Skocz do zawartości

teleskop do obserwacji planet


jedii70

Rekomendowane odpowiedzi

witam i jak w temacie chcialbyl zakupic teleskop do obserwacji planet a zwlaszcza Saturna i jego pierscieni

jestem nowy forumowiczem i kompletnym laikiem co do astronomi ale zawsze mnie ona pociagala

posiadam 1200 zl do wydania

prosze o rade

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jakie masz warunki np czy masz duzy balkon. Ogólnie za tą kwotę pewnie wszyscy polecą Ci synte 8", bo to duży teleskop i do powyższego się nada, z tym że teleskop takiej konstrukcji jest polecany do DSów czyli obiektów głębokiego nieba. Ale na pewno z powodzeniem będziesz mógł tym oglądać planety, w sumie za 1200zł dużego refraktora nie kupisz, właściwie nawet do 100mm musialbyś chyba dopłacić, więc zostaje ta synta 8". Ale opisz jeszcze swoje warunki, jak napisał kolega wyzej gdzie mieszkasz i czy bedziesz chcial ogladac mgławice, gromady itp przez teleskop, to pomyślimy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje za odpowiedz chcialbym obserwowac z balkonu jak na razie mieszkam w Warszawie jak bedzie cieplej

chcialbym sporo rzeczy obserwowac spoza miasta i nawet porobic zdiecia lustrzanka ale za taka cene to nie bedzie pewnie mozliwe wiec pozostaje obserwacja zobaczyc uroki kosmosu mglawice i co sie da

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mój chrzesniak chce dostac na komunię teleskop a ja jestem całkowicie zielona w tym temacie chciałabym kilka propozycji cenowo do 400 - 500zł (jego rodzice maja bzika na punkcie dobrych rzeczy wiec nie chcialabym jakiegos bubla) byłby to teleskop do ogladania z pokoju! Prosze o pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika: zmartwię Cię bo sam dobry okular kosztuje tyle co chcesz wydać na teleskop. Jakie duże są okna w pokoju? Generalnie Twój chrześniak wiele nie zobaczy przez okno.

Ja mogę Ci polecić syntę 6", kosztuje około 600zł, ale tym sprzętem można już zobaczyć fajne rzeczy i można powiedzieć, że to dobry teleskop z tych ekonomicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Monika w tej cenie to dobra moze być lornetka - np. Nikon Action Ex 8x40:

http://www.sklepfotograficzny.pl/lornetki-lunety/nikon/lornetki/Action-VII-8x40-EX

i przyda się nie tylko do obserwacji astro. Jeśli już koniecznie teleskop to refraktor

Sky-Watcher SK909 AZ3 - np. tu:

http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk909az3,6031s

ale już przekracza załozony budżet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawidpl - synta 6" kosztuje 895zł. Za 600zł to można kupić używaną, jak trafi Ci się okazja. Używanych prezentów raczej nie wypada kupować <tak mi się wydaję>. Poza tym synta 6" dla 8 latka, na pierwszy tele do obserwacji z pokoju ? Lepszy dla takiego malucha byłby refraktor. <tak mi się wydaję>

 

Monika co do teleskopów, to teoretycznie za 400zł idzie kupić coś co ujdzie, np taki refraktor jak ja mam. Ale osobiście powiem z własnego doświadczenia że lepiej za 570zł kupić to co zlinkował skymacho <tylko że dał niedziałającego linka > Sky-Watcher SK909 AZ3

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_75/products_id/2703

tu jest najtaniej ten teleskop. 574zł, przekroczysz nieznacznie budżet, ale to będzie mądra decyzja, bo po pierwszy łatwiejszy i dobry montaż bo AZ3, i w miarę sensowna średnica 90mm, czyli zobaczy już coś ciekawego.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do kolegi skymacho2 dlaczego refraktor i czy refraktor 90mm pokaże lepszy obraz niż synta 150mm na dobsonie? Bo cenowo są podobne.

