez flipa. Inaczej mówiąc - jeżeli obiekt jest na zachodniej półkuli to pręt przeciwwagi też powinien być po zachodniej stronie montażu. Jeżeli obiekt jest po wschodniej, to przeciwwaga na wschód.

 

Niektóre montaże pozwalają używać montażu poza limitami (meridian flip limits) - głównie AP. Generalnie aplikacje pozwalają ustawić te limity, co może kolidować z możliwościami sterownika montażu. Być może masz gdzieś w maximie ustawioną możliwość działania poza limitem, a sam montaż nie pozwala na to i stąd masz jakiś konflikt. Być może w samym sterowniku ustawiłeś gdzieś możliwość działania poza limitem medridianowym.

 

Co do drugiego punktu, to jest możliwość ustawienia granicy reagowania korekt - nie tylko dla "dolnej granicy", ale także dla "górki" - czyli jeżeli np. montaż odkryje błąd >x (np. powyżej 1 piksela) to wtedy korekta nie będzie fizycznie zrealizowana. W setupie guidingu (zaawansowane) masz te parametry osobno dla osi X i Y - czyli MIN i MAX. Ciebie w tym wypadku interesuje MAXIMUM MOVE. Zmniejsz sobie tą wartość do takiej, jak potrzebujesz. Jeżeli montaż nie robi Ci większych błędów niż 0,5-1 piksel, to tak sobie go ustaw. Wartość w tych okienkach to niestety czas "wciśnięcia" przycisku move - w odniesieniu do prędkości obrotowej ziemi - sideral, czyli będziesz musiał to sobie przeliczyć dla swojej ogniskowej i wielkości piksela.

 

Jak policzyć? Przelicz po prostu, ile pikseli przesunie Ci się gwiazda w ciągu 1 sek. obrotu Ziemi. Będziesz wtedy wiedział ile to jest 1 piksel w ujęciu sideral move - czasowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad 1) W przypadku montażu CGEM da się to zrobić i jest to ustawiane w pilocie. Piszę nie po to aby pokazać wyższość nad czymś, tylko żeby poinformować że w CGEM użytkownik wybiera stronę podejścia, ale nie softem guidującym tylko firmwarem montażu. EDIT: w efekcie można wynusić podejście West albo East, albo wymusić utrzymanie stałego flipa mimo przejścia przez meridian.

Ad 2) W PHD Guiding miewałem przypadki z chmurami, wtedy guider zachowuje się przyzwoicie i się nie wtrąca (o ile nie ma zwidów i nie widzi fałszywych gwiazdek, ale chyba tylko raz coś takiego widziałem).

 

Przepraszam, sam się zacytowałem zamiast zrobić edit.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.