Skocz do zawartości

Advanced TAKAHASHI Temma Hand Controller


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiła się informacja o nowym produkcie firmy AstroSolutions LLC dla montaży firmy Takahashi z Temmą.Jest to pilot z komputerkiem umożliwiający GOTO bez udziału komputera. Nie bede wnikał we wszystkie szczegóły tego pilota i jego funkcji - pozwolę sobie zauważyć jedynie kilka jego "fiuczersów":

- umożliwia prawdziwe (sprzętowe) parkowanie Temmy ! yes.gif

- nie ma PEