Skocz do zawartości

Mój słoneczny debiut


mpwt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Dziś skorzystałem z tego, że przez 3 min widać było Słoneczko. Zakupiłem folię Baadera ND5, zbudowałem (mało estetyczną) oprawę, skierowałem SW150/750 na Słońce i wykonałem Nikonem parę zdjęć. Jak widać niewiele ciekawego udało mi się uchwycić. Ale warunki atmosferyczne nie były ciekawe i co rusz jakaś chmurka przelatywała. Ale tak na zachętę. :D

 

slonce_01.jpg

 

Okazało się, że chmury tak samo nie pozwalają fotografować w dzień jak i w nocy. Grrr...

 

Przy okazji chciałem sprawdzić czy kamerka QHY5v sprawdzi się do Słońca. Niestety filtr ND5 okazał się za słaby i cały czas miałem prześwietlone klatki. Czy wg was w ogóle warto rozważać tą kamerkę przy fotografii Słońca?

 

Dzięki za opinie i rady!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładne słoneczko

 

qhy5 - mono czy kolor??

 

ja dokupowałem do mojej AllCCd5 mono filtr szary 0,5 bodajże (jakiś rok temu w DO) za gigantyczne 30 plnów - w oprawce 1,25

 

więc chyba bedziesz musiał dokupić - folii ciemniejszej nie widziałem nigdzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qhy5 - mono czy kolor??

 

Kamerka jest mono. Heh, filtrów to ja mam pełno. Szkoda, że są w systemie Cokin ;)

Ale rzeczywiście w coś takiego można się zaopatrzyć. Pytanie tylko czy kamerka się sprawdzi. Jakie są twoje doświadczenia z AllCCd5?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rewelacja :respect:

 

Bez przesady. To moje pierwsze zdjęcie Słońca. A i pogoda była marna i jakieś tam chmurki przechodziły. W sumie może 3 min było widać Słońce przez dziurę w chmurach.

 

a dlaczego ND5 zamiast ND3,8?

 

I tu kolejną sprawę poruszyłeś nad którą się zastanawiałem. ND5 dlatego, że chciałem popatrzeć na Słoneczko przez teleskop. Wiem, że do foto używa się ND3,8. Ale dlaczego? Widząc jakie czasy wyciągałem z Nikona to ND5 wyglądała ok. Ba, QHY5v w ogóle się nie sprawdziła (folia ND5 okazała się za słaba). Więc dlaczego ND3,8 lepsze? Przepuszcza coś, czego ND5 nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem, że masz teleskop f/5

plamki najczęściej fotografuje się przy dłuższych ogniskowych i wtedy ND3,8 jest bardziej na miejscu

ja fotografuję przy f/10 i światła z ND5 jest trochę mało dla SPC900NC

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

plamki najczęściej fotografuje się przy dłuższych ogniskowych i wtedy ND3,8 jest bardziej na miejscu

 

I rozumiem, że to jedyna różnica? Jeśli tak to wszystko oczywiste.

Mam nadzieję, że te ND5 nie jest za słabe do wizuala w moim przypadku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetne fotki ;)

 

ND5 spokojnie da radę w wizualu, ja obserwuje przez osiem cali ;)

 

Fotki klasa... co do prześwietleń, ja Nikonem pstrkam 1/2000 i mam ważenie że za bardzo przepalone ;)

 

Pozdrawiam

 

Iro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam - współczynnik ND okresla ile razy 10.000 jest przycinane światło

 

tak więc - ND 3,8 jest tylko i wyłącznie (wg Baadera) do wizuala - można uszkodzić wzrok zbyt długim naświetlaniem

ND jest do wizuala - wycina więcej (50.000)

kiedyś robiłem testy i wychodzły krótsze czasy naświetlania przy folii ND 3,8 niż przy ND5

 

to są dane sprzed 2 lat - więc mogło się duuużo pozmieniać

 

jak ktoś więcej wie na ten temat na dzień dzisiejszy niech rozwinie temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.