Skocz do zawartości

Wybór lunety


Annaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

To mój pierwszy post na tym forum :)

Chciałam prosić Was o pomoc w wyborze lunety.

Do wyboru mam ZRT 457, ZRT 460 i Mak'a 80 lub też yukona 20-50x50

 

Który z podanych przeze mnie sprzętów byłby lepszy do obserwacji przyrody(głównie chodzi o ptaki) oraz obserwacji księżyca. Zdecydowałam się na lunetę, gdyż chodzi mi o sprzęt mobilny.

Cena max 300 zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZRT 457M. W przyszlosci mozesz zastanowic sie nad przerobka (zakup mocowania do statywu fotograficznego oraz zlaczki katowej "przyjmujacej" okulary 1.25"). Niestety nie wszystkie okulary wspolpracuja w takim tandemie:

Tabelka "kompatybilnosci" okularow z przerobiona ZRT 457M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na przykład Celestron C65?

ZRT i mak mają powiększenia skokowe, a mi zależałoby, aby zoom był płynny tak jak w yukonie i celestronie.

Myślałam o przerabianiu ZRT, ale to są dodatkowe koszty, a budżet mam bardzo ograniczony.

Najbardziej mobilny byłby chyba yukon(mały i lekki) a dla mnie, czyli osoby raczej mikrej postury :D wielkość i waga robi różnicę, ale bardzo ważna jest również jakość obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie bawilbym sie w malutkie Maki. Ich mozliwosci sa mniejsze od odpowiadajacych im refraktorow.

Recenzja Yukon 20-50x50 WA.

Osobiscie wybralbym ZRT-457M (pewnie dlatego, ze juz posiadam ;-) i w przyszlosci planowal zakup katowki oraz okularu Vixen LV 8-24mm.

Edytowane przez r.ziomber
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recenzja Yukon 20-50x50 WA.

Osobiscie wybralbym ZRT-457M (pewnie dlatego, ze juz posiadam ;-) i w przyszlosci planowal zakup katowki oraz okularu Vixen LV 8-24mm.

Czytałam już tą recenzję i właśnie ten yukon zwrócił moją uwagę, ma zooma i jest mały i lekki, tylko jak wygląda jakość obrazu w porównaniu z ZRT? I ten okular vixen ponad 600 zł :o

 

 

C65 to tandeta. za 300zł nie da rady kupić czegoś sensownego. proponuje lornetke.

 

Tylko, że lornetki mają stałe powiększenie rzędu 10-15x a to troszkę do obserwacji ornitologicznych jak dla mnie za mało :)

 

 

 

Czemu tak narzekacie na maki?

Edytowane przez Annaa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że cena jest bardzo wysoka.

 

Przypominam, że mi zależy na obserwacjach naziemnych plus ewentualnie od czasu do czasu księżyc. Planet, czy też mgławic nie jestem w stanie nawet odnaleźć na niebie :D Z resztą w nocy są jak dla mnie ciekawsze rzeczy do robienia, niż gapienie się w niebo :)

P.S tylko mnie za te ostatnie słowa nie zjedzcie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, ale to ma być sprzęt naziemny, nie do astro!

Co do ZRT 457, to nie jest to najlepszy pomysł. Ta luneta była chyba projektowana do obserwacji tarcz strzelniczych. W wersji oryginalnej ma 2 powiększenia, 30x i 60x. To drugie może być jako maksymalne, natomiast 30x jako minimum to zły pomysł -za duże, małe pole widzenia. No i co będzie, gdy warunki atmosferyczne nad gruntem sprawia,ze maksymalne użyteczne powiększenie to będzie akurat 40x? Wreszcie apertura 70mm do zastosowań naziemnych to sporo, robi się wielki i nieporęczny sprzęt.

Jeśli chodzi o ZRT460 to nie mogę znaleźć parametrów. Yukon 20-50x50 byłby chyba O.K. Ale, ale!

