Skocz do zawartości

Teleskop..jak mam go przechowywać??


SebaSan1981

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli nie liczyć bazarowej lunety (wysuwanej teleskopowo) na statywie i lornetki które dostałem od ojca jeszcze jako kilkulatek to Astar750/150 który kupiłem w zeszłym roku jest moim pierwszym teleskopem z prawdziwego zdarzenia.

th_mjteleskop.jpg

Zdaję sobie sprawę że nie jest to sprzęt z najwyższej półki ale mi póki co w zupelności wystarcza. Do obserwacji Księżyca , planet, mgławic wręcz idealny. Gabaryty ma spore ale do bagażnika kombi wchodzi bez trudu.

 

Jako amator w obserwacjach cały czas się uczę i staram się zdobywać doświadczenie. I wiem że tutaj uzyskam odpowiedzi na pytania. Mam więc pytanie bo do tej pory robiłem tak że po każdej obserwcji wyjmowałęm tubus z uchwytów i układałem ostrożnie w pudełku ze styropianem w pozycji poziomej. Zastanawiam się czy szkodliwe dla teleskopu i dla elementów statywu jest "niewyjmowanie" go z obejm ale przechowywanie w pozycji podobnej do tej ze zdjęcia powyżej. Chciałbym poznać Wasze opinie bo nie jestem pewien czy mam jak do tej pory na czas spoczynku umieszczać tubusu oddzielnie czy mogę go trzymać stale na statywie.

Z góry dzięki za odpowiedzi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nie wpływa to negatywnie na statyw i ogólnie na wszystko, poza tym wszyscy tak robią i nikt się nie uskarża, żeby coś przez to było nie tak... A tak w ogóle statyw/montaż jest tak skonstruowany żeby bez problemu utrzymywać wagę tuby i przeciwwagi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze wyważony to będzie ok. W końcu po to masz przeciwwagę żeby elementy montażu się nie zużywały. No lub zużywały bardzo wolno, bo w sumie wszystko się zużywa. Ja też miałem takie wątpliwości, ale przecież cała konstrukcja ma swój środek ciężkości. Jeśli jest w odpowiednim miejscu to nie masz się co martwić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku dłuższego przechowywania (np. przez zimę) powstaje kwestia tubusa i kurzu.

 

Tubus: jeśli jest poziomo, a obejmy są blisko to (być może, bo to zależy od obciążeń, czasu, konstrukcji) może się wygiąć jak banan (bardzo mało, ale wystarczy żeby kolimacja się rozjechała). To zagrożenie jest małe.

 

Kurz: jeśli lustro jest na dole, to cały kurz z wnętrza tubusa na nim osiądzie, a jak jest bez pokrywki to kurzu będzie znacznie więcej. Z tego wynika że jeśli w pionie, to może lepiej trzymać tubus z lustrem na górze - o ile nie ma problemu z mocowaniem lustra i ono nie wypadnie - co by zakończyło wszelką używalność teleskopu.

 

Trzeba też przemyśleć jak w tym miejscu przemieszczają się ludzie, okna, drzwiczki od mebli itp. Należy wybrać miejsce bez zderzeń, bo - z życia wzięte - jak się coś dosięga, to wczesniej czy później dosięgnie.

 

Absolutnie konieczne jest aby cały zestaw stał w pozycji wyważonej - to dla zdrowia montażu.

 

Przed kurzem trzeba chronić wszelkie elementy optyczne, najlepiej czymś przykryć (folią np.)

 

Podłoga - nogi od statywu mogą zrobić na niej ślady, a nawet wgłębienia. Tektura pod nogami pomaga.

 

Ciężarki - muszą być dobrze przykręcone i zabezpieczone śrubą na końcu pręta. Jak taki ciężarek spada na podłogę, to murowane jej uszkodzenie, a i to dobrze jeśli to tylko uszkodzenia podłogi a nie człowieka.

 

Ja przechowywuję oddzielnie: tubus, montaż na nogach, i osobno ciężarki. I tak oddzielnie je potem noszę na miejsce obserwacji.

 

Edit: jeszcze jedno - Słońce. Kiedyś zdarzyło mi się znaleźć na biurku 10cm ślad wytopionego plastiku na pojemniku na ołówki w efekcie skupienia światła słonecznego przez nabiurkową lampo-soczewkę. Wniosek - dekiel obowiązkowy choćby z tego powodu.

Edytowane przez piotrs
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za dobre rady. Ja tubus praktycznie przez cały czas spoczynku zakrywam pokrywą i obchodze się z nim niemal jak z jajkiem. To samo z okularem - odpowiednie zaślepki. Ciężarek przeciwwagi także wykręcam i w zasadzie w pokoju stoi sam statyw. Pytałem dlatego bo czeka mnie wkrótce przeprowadzka i zarazem mniej miejsca na sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

OK mam odpowiednio wyważony sprzęt, wszystko pozasłaniane by się nie kurzyło. Znajomy jednak nastraszył mnie, że powyginają mi się przekładnie ślimakowe jeśli nie pozdejmuję przeciwwagi i tubusu. Czy to prawda? Mam statyw stalowy i montaż MON2 (EQ5) i teleskop SW 1309, więc nie za ciężki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.