Skocz do zawartości

Układ sterujący


Nergal

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie można dostać układy sterujące o częstotliwościach nadawanych przez kwarc do silników krokowych??? Chcę sobie zrobić mikroruchy ( w zasadzie tylko w jednej osi ). Wymyśliłem sobie silnik krokowy o 90 ruchach na obrót bo wtedy ma większą możliwość regulacji i większą płynność ruchów. Na rynku jest pełno układów sterujących do silników krokowych ale oparte są one na układach transformatorowych i tyrystorowych a nie jestem pewien co do dokładności ich częstotliwości. Co drodzy koledzy poradzicie :?: Czy bawić się w układy kwarcowe :idea: Co podpowiada wam wasze doświadczenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwarc do mikroruchów to absolutny nonsens, prosty układ regulowany R-C w zupełności załatwi sprawę, weź za to lepiej silniczek o 200 krokach to zyskasz na płynności ruchu 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto co ostatnio odkryłem: rozbierając stary rzutnik do slajów (zwykły, polski Diapol) zainteresowałem się mechanizmem ustawiania ostrości. Jest tam silnik o nominalnym napięciu 7V (ale "kręci" przyzwoicie już od 2,5V) oraz dwie przekładnie ślimakowe; jedna za drugą o łącznym przełożeniu 1:400. Całość w sumie jest dość mała i zgrabna. Jeśli teleskop jest dobrze wyważony i nie ma dużych oporów ruchu, ta przekładnia bez problemu uciągnie.... Poza tym zmieniając polaryzację silnika można kręcić teleepm w obie strony!

To pomysł dla oszczędnych i lubiących majsterkować...

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zamierzasz użyć silnika krokowego to musisz mieć następujące elementy:

- generator impulsów

- klawiaturę sterującą

- sterownik silnika

- silnik krokowy

- zasilacz

- przekładnię mechaniczną

 

Zacznę od silnika, najczęściej spotykane to silniki o 200 krokach na jeden obrót osi silnika (silnik musi otrzymać 200 impulsów aby obrócić się o 360 stopni). Nowy silnik kosztuje ok. 80 PLN (www.wobit.pl) ale można zdobyć silniki ze starych stacji dyskietek 1.2MB za kilka PLN.

Generator impulsów i klawiturę sterującą możesz zrobić sobie sam - zajrzyj do wątku:

http://www.astro-forum.org/Forum/viewtopic.php?t=3161

gdzie jeden z kolegów - Sławek opisuje jak z moja pomocą wykonał AstroPilota (koszt 50-70 PLN).

Sterownik silnika krokowego możesz kupić jako kit AVR za 27 PLN + koszty przesyłki.

Zasilacz to dodatkowy koszt 15-30 PLN

No i pozostaje przekładnia, która musi być użyta zawsze - z każdym napędem. Musisz założyć, że przełożenie powinno być dość duże aby nie było ziarnistości regulacji lub sterowania. Zakładając, że maksymalne ziarno sterowania wyniesie 5 sek łuku na 1 krok musisz zapewnić przekładnię mechaniczną nie mniejszą niż 360*60*60/200/5=1296 razy. Najlepiej jednak gdyby była 5 krotnie większa to wtedy taki system sterowania w jednej osi nadawałby się również do astrofotografii.

Resztę - czyli mechanikę musisz dorobić sam.

L.J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekładnie ślimakowe będę robił sam- warunki mam. Gorzej z elektroniką choć jakoś radę dam. Dziękuję za porady :Kwiatek: . Tak przy okazji jak uruchomię skaner to pokażę wam mój projekt montażu. Będzie ciężki ale stabilny, tani i będzie się nadawał do astrofoto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.