Skocz do zawartości

Co da się zaobserwować...?


nka09

Rekomendowane odpowiedzi

Gość dwatriczetyrje

nie znam tej formy ale wydaje mnie się, że prametry do obserwacji gromad gwiazd itp ma dobre! Może być istotne gdzie mieszkasz (jasne miasto utrudnia trochę) i gdzie możesz obserwować. Zaraz pewnie ktoś obeznany doskonale z lornetkami wiecej Ci napisze, a ja "zamieniam sie w słuch".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że troche nie na temat ale PanasaMarasa chyba nie ma, a on tu coś więcej wie. To ja kurde coś powiem.

Pod postem PanasaMarasa masz link do jego map. Warto je mieć zanim pójdziesz obserwować.

 

W czacie (na dole) można wypatrzeć, że te mapy są postrzegane jako cenne no i darmowe - cytuję:

panasmaras : (12 March 2010 - 19:59 ) Ekolog, to wydrukuj sobie atlas, do którego link mam w stopce - obiekty są wypisane na marginesie (na wysokości obiektu na danej karcie). Powinno w jakiejś (dużej?) mierze rozwiązać twój problem

ekolog : (13 March 2010 - 14:45 ) Pewnie Cię zaskoczę PanasieMarasie ale już od dawna nosiłem sie z zamiarem sprzedania/podarowania komuś tego atlasu (licząc na alternatywny - Forumowy) i tak zrobiłem, a Twój podrukuje se "po trochu".

 

aha a te obiekty to masz tu

 

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=4922

oraz

wpisz w szukaj "Tabela Wimmera"

 

Ja obeznany praktycznie za bardzo nie jestem ale polecam M31(galaktyczka!), M45, M44 (wygląda jak Hwezdokupa :rolleyes: ), i jakąś mgławicę

im dalej od centrum miasta tym lepiej.

 

jak już będziesz mieć mapy i zasmakujesz w szukaniu to latarke zasłaniaj czerwoną bibułą żeby nie niszczyła czułości wzroku.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokrótce opiszę wrażenia z obserwacji przez moją DO Everest 12x60 - może to coś Tobie powie.

Przede wszystkim jest to cudowny sprzęt do beztroskiego przeczesywania Drogi Mlecznej. Szczególnie pięknie prezentują się w niej gromady otwarte, niezapomniany też jest widok dysku M31 (Galaktyka w Andromedzie). W zasadzie można nią wyłapać każdy rodzaj DS-a, od galaktyk, przez mgławice do gromad otwartych i kulistych. Większość z nich będzie się prezentowała jako mały mglisty kłak, ale parę razy widok zaskakuje: wspomniana M31 pięknie się prezentuje w lornetce (zupełnie inaczej niż w teleskopie). Innym obiektem, który mnie zupełnie zaskoczył był Veil (NGC 6992) - przede wszystkim dlatego, że udało mi się go wyłapać! Wyraźnie było widać mglistą literkę C na nieboskłonie. No i przede wszystkim poluj na gromady otwarte. Te większe, jak M44 czy M45 w żadnym innym sprzęcie (niż lorneta) nie zaprezentują się piękniej. Możesz też próbować rozdzielić układy wielokrotne o większej separacji.

Edytowane przez panasmaras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki , dzięki , ale to co mi poleciliście te najładniejsze obiekty lornetkowe to w ogólne nie wiem o co chodzi. Proszę chociaż o małe wyjaśnienie co to są te cyferki i ten atlas nieba też nie wiem o co chodzi. Jestem bardzo bardzo początkująca.

Edytowane przez nka09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja odpowiem tylko w kwestii która mnie dotyczy ale bardzo proszę innych o kolejne posty bo sam - czuje, że nie wyrobię. Znajdż w internecie (lub tu na górze po prawej w "Nowa wyszukiwarka") program do zainstalowania "Stellarium". Tam ustaw swoje miasto wojewódzkie a potem na dole włącz takie "sitko". Krótko mówiąc tak samo jak na globusie na niebie mamy równoleżniki i południki. Tak się umówiono. Jedne z nich mają nazwy jak godziny i minuty (taki myk), a drugie mają nazwy + albo - ileś stopni.

 

Te (umowne) line są na szczęście przyklejone do nieba na stałe czyli w nocy jak niebo się obraca to one razem z niebem. Dzięki temu konkretna jasna gwiazda zawsze jest obok trej samej linii (np +45 stopni)

 

No i jak dajmy na to M44 jest opisana - akurat nie pamiętam: 14:50 +45

 

to szukasz na obrazie nieba w stellarium lub na MAPCE nieba linii 14:00 oraz linii 45 stopni

 

patrzysz jaki gwiazdozbór jest w pobliżu przecięcia tych linii (gwiazdozbor to na przyklad WIELEKI WÓZ - na pewno Tata lub Mama zna!)

 

i gdzie w bok od tej najwiekszej jego gwiazdy jest zaznaczony wymarzony M44

 

Pozdrawiam (i prosze kolegów o LEPSZE następne posty)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Objaśnienia do tabeli Watteau:

Object - oznaczenie katalogowe obiektu (NGC, Stock, Cr są skrótami nazw katalogów) lub gwiazdy (w przypadku układów podwójnych)

Con - konstelacja. W tej rubryce są skróty od łacińskich nazw gwiazdozbiorów --> LINK

Type - rodzaj obiektu (w nawiasach podaję nazwy angielskie, od których te skróty powstały):

Gx - galaktyka (galaxy)

OC - gromada otwarta (open cluster)

GC - gromada kulista (globular cluster)

PN - mgławica planetarna (planetary nebula)

DN - mgławica dyfuzyjna (diffuse nebula)

Rect - rektascencja

Dec - deklinacja

Mag - wielkość gwiazdowa --> magnitudo

Size/Sep - rozmiar obiektu lub separacja składników układu podwójnego wyrażona w minutach (') lub sekundach (") łuku

Notes - dodatkowe notki (np. inna nazwa obiektu).

 

Polecam ściągnięcie i wydrukowanie PDF-a, który zrobił Sumas - KLIK

Ściągnij sobie program Stellarium, pobaw się nim, popatrz jak wygląda niebo. Osobiście też polecam atlas z mojej stopki - dobry na początek, ma też wypisane na marginesie podstawowe dane obiektów. Na początek zacznij od tych najjaśniejszych. Ale wcześniej poświęć trochę czasu na identyfikację gwiazdozbiorów na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz Twoja kolej. Czekamy na obszerny i szczegółowy opis Twoich obserwacji. Możesz też wspomnieć jak wykorzystałaś wiedzę zdobytą tu na forum. W każdym wątku na tym forum założonym przez początkującego astro-amatora szczególnie cieszy wszyskich gdy prezentuje on swoje pierwsze boje w wyszukiwaniu obiektów na niebie (co mu się udało, a co nie).

 

Kiedyś ja opisywałem tutaj swoje "męczenie się" z ostatecznie skutecznym wyszukaniem M31 i spotkałem się wtedy z dużą życzliwością do mojej relacji.

 

Podpowiem, że o ile M44 zawsze jest rojem gwiazd o tle M31(Galaktyka) w centrum miasta z dużą ilością latarń może wyglądać jak mała owalna, rozmyta chmurka. Ale jak już nauczysz się ją znajdywać i znajdziesz się "daleko od szosy" to będzie zdecydowanie ładniejsza :)

 

Uwaga: nawet jeśli możesz poruszać się jedynie w centrum miasta to musisz znaleźć sobie do obserwacji miejsce zasłonięte z wszystkich stron od latarń, neonów itp.

 

Pozdrawiam.

 

p.s.

Tam zapomniałem dodać, ze w Stellarium, żeby ujawniło sie dolne menu trzeba "pokręcić się" przez chwilę kursorem myszki w pobliżu lewej dolnej krawędzi ekranu. Poeksperymentuj też z kółeczkiem myszki oraz z [szukaj] wpisując [M44] itp.

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miła NKA09

Dorzucę coś może mało merytorycznego, lecz ważnego.

Piszesz, że jesteś "z daleka". Jeśli to "daleko" jest ciemne, masz pewne szanse dostrzec te cuda, o których pisze Panasmaras. Przy zaświetlonym niebie będzie znacznie gorzej. Druga sprawa to fakt, że patrzeć, znajdować i widzieć obieky na niebie, zwłaszcza te najsłabsze, delikatne mgiełki mgławic i galaktyk, człowiek musi się nauczyć. A nauczyć się może tylko w praktyce, obserwując, najlepiej z tymi, którzy wskażą i doradzą. Szukaj astroamatorów w swojej dalekiej okolicy. To, że Panasmaras widzi nie musi znaczyć, że Ty od razu zobaczysz, nawet jak odnajdziesz właściwe miejsce na nieboskłonie.

Trzecia sprawa to niepewna jakość tego twojego Breakera - pod tą nazwą spotkałem się z wynalazkami o pomarańczowych powłokach na obiektywach, a to byłoby niedobrze. Maras ma lornetkę może nie z wysokiej półki, ale też nie bazarową zabawkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, że się wtrącę yes.gif

 

Trzecia sprawa to niepewna jakość tego twojego Breakera - pod tą nazwą spotkałem się z wynalazkami o pomarańczowych powłokach na obiektywach, a to byłoby niedobrze. Maras ma lornetkę może nie z wysokiej półki, ale też nie bazarową zabawkę.

 

Ja mam (pożyczoną od brata) lornetkę BREAKER 7X50 o czerwonych powłokach antyrefleksyjnych na obiektywach nie jest aż taka zła jak się innej nie ma. ostatnio udało mi się przez nią zobaczyć M34, choć była nisko nad horyzontem (warunki do obserwacji mam dobre)

 

Pozdrawiam Jakub M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.