Na Twoim miejscu Annaa wybrałbym zupełnie co innego. Apertura 50mm jest dobrym pomysłem, więcej niż te 50-60mm nie ma sensu.

O ile nie chcesz przez tę lunetę fotografować [a przy sprzęcie za 300zł zdecydowanie zapomnij o tym], niech to będzie luneta z okularem zoom, bez wymiennych okularów/kątówek itp.

Dalej: zakres powiększeń. Radziłbym Ci coś typu 15-45x lub 15-50x,a jak jest coś zaczynające się poniżej tych 15x to bym brał bez wahania. W ostateczności ten zakres Yukona 20-50x albo 20-60x.

Chodzi o to,że maksymalne powiększenie w obserwacji naziemnej jest zwykle ograniczone przez warunki atmosferyczne -głównie turbulencje przy gruncie i z tych 50-60x da się skorzystać efektywnie bardzo rzadko i tylko w określonych porach dnia.

Ważniejsze jest minimalne powiększenie. Tu dobre jest małe. Raz,że daje nam duże pole widzenia, co jest sprawą najwyższej wagi, jeśli obiekt obserwowany przemieszcza się [dlatego lornetka rządzi...]. Po drugie, mały spotter z powiększeniem minimalnym 15x i mniej może być użyty w polu na szybko z ręki, bez statywu, jako substytut lornetki. Z Yukonem, który się zaczyna od 20x ta sztuczka się nie uda w ogóle, a w każdym razie efekty będą mizerne, on musi być o coś oparty [biegałem kiedyś po górach z Turistem 20x50]. Oczywiście, możesz pójść na układ typu: zabieram małą lornetkę kieszonkową 8x25 albo 10x25 i lunetkę ze statywem od 20x, wtedy to ograniczenie traci sens. Co więcej, taki zestaw miałby najwyższą efektywność. Jeśli jednak chcesz obskoczyć wszystko jednym sprzętem, to bierz coś krótkiego 15-45x50. Widziałem po katalogach niedrogie lunetki o tych parametrach, modele z pryzmatycznym układem odwracającym są krótkie i zwarte, tu przykład:

http://deltaoptical.pl/lunety/luneta-celestron-15-45x-50mm-zoom,d1687.html

Niestety ten konkretny model ma strasznie małe pole widzenia [2.5 stopnia], przy 15x to stałoogniskowe lornety wyciągają ponad 4 stopnie na dzień dobry, no ale z zoomami to zwykle tak jest. Mimo wszystko, gdyby lunetka miała przy tym powiększeniu [15x] chociaż 3.0-3.5 stopnia, byłoby to bardziej przyzwoite. Yukon 20x50WA ma 3.0 stopnia mimo większego powiększenia, no ale tam nie ma zoom-a.

W tym wszystkim istotne jest, jak sobie wyobrażasz te obserwacje przyrody -czy to mają być statyczne krajobrazy, czy latające ptaki/biegające sarny,czy też może ptaszyska w gnieździe z daleka albo brodzące w wodzie. Czy to będą obserwacje typowo stacjonarne, czy podczas wędrówek z krótkimi postojami itp.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Jarku za wyczerpującą odpowiedź :)

Obserwować będę raczej zwierzęta, które będą poruszały się powoli.

Ten Celestron(chyba źle wkleiłeś link, bo go nie otwiera na konkretny model) byłby dobry, gdyby nie ten mini statyw. Posiadam statyw fotograficzny i nie ma sensu płacić za coś co mi się nie przyda. Gdyby byłby bez statywu i tej walizeczki tańszy o kilka dyszek wzięła bym go od razu. Myślałam o sprzęcie z drugiej ręki, ale obawiam się jakiegoś szwindlu.

