Skocz do zawartości

Okular 5mm do refraktora


toba94

Rekomendowane odpowiedzi

W tej cenie są dwa pewniaki - z rynku wtórnego NLV 5mm Vixena (jeśli zależy Ci na dużym ER) i nowy Orto 5mm Baadera (jeśli nie zależy Ci na dużym ER). Ponieważ z 5mm osiągniesz powiększenie 2D i na pewno ujawni się chromatyzm obiektywu, szukaj okularu który wprowadzi jak najmniej własnej aberracji chromatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ z 5mm osiągniesz powiększenie 2D i na pewno ujawni się chromatyzm obiektywu, szukaj okularu który wprowadzi jak najmniej własnej aberracji chromatycznej.

 

To znaczy co mam przez to rozumieć? :lightning:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

hmm

a do synty 150/750 dobry będzie nlv 5mm??

niektórzy mi odradzają i mówią, że za duże powiększenie do takiego teleskopu i że lepiej np. 6mm

co o tym sądzicie - pozdrawiam!

 

Maciek S. , powiedz mi , lub spytaj znajomych jak widzą różnicę pomiędzy powiększeniami 125 a 150 ?

Jak pisałem wcześniej NLV 5 jest bardzo dobrym okularem , a jeżeli poczytasz jeszcze więcej

to dojdziesz do wniosku że nie ma obawy stosowania powiększeń równych średnicy teleskopu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej!

no moja wiedza za wielka nie jest:)

bazuje tylko na tym co usłyszałem np. w sklepie astronomicznym - ale nie powiem jakim:P

tłumaczono mi tym - że im wezmę większe powiększenie tym bardziej będą ważne tu czynniki pogodowe i że jak wezmę np 4mm to nie doczekam się na taki seeing żęby móc wykorzystać ten okular...no i że 5mm też nie do końca będzie dobry..

hmm

w sumie proszę napisz co o tym myślisz - bo jestem ciekaw - wczoraj zamówiłem właśnie 6 mm nlv w DO

mam nadzieję że nie popełniłem błedu...

pozdro!

a tak z innej beczki - mam pytanie - co zrobić żeby móc np odezwać się do sprzedającego w dziale giełda albo zamieścić tam post?

Edytowane przez Maciek S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam spokojnie mogłeś brać 5mm, ale 6mm też nie jest złe.

 

Co do warunków to z 5mm czy 4mm nie jest jeszcze tak źle, żebyś "nie doczekam się na taki seeing żęby móc wykorzystać ten okular". Fakt, że czasem trafiają się noce gdzie ciężko operować z takimi powiększeniami ale raz na jakiś czas się udaje. Może to też zależeć od miejsca w jakim się mieszka. Jak jest kiepski seeing to nawet w 100x żadnych szczegółów na planecie nie dostrzeżesz.

Edytowane przez toba94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku S., ale to zależy, do jakiego teleskopu dany okular wsadzisz -chodzi o powiększenie i zapas rozdzielczości. Ty masz [150/750] b. krótką ogniskową, 750mm i z LV 5mm dostaniesz 150x. To bezpieczne powiększenie ze względu na seeing, ale też okular LV 4mm z tym konkretnym teleskopem by się sprawdził jako planetarny, dając niecałe 188x.

6mm to zdecydowanie za mało do planet w tym teleskopie [125x] -nie wykorzystasz jego możliwości. Za to może być O.K. w niektórych obserwacjach DS, np. ładnie w nim wyjdzie M13 i podobne gromady kuliste albo jasne mgławice planetarne , bo to są DS-y lubiące duże powiększenia. Tylko w tej roli 5mm też będzie dobry i nie ma sensu go chyba dublować.

Na Twoim miejscu z NLV wziąłbym 5mm i ewentualnie w drugim rzucie 4mm. Zakładam,że masz w komplecie 25 i 10mm z zestawu [pewnie jakieś Plossle]. Te 3-4 okulary [25, 10, 5 i ew. 4mm] to w sumie wszystko, czego potrzebujesz.

Pozdrawiam

-J.

