Skocz do zawartości

Zabawa z reduktorem ogniskowej w newtonie


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Newton f/5 można powiedzieć że jest jasny :) Dostępne są na rynku reduktory ogniskowej w oprawach filtrowych 1,25" czy 2". Robi/branduje je wielu. Wkręcamy w nos kamery lub okularu i gotowe. Stopień redukcji zależy od odległości reduktora od okularu/matrycy CCD).

Zazwyczaj są to reduktory 0,5, które dla swojej standardowej odległości zmniejszają ogniskową o połowę. Dla 1,25" filtra Atika to 40mm według kalkulatora. Antares i paru innych robi też reduktory 0,7-0,6. Reduktory do SCT (które można też stosować do maków i nawet refraktorów) są także flattenerami oraz mają znacznie większe odległości reduktor-okular/CCD (8-6 cm).

 

Mój reduktor wygląda tak (redukcja 0,5):

4467055852_89a6abeaca_m.jpg

 

Żeby użyć go z DMK21 musiałem kupić krótki nosek C/CS-1,25" (standardowy jest za długi, także dla Star Analysera).

4520860727_b700130125_m.jpg

 

Dodatkowo zastosowałem niskoprofilowy uchwyt do okularów 1,25" żeby zyskać parę cm backfocusa:

4521496350_99f6fe6b79_o.jpg

Dzięki temu można z newtonem stosować np. zmieniarki filtrów itp. przy obserwacjach wizualnych, czy w połączeniu z kamerką ;) Czy też przy foceniu planetarnym: zmieniarka/barlow/kamera a nie barlow/zmieniarka/kamera.

 

A więc tak. Z DMK21 uzyskuję 30mm odległości, 33mm z pierścieniem kontrującym na gwincie filtrowym nosa. Powinno to dać f/2,9 wg. kalkulatora dla reduktora "Atika" 0,5. W rzeczywistości wyszło chyba nieco więcej (mam inny reduktor):

 

M5 z reduktorem:

m5-dmk-reductor1.jpg

m5-dmk-reductor2.jpg

Koma już jest (nie stosowałem korektora) :mrgreen:

 

M5 bez reduktora:

4416222877_f5a8a66e42_m.jpg

 

M5 z DSI III Pro z reduktorem na szynie filtrowej: zobacz foto - tutaj już inwazja komet ;)

 

Porównanie na Saturnie: zobacz zestawienie - 2 sek ekspozycje. 16.04.2010 21:26

2s93nk2.jpg

 

Wizualnie:

- NLV 12mm: Księżyc nieco większy niż w 25mm bez reduktora, obraz ostry

- Super 25mm: trochę winiety, mocne wzmocnienie gwiazd plus ich lekkie zniekształcenie

 

W przypadku Newtona niezbędny staje się korektor komy ograniczający znacznie jej występowanie. Poza tym f/3 to już ekstremum, nie mówiąc niżej. Ogólnie taki reduktor wyciągnie także wszystkie wady optyczne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.