Skocz do zawartości

ATM kamerka CCD


jolo

Rekomendowane odpowiedzi

Tak sobie zacząłem myśleć pod kątem ugotowania kamerki CCD domowymi metodami. I dla przykładu chcąc zrobić np klona Atika 314E potrzebowalibyśmy:

 

  • sensor ICX205AL - coś pomiędzy 50 i 100EUR

  • przetwornik ADC 16bit z próbkowaniem 500-1000ksps (zakładając przesył klatki w kilka sekund) - jakieś 100zł

  • kontroler w miarę szybki z interfejsem USB - też jakieś 100zł

  • jakiś peltier do tego 30-40zł

No i mamy w sumie 450-650 zł, a kamerka ile kosztuje to łatwo sprawdzić. I teraz rodzi się pytanie - czy cała reszta tego narzutu to koszt napisania firmware do kamerki i sterownika USB, czy też o czymś zapomniałem? Domyślam się że raczej to drugie, bo inaczej byśmy mieli zalew chińskich kamerek CCD za 1/3 ceny...

Czy już ktoś zaglądał do takich kamerek i czy tam oprócz tych trzech głównych elementów są jeszcze jakieś tajemnicze sprawy? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowniki, firmware, konstrukcja całości z uwzględnieniem chłodzenia to takie łatwe nie jest. Do peltiera dolicz zasilacz. Jak większe ogniwo to ciągnie parę amper, a to wymaga lepszego zasilania :D Ceny kamer przemysłowych o prostszej elektronice niż w astrokamerkach są tańsze, ale nie jakoś znacząco, bo poskładanie tego wszystkiego aż tak łatwe nie jest :)

 

Jak masz dojścia do producentów to możesz kupić moduł i dopasować jakąś lepszą matrycę, chłodzenie i otrzymać coś pomiędzy dedykowaną kamerką a przemysłową kamerką planetarną:

mvbluefox-m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja raczej myślę o kamerce do focenia DS, a nie planetarnej. Wtedy można zacząć eksperymenty z mniejszą szybkością transferu i nawet na czas prób korzystać z RS232 do sterowania :) Jak wymienię w mojej kamerce matrycę na B/W to kusi mnie, żeby pobawić się ze starym chipem (ICX098) - opanować sterowanie nim i odczyt danych, etc. Zwykły kontroler za 10zł z wbudowanym przetwornikiem 10bit, interfejsem RS232 i zegarem 20MHz powinien wystarczyć do eksperymentów. Potem będziemy popychać dalej B)

 

PS: Jakby ktoś miał jakieś materiały na temat sterowania i timingów sensorów CCD Sony to będę wdzięczny.

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem jeden kompletny projekt DIY kamerki astro na sensorze KAF0400 i po rozbudowie na KAF1600 - to Audine www.astrosurf.com/audine/English/index0.htm. Generalnie działa to tak jak opisałem w pierwszym poście, tylko że projekt był zakończony w 2004 roku i dlatego nie zastosowali w nim żadnych programowalnych kontrolerów, a jedynie garść układów cyfrowych i wszystkim sterowano z portu LPT. Podejrzewam, że dwa największe problemy to zakup sensora w detalu (choć może jakieś bezpłatne próbki można by zamówić) no i napisanie firmware i softu na kompa. Z tego co widziałem sterowanie KAF0400 i KAF1600 jest prostsze niż sensorami Sony - jakby ktoś wiedział gdzie można jeszcze dostać takie starocie to proszę o info :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki - ceny niestety są trochę wyższe niż zakładałem :) Więc na razie pobawię się starym chipem z ToUcama ProII, opanuję timingi i komunikację a potem będę się zastanawiał dalej. Chyba faktycznie lepiej pakować się w chipy Sony, na ich korzyść dodatkowo przemawia migawka elektroniczna, której brak w tych starych Kodakach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.