P.S. Upss,Maćku, ale ta Twoja Synta 150/750 to refraktor czy reflektor? Jeśli refraktor [co sugeruje ogólny temat wątku], to bezpieczniej faktycznie zostać przy 5mm i filtrze obcinającym fiolet, bo aberracja chromatyczna będzie spora w F/5. 4mm to raczej tylko do Newtona o tych parametrach [150/750]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję za wyczerpującą odpowiedź:)

mój teleskop to Synta/Sky-Watcher BKP15075EQ3-2

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_40&products_id=407

 

no nic - w kwestii okularu to już za późno - bo już mi go wysłali i jutro mam odebrać - kupiłem dokładnie ten:

Okular Vixen NLV 6 mm

http://deltaoptical.pl/okular-vixen-nlv-6-mm,d349.html

 

ale pewnie i tak będzie frajda bo w porównaniu do kitowych okularków 10mm i 25mm - pewnie będzie zabawa na całego:)

 

pozdrawiam!

 

a tak przy okazji - nie wiecie czemu mi się zmieniła nazwa z Maciek S. na maciek_olsztyn?? gdzie to można ustawiać?

 

hehe nie wime jak to się stało ale chyba mam 2 profile :((

Edytowane przez maciek_Olsztyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 10 dni możesz zwrócić nieużytkowany towar w oryginalnym opakowaniu, jeśli był wysyłkowo kupowany w sklepie internetowym. Zadzwoń, czy wymienią Ci na 5mm. Delta to porządny sklep, nie powinni robić problemu, tylko sprawdź zasady w regulaminie i uzgodnij telefonicznie, co i jak, żeby nie było jakiś nieporozumień o drobiazgi.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem , Polaris jest chodząca encyklopedią sprzętu , a co najważniejsze jest praktykiem

a jeżeli chodzi o konfrontację NLV 6 do LV 5 (NLV5) to powiem że pomimo nieznacznie większego powiększenia

obraz z piątki był zdecydowanie lepszy , sprawdzone z Makiem 127 i refraktorem Celestrona 150/1200.

Ale niewykluczone że będziesz z szóstki zadowolony , a krótsze ogniskowe na chwile obecną sobie odpuść

dopóki nie nabierzesz ogłady sprzętowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu mówimy o prawie 2x mniejszej ogniskowej teleskopu, niż te dwa przykładowe [Mak i ten refraktor]. 6mm w 150/750 da ledwie 125x, sporo poniżej możliwości tej apertury przy przeciętnym seeingu. 5mm [150x] będzie zdecydowanie lepiej dopasowane do tego teleskopu, praktycznie w każdych warunkach. Na lepsze spokojnie mogłaby pójść nawet 4-ka [188x], która do długoogniskowych teleskopów byłaby totalna pomyłką już na starcie. Żaden okular nie jest dobry niezależnie od teleskopu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej cenie są dwa pewniaki - z rynku wtórnego NLV 5mm Vixena (jeśli zależy Ci na dużym ER) i nowy Orto 5mm Baadera (jeśli nie zależy Ci na dużym ER). Ponieważ z 5mm osiągniesz powiększenie 2D i na pewno ujawni się chromatyzm obiektywu, szukaj okularu który wprowadzi jak najmniej własnej aberracji chromatycznej.

 

 

Mnie właśnie też wszyscy zawsze ostrzegali przed aberracją itp. Kupiłem pierwszy teleskop f/13 i nawet patrząc pod powiększeniem 2.5D przez kitowy okular i barlowa, jedyne co to były nieostrości na brzegach, ale kolorków żadnych, ani fiolecików. Teraz patrząć przez mój refraktor F/10 pod powiększeniem 2D nie widzę aberracji, ani przez SPL 5mm, ani przez kitowy okular i barlowa achro. Tego 5mm kupiłem za 150zł, tylko dla odsunięcia źrenicy właściwie... Słyszałem kilka opinii takich że do ciemnych teleskopów, i nawet w sumie f/10 można wkładać obojętnie jakie okulary, różnica będzie tylko w odsunięciu źrenicy i polu widzenia ^ Może ja jestem ślepy ale u mnie się to chyba sprawdza. Obojętnie co bym nie włożył do wyciągu. No chyba że róźnica zaczyna się wkładając okulary za 400zł wzwyż, albo naglery, to fakt takich nie widziałem na oczy jeszcze.

Nie żebym się wymądrzał czy coś, tylko właśnie sam niedługo będę kupował okular, i mam wątpliwości czy opłaca się wydawać na niego więcej niż 150zł, czy droższy okular cokolwiek zmieni w refraktorze f/10

Edytowane przez anum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.