Zdecyduję się chyba na tego yukona 20-50x50, mam nadzieję, że nie będę żałowała tego wyboru. W sumie na początku moich rozważań nad zakupem lunety yukon był na ostatnim miejscu, byłam raczej za ZRT 457, ale koszt przerobienia byłby za duży, zamiast tego lepiej byłoby kupić lepszą, droższą lunetę, a na to z kolei nie mam kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wersji oryginalnej ma 2 powiększenia, 30x i 60x. To drugie może być jako maksymalne, natomiast 30x jako minimum to zły pomysł -za duże, małe pole widzenia.
To prawda. ZRT bylaby idealna, ale w polaczeniu z okularem Vixen Zoom 8-24mm (no moze oprocz gabarytow). Niestety koszt takiego zestawu kilkukrotnie przekracza 300 zl :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda. ZRT bylaby idealna, ale w polaczeniu z okularem Vixen Zoom 8-24mm (no moze oprocz gabarytow). Niestety koszt takiego zestawu kilkukrotnie przekracza 300 zl sad.gif

 

Niestety, moim zdaniem, nawet ze wspomnianym okularem i do obserwacji nie astro wspomniane ZRT to dalej pomyłka.

 

Annaa, tu masz link, do lunety o której wspominał Jarek. Proszę nie traktuj tego jako poradę zakupową. Ostrzegam tylko przed ZRT i podpinam poprawiony link który padł w dyskusji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZRT, pomijając specyfikę optyki, jest po prostu za duża. Nawet jeśli uwzględniasz okazyjne obserwacje przy słabym oświetleniu [świt, zmierzch], wydaje mi się,że 60mm to raczej góra. Większe lunety są mało przenośne i maja sens tylko wtedy, gdy obserwacje okołonocne są z założenia głównym celem. Wreszcie oczywista zależność -im większa i cięższa luneta, tym mocniejszy cięższy statyw do dźwigania,a to się robią kilkukilogramowe klamoty.

Do 300 zł trudno będzie coś sensownego znaleźć poza tym Yukonem. Sprawdziłbym natomiast jedną rzecz: ta luneta ma okrągły tubus bez wyraźnie zaznaczonej stopki pod statyw [w każdym razie nic nie widać na zdjęciu w katalogu]. Odpowiedni gwint pewnie ma, ale jeśli nie ma tam wyprofilowanego wypłaszczenia, to na statywie trzymać się będzie niepewnie [tendencja do luzowania mocowania przez obrót na śrubie]. Tak było np. w osławionym Turist3 20x50. Tyle tylko,że tamta luneta nie była ogumowana, w odróżnieniu od Yukona. Tutaj nawet odpowiednie wyprofilowanie tej gumowej okleiny znacznie poprawiłoby mocowanie. Warto o to spytać dystrybutora -np. o fotkę [choćby komórką] spodniej strony lunety w okolicach tego gwintowanego gniazda. Jeśli jest tam jakiekolwiek wypłaszczenie, wtedy 100% O.K. Jeśli nie, pozostaje liczyć na tę gumę i solidnie dokręcać śrubę statywową.

Pozdrawiam

-J.

Edytowane przez Jarek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Super LUNETA do przelotówek 10-15 km od miasta, czy pomożecie

 

 

Poszukuję lunety do obserwacji przelotówek w odległości ok 10-15km od mojego miasta. Chcę głównie obserwować, ale będę też robić zdjęcia dla udokumentowania sobie przelotów. Nie potrafię obsługiwać teleskopów i nie chcę bawić się w wymianę jakiejś optyki tracąc cenne sekundy. Chcę po prostu móc szybko zbliżyć się jak najbardziej do samolotu lub oddalić lecący samolot i ewentualnie cyknąć mu zdjęcie. Dlatego przeszukałem sklep teleskopy.pl wybierając jedynie lunety i bardzo prosiłbym o pomoc w wyborze odpowiedniego sprzętu do moich potrzeb. Na stronach o przelotówkach można zobaczyć w podpisach, że ludzie cykają foty z poniższej listy z pozycji 12. Czy jest wśród tych pozycji lepsze rozwiązanie od tego yukona? Możecie podać z tej listy 5 najlepszych według Was lunet?

