Skocz do zawartości

Coś na Mgławice Oriona


Pietras161

Rekomendowane odpowiedzi

Szukam lornetki, lub ewentualnie teleskopu, dzięki której będę mógł zobaczyć mgławice Oriona. Na początku zastanawiałem się nad kupnem Nikon Action EX 10x50 ale na oriona, to za małe powiększenie. Teraz sam nie wiem co wybrać. Czy w ogóle znajdę coś do 600zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam lornetki, lub ewentualnie teleskopu, dzięki której będę mógł zobaczyć mgławice Oriona. Na początku zastanawiałem się nad kupnem Nikon Action EX 10x50 ale na oriona, to za małe powiększenie.

Mówisz poważnie? Te mgławicę to można zobaczyć [gorzej lub lepiej!] w zasadzie w każdej lornetce, nawet pewnie w kompakcie 25mm... Powiększenie tu nie ma nic do rzeczy... Sprecyzuj, co miałeś na myśli.

Oczywiście czym większy sprzęt, tym lepiej. Więc inaczej to będzie wyglądać w lornetce 10x50, inaczej w 15x70, a jeszcze inaczej w teleskopie 150 czy 200 mm. Teleskopami można się bawić w rozdzielanie tzw. trapezu, czyli grupy gwiazdek w obrębie tej mgławicy.

Mam niejasne podejrzenie,że chciałbyś zobaczyć tę mgławicę z detalami tak jak na zdjęciach -niestety to niemożliwe, obojętnie jakiego sprzętu i za ile zł użyjesz. Fotografie mogą być [i są] wykonywane z długim czasem naświetlania, ludzkie oko uzbrojone w największy nawet teleskop tego nie dokona, w dodatku nie zarejestruje też koloru. Zależnie od użytego sprzętu i warunków obserwacji [ważne!!!], zobaczysz szarawą lub srebrzysto-szarawą mgiełkę.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrzyłem przd chwilą przez starą lornetkę, a raczej szmelc ewentualnie zabawkę http://www.allegro.pl/item984073022_lornetka_russia_25x60_wysylka_24h.html czy ktoś może mi wytłumaczyć to przybliżenie 25x czy naprawdę takie może być? skoro lornetka za 600zł ma mniejsze. Nie znam się na budowie lornetek, więc nie wiem co i jak, stąd to pytanie :P

 

Ps: Polaris dzięki za zdjęcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta lornetka za 15 zl powiększa około 7x jedyne szkło jakie tam jest to pryzmaty, obiektywy to plastik i w dodatku barwiony oraz płytka szklana ze skalą umieszczona w prawym okularze okulary też sa plastikowe, próbowałem coś takiego naprawić w celach raczej edukacyjnych ale zostały mi tylko po niej pryzmaty i płytka ze skalą,Powiększenie 25X w lornetkach było często omawiane na forach i jest sensowne raczej w obiektywach 100mm w lornetce najważniejsza jest jasność i transmisja światła i sprawność optyczna gdyż ma służyć do przeglądu nieba , poszukiwań komet itd. do planet nawet 30x to mało jedynie księżyc no i tranzyt księżyców Jowisza wygląda w 3D super .Oczywiście podstawa to statyw nawet dla 10x50 daje duży komfort obserwacji. 8 kwietnia ma się pokazać w lidlu słynna lornetka lidetka breser 10X50 za 79,99zł na pewno godnie zastąpi te cudo made in russia .Jeżeli stać cię na lornetkę 20x80 to się nie zastanawiaj bo wybór w cenie 600 zł jest w miarę przyzwoity a przez aperturę 80mm dużo zobaczysz, to już nie lornetka tylko dobre bino miałem celestona 20x80 za 600zł i oddałem go do delty optikal a kupiłem TPL 20x80 w cenie 395zł nie jest to lornetka dla wymagających ale zostanie ci kasy na w miarę przyzwoity statyw, ps.celeston i tpl to prawie te same lornetki 20x80 o tej samej jakości optyki i mechaniki osobiście miałem możliwość je porównywać i w ramach oszczędności oddałem celestona który był minimalnie gorszy od TPL.Czytaj fora a nauczysz się na błedach innych co kupić a sprzęt potem trudno sprzedać za sensowne pieniądze a dobra lornetka sprawi ci dużo frajdy i radości z obserwacji nieba na długie lata.Pozdrowienia

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Celestron SkyMaster 15x70

Tylko nie zapłać więcej niż 399 zł. Za pozostałe 200 zł próbuj dokupić statyw fotograficzny, możliwie stabilny i wysoki, oraz złączkę statywową. Masz szanse zmieścić się w zadanej kwocie i nie będzie to głupi wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak w skrócie żeby nie rozwijać wątku,B.dobry wybór to Celeston Sky Master 15x70 kosztuje 399zł. jedyny mankament to marny futerał który nie zabezpiecza lornetki ,pasek na szyję który może obciąć głowę,i chwiejna stopka statywowa [podobno że już dają lepszą w zestawie] W tej cenie nie kupisz lepszej lornetki ma wiele pozytywnych opinii a przede wszystkim pole widzenia które wynosi 4,4 stopnia.W tą lornetkę celowałem osobiście ale wybrałem większą aperturę 80mm gdyż służy mi tylko do astronomii,A sky master 15x70 posłuży ci i do astronomii oraz w plenerze świetnie się spisze dzięki szerokiemu polu 4,4 stopnia.i jeszcze masz kasę na statyw,Wg.mnie nie masz lepszego wyboru, na optyczne.pl jest ta lornetka na 7 miejscu w rankingu lornetek astronomicznych.Pozdrowienia i udanego zakupu.Ps. Ja osobiście sprawdzę tego bresera 10x50 w lidlu, podobno jest to optycznie lepszy model jaki się dotychczas ukazał [5lat gwarancji] i ma wyjście na statyw, będzie to turystyczne uzupełnienie mojego TPL 20x80 razem z exaktą DH Ligcht 10x25

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.