 

Edit: fakt, synta 6" kosztuje już 800zł, jeszcze 4 miesiące temu była za 600zł :/

Edytowane przez Dawidpl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtańśza obecnie to 845zł w sklepie, chyba żeby ostatnio potaniały. 150mm lustra nikt za darmo nie da. A co do tego dlaczego, to wiesz.. taka synta 6" byłaby większa od tego chłopca. Poza tym newtony są trudniejsze w konserwacji, czasem trzeba je skolimować, refraktor pokaże ostrzejszy obraz na pewno, no i jest o 300zł tańszy od tej synty. Co do porównania, to ludzie porównują często że 150mm newton = 100mm refraktor. No tym refraktorem uzyska ze 200x powiększenie, syntą ze 300x, ale odpowiedzmy sobie na pytanie jak często się używa tak dużych powiększeń ? Czy na pewno kupywać chłopcu 300zł droższy, wiekszy od niego teleskop ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anum: tutaj masz za 808zł http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-skdob-6,5642s

To raczej najtańszy sklep w sieci, ale mają fatalne obsługę. Kupiłem tam swój teleskop i śrubka od wyciągu była połamana. Wysłałem kilka maili i zero odpowiedzi, także lepiej dopłacić i kupić w pewnym sklepie. Na fotozakupy.pl w grudniu ta synta była z tego co pamiętam za 579zł. Sam chciałem ją kupić, potem na forum doradzili mi 8" i ostatecznie wybrałem 8mkę z której jestem zadowolony. A co do powiększeń to z tego co czytałem to obraz z większego lustra będzie ładniejszy w tym samym powiększeniu.

Planuje sobie kupić w przyszłości 100 ED, wtedy będę miał porównanie do swojej synty i napiszę jakąś recenzje + fotki z tego co widać z obu sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak ale 8" kosztuje 1250zł. Co do obrazu w tym samym powiększeniu, niestety nie będzie ładniejszy. Gdyby tak było, to nikt by nie kupował refraktorów. W ogóle lustra nie mają 100% sprawności, niestety tak się nie da. Ja za newtonami nie przepadam, ale to akurat tam moje widzimisie, jak ktoś ma 1300zł i pyta o teleskop to i tak mu polecam syntę 8" bo to dobry i tani teleskop. Ja sam mam zamiar niedługo sprzedać mojego telepka i kupić 90/900 AZ3, to będzie taka korekta mojego pierwszego wyboru. I wtedy ten telep zostanie już do czasu kiedy kupie sobie jakiegoś wielkiego semi apo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam na pierwszy teleskop do obserwacji planet warto kupić refraktor jest prostszy w użyciu oraz sprawdza się jako luneta dzienna :

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_265&products_id=1433&ref=5

jeśli jest to zbyt duża kwota minimum które bym sugerował to:

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_79&products_id=478&ref=5

Polecam program stellarium do ściągnięcia z netu free Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez sensu. EQ2 dla ośmiolatka do wizualu ? Czy wy macie trochę pomyślunku. Lepsze byłoby AZ3, i w tej cenie z montażem AZ3 dostałby 90/900. Co do skyluxa, w sumie dobry pomysł no ale złe okulary w komplecie, bo 4mm bezużyteczny, 12,5 niewiele pokaże, więc dokupienie okularu to już dodatkowe koszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie najsensowniejszym sprzętem będzie jak to zaproponował skymacho2 porządna lornetka nikona z niezbyt dużym powiększeniem. Moniko, a co jeżeli Twój chrześniak przestanie się interesować astronomią (chyba że ma już dosyć ukierunkowane zaintresowanie)- w przypadku lornetki która jest mała, poręczna i mobilna , zawsze będzie mógł nią oglądać krajobrazy.

Jeżeli koniecznie teleskop to refraktor na azmutalu , ale cięzko będzie znaleźć dobrej jakości w tej cenie.

Edytowane przez Astrokrzychu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie wszystkim za pomoc:) Mam nadzieję że jakoś podołam i coś tu wykombinuje, aha jeszcze jedno na co powinno się zwracac uwagę kupując taki teleskop, chodzi mi tu o jakieś minimalne dane techniczne czyli ogniskową czy średnicę teleskopu!???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na średnice teleskopu trzeba zwrócić uwagę, to najważniejsze. Broń boże nie kupywać poniżej 70mm. Co do ogniskowej, to zwykle przy teleskopach soczewkowych z tej półki są takie same czyli 700. Wiesz ogólnie kupno teleskopu to nie taka prosta sprawa, bo łatwo trafić bubla, tymbardziej z szalejącym na rynku Opticonem. Najlepiej skorzystaj z linków które dał Ci skymacho ^ Naprawdę najlepiej byłoby kupić lornetkę.. ale sam wiem jak to jest, jak się ktoś uprze na teleskop to się nie wmówi, tymbardziej że prezent, on chce teleskop a Ty wyskoczyłabys z lornetką, no mało kto z osób niewtajemniczonych jest w stanie zrozumieć ten wybór... Więc zostańmy przy teleskopie, bo przypuszczam że lornetka nie przejdzie. Jako że jesteś zielona jeśli chodzi o teleskopy, to lepiej by było kupić coś poleconego w tym temacie. Dam Ci jeszcze raz linki z teleskopami w różnych cenach, możesz skorzystać lub nie ;).