 

Za pomoc bardzo dziękuję.

 

Ciekawostka, ale chyba złe rozwiązanie do RNAV bo słabe ma powiększenie - luneta ze światłosiłą f3 z wbudowanym aparatem cyfrowym o powiększeniu 24x - Celestron IS70 VistaPix 14x70 optycznie + luneta cyfrowa 3,1MPix http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1583&lunety=Luneta_Celestron_IS70_VistaPix_14x70_optycznie_+_luneta_cyfrowa_3,1MPix 999,00zł

 

A z tego proszę wybrać:

 

1. ApoBird 20-60x70 WP http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=893&lunety=Luneta_ApoBird_20-60x70_WP 435,00zł

 

2. Bresser 25-75x90 zoom ze statywem polowym z głowicą kulową http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_169&products_id=1213&lunety=Luneta_Bresser_25-75x90_zoom_ze_statywem_polowym_z_g%B3owic%B1_kulow%B1 999,00zł

 

3. Celestron C70 Mini MAK 25-75x70 - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1510&lunety=Luneta_Celestron_C70_Mini_MAK_25-75x70_+_statyw_sto%B3owy_+_pokrowiec 425,00zł

 

4. Celestron Ultima 65 18-55x65 WP "na wprost" http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1330&lunety=Luneta_Celestron_Ultima_65_18-55x65_WP_''na_wprost''_+_pokrowiec 595,00zł

 

5. Celestron Ultima 65 18-55x65 WP "kątowa" http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1335&lunety=Luneta_Celestron_Ultima_65_18-55x65_WP_''k%B1towa''_+_pokrowiec 595,00zł

 

6. Celestron Ultima 80 20-60x80 WP "na wprost" http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1476&lunety=Luneta_Celestron_Ultima_80_20-60x80_WP_''na_wprost''_+_pokrowiec 795,00zł

 

7. Celestron Ultima 80 20-60x80 WP "kątowa" http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1483&lunety=Luneta_Celestron_Ultima_80_20-60x80_WP_''k%B1towa''_+_pokrowiec 745,00zł

 

8. Falcon 20-60x80 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1319&lunety=Luneta_Falcon_20-60x80_''na_wprost''_+_pokrowiec 600,00zł

 

9. Meade Condor 20-60x60 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=368&lunety=Luneta_Meade_Condor_20-60x60_z_walizk%B1_i_statywem_sto%B3owym 775,00zł

 

10. Vixen Handy 22x50 wodoodporna - http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_172&products_id=837&lunety=Luneta_Vixen_Handy_22x50_wodoodporna,_ze_statywem 245,00zł

 

11. Vixen Handy 15x50 http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_172&products_id=471&lunety=Luneta_Vixen_Handy_15x50_-_strzelectwo_-_przyroda_-_sport 219,00zł

 

12. Yukon 20-50x50 WA http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=55_277&products_id=1328&lunety=Luneta_Yukon_20-50x50_WA_+_futera%B3 245,00zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzień dobry. Mam możliwość zakupu jednego z dwóch teleskopów. Przeznaczenie to głównie obserwacje naziemne. Będę przez ten teleskop robić zdjęcia jakimś aparatem kompaktowym z dolnej półki. Który wybrać i dlaczego? Dziękuję za odpowiedzi.

 

1. http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-sk804az3,8770s

2. http://fotozakupy.pl/teleskop/sky-watcher-synta-mak80sp-ota,5647s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może Ci teraz nie pomogę, ale ten Mak ( nr.2 ) to jest sama tuba.

 

Oczywiście ten fakt zauważyłem :) Po zakupie jakiegoś statywu cena obydwu kompletów będzie podobna. Który więc będzie lepszy do moich zastosowań?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.