Skocz do zawartości

Powiekszenie


Rekomendowane odpowiedzi

Hej

Udało mi się dzisiaj zaobserwować Saturn przy powiększeniu 130x. Za pomocą N. D130mm ogniskowa 650.

Maksymalne dopuszczalne powiększenie dla mojego teleskopu to 2D czyli 260 x na forum wyczytałem ze trzeba zachować jakieś 10% granicznego dopuszczalnego powiększenia co dla mojego sprzętu daje 230 razy. Mam do was pytanie, Saturn przy powiększeniu 130x razy wyglądał tak jak w załączniku , jak będzie to wyglądać przy powiększeniu 230 x?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno będzie większy. Do takiego powiększenia trzeba mieć dobry seeing, a co do 10%, to zachowuje się je na wszelki wypadek, tymbardziej w newtonach, jest to zwiazane z tym ze optyka w tańszych teleskopach jest nienajwyższych lotów, ja np w moim refraktorze za max uznaje 120-128x, a niby mam 140x użytecznego. Nie przekraczaj tego 230x, bo możesz się zawieźć, może wystąpić pogorszenie obrazu. O dziwo, w niektórych książkach piszę, że dla newtonów, max uż powiększenie to 1,5D. Sam nie wiem co o tym myśleć, zawsze mi mówiono że to 2D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Przeszukajcie forum.

2) Teoretyczne maksymalne powiększenia są różne dla reflektorów i refraktorów.

3) W naszych warunkach powiększenie 170x to już dużo. Możliwość sensownych obserwacji przy większych powiększeniach zdarza się 3-5 razy w roku.

4) Mgławice planetarne ( nie planety!) masakrujcie powiększeniem większym niż napisano wyżej. Te obiekty to wyjątki od reguły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do was jeszcze jedno pytanie, czy takim sprzętem : f5 D130 Ogniskowa 650 będę mógł zobaczyć M42 w Orionie? Okular 10 mm ewentualnie 5 mm? :astronom:

 

Albo może inaczej: drodzy koledzy jakim sprzętem wy widzieliście M42?

Na widziałem gołym okiem za miastem, lornetką 10x50 i lunetą 9x30-90. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam do was jeszcze jedno pytanie, czy takim sprzętem : f5 D130 Ogniskowa 650 będę mógł zobaczyć M42 w Orionie? Okular 10 mm ewentualnie 5 mm? :astronom:

 

Albo może inaczej: drodzy koledzy jakim sprzętem wy widzieliście M42?

 

dziwne pytanie - ja zawsze widziałem M42 takim "instrumentem", jakim jest "gołe oko". :D Mgławica jest na tyle jasna, że bez trudu widać ja także w centrum miast (np. w Warszawie, na pokazach nieba). Oczywiście, czym większy sprzęt (większa średnica) - tym lepiej widoczna (a ma sporą średnicę - ok. 1 stopnia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.