Ja bym wybierał tak:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21&products_id=1310 309zł, patrzałem przez taki, myślę że dla kogoś kto naprawdę się interesuję astro wystarczy na początek, lekki i młodziak bez problemu sam by go obsługiwał.

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=478&lunety=Teleskop_Bresser_SkyLux_NG_70/700_EQ-Sky_-_luneta_astronomiczna 449zł, ten teleskop będzie już trochę cięższy ale ma za to lepszy montaż, jest stabilniejszy, a to ważne w astro, i jest polecany przez wiele osób, ludzie naprawdę dobrze go oceniają.

 

 

http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_75/products_id/2703 574zł, przekroczysz budżet ale naprawdę warto. jest większy od poprzednich, więc ma większe możliwości, w dodatku ma solidniejszy montaż niż poprzednie pozycje. Myślę że to najlepszy wybór z tych trzech, jeśli młody naprawdę interesuje się astronomią to warto mu kupić właśnie ten teleskop.

 

Ah zjechaliśmy z tematu. Co do kolegi który temat założył - na początek nabierz wprawy w wizualu, później możesz wykombinować coś z astrofoto. Poleciłbym syntę 6" ale to spory i ciężki teleskop, dobry do ogródka, gorzej z balkonem a tymbardziej z wzięciem za miasto. Co do obserwacji DSów, to niestety cudów spodziewać się nie można za te pieniądze, kolorków nie zobaczysz, do tego trzeba parać się astrofotografią i mieć do tego dobry sprzęt. Najpierw pomyślałem o refraktorze na paralaktyku, ale to ciężkie by było w dodatku tylko 90mm średnica..no ale skoro chciałeś robić zdjęcia w przyszłości... potem wpadł mi do głowy krótki refraktor, ale on zaś na AZ3.. ale wpadłem na pomysł jak to pogodzić:

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_35&products_id=1473&lunety=Teleskop_SkyWatcher_MAK_102/1300_EQ-2 Sky watcher mak 102/1300 EQ2 cena 1075zł. Wazy 8kg, mniej niż wcześniejsze pomysły, jest dość mobilny, montaż jako tako do pierwszych kroków w astrofoto może i się nada, cena mieści sie w budżecie.

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem należy zacząć od tego,że nie obserwuje się przez okno. Nie tylko wycinek nieba, który widać nawet przez duże okno jest żałośnie mały, ale przede wszystkim uciekające z pokoju ciepłe powietrze powoduje turbulencje, dzięki czemu niezależnie od użytego sprzętu zobaczymy głównie drgające rozmazane plamy. Jeśli już to balkon, chociaż i to jest rozwiązanie bardzo dalekie od ideału. Chyba, że teleskop ma służyć zaglądaniu sąsiadom w talerz ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drevil, można wyrównać temperaturę w pokoju, z temperaturą na zewnątrz, we wiosne lato i jesień nie jest to trudne. A szczerze mówiąc ja w zimę w niektóre noce, z moim r-70/900 obserwowałem przez okno i to zamknięte w dodatku. Obraz - normalny ostry, tylko ciut gorszy jak z balkonu był. Ale za to nie trzeba było ziębić całego mieszkania. Fakt nie powinno się tak robić.. no ale, lepiej pooglądaj z okna jak wcale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obserwowałem przez okno i to zamknięte w dodatku.

 

no i tylko tak sie da. pare lat temu michau robił tak wyborne zdjęcia planet przez 114/900.

ale trzeba znaleźć dobry kawałek okna gdzie wszystko jest równe i prostopadłe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.