Skocz do zawartości

Teleskop do 1500 zł


cheeba

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem absolutnym laikiem w tym temacie, także proszę o poradę. Wyprowadziłem się na wieś gdzie mogę podziwiać piękne gwiaździste niebo. Chciałbym zakupić teleskop , mam do wydania 1500 zł , mile widziana była opcja robienia zdjęć obserwowanym obiektom, na początek skupiłbym się na oglądaniu głównie planet. Proszę o poradę. Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synta 8" pod gwiaździstym niebem na pewno pokaże pazurki i wiele ciekawych obiektów, tylko jest to teleskop na montażu dobsona i bardziej nadaje się do obserwacji wizualnych. Do astrofotografii raczej przyda się montaż paralaktyczny z napędem przynajmniej w osi RA, a również obserwacje planet prowadzi się wygodniej na takim montażu.

Może mógłbyś sprecyzować na czym Ci najbardziej zależy, na czym mniej, a jakiego typu obserwacje możesz odłożyć na przyszłość tak, że będziesz mógł kompletować swój docelowy ekwipunek :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cheeba,za rozsądne pieniądze NIE DA SIĘ dobrać JEDNEGO sprzętu, który by się nadawał jednocześnie do wizuala i do astrofoto. Do oglądania nieba za <1500zł będzie najlepsza wspomniana Synta 8". Astrofoto z kolei to temat rzeka. Dzieli się na 2 dziedziny również o sprzecznych wymaganiach sprzętowych [planetarno-ksieżycowe kontra Deep Space]. Nie jestem praktykiem, więc odsyłam do speców oraz lektury z różnych źródeł o tej tematyce.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ciemne niebo, to bierz dobsona z lustrem minimum 8". Dobson wystarczy do zrobienia fotek Księżycowi, ale na tym koniec.

Jeśli chodzi o astrofoto, to za 1500 nie kupisz sprzętu dobrego nawet do astrofoto planet, bo do tego trzeba minimum maka 127mm i montażu EQ3-2 z przynajmniej jednym napędem.

Do astrofoto DS-ów (mgławice i galaktyki) to za 1500 zeta można kupić zaledwie montaż (EQ5) i to będzie tylko takie minimum na krótkie ogniskowe (do 135-200mm).

Tak więc z tym budżetem nie ma co myśleć o astrofoto, lepiej podziwiać niebo w wizualu!

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

1. Co to jest montaz do astro foto ? (myslalem ze wystarczy pierscien-adaptor)

2. Czy z Synte 8 wogole mozna cos fotografowac (oprocz ksiezyca)?

3. Co polke wyzej nad Synte 8 ?

4. Gdzie najlepiej kupuc ?

 

Z gory dziekuje za pomoc.

1. jeśli zadajesz takie pytanie to zapewne myślisz, że astrofoto to jest cykanie fotek na imieninach u cioci- wpisz w googla astrofotografia a przekonasz się, że jest to kupa kasy na sprzęt, całonocne wyrzeczenia, wiedza i umiejętności zdobywane kilka lat oraz obróbka komputerowa grafiki, czyli dalsze godziny pracy w dzień.

2. Przez syntę na dobsonie 8" spokojnie pofocisz Księżyc i planety używając Kamerki CCD lub kompaktem w projekcji okularowej.

3. Wyżej od 8" jest 10" a potem 12" itd... :)

4. www.deltaoptical.pl , www.astrokrak.pl i jeszcze trochę innych sklepów w sieci.

 

Pamiętaj - tyle co wydasz na teleskop to później (jeśli cię wciągnie) wydasz min tyle samo na akcesoria :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

hehe

 

problem jest taki że jak się często szuka teleskopu za daną cenę to wystarczy "ciutkę" dołożyć i już jest lepiej ...

 

i tak można windować do góry bez konća:)

 

ja bym ci radził zadzwonić do sklepów naszych gigantów astronomicznych - na ogół sprzedający znają się na rzeczy i doradzą...

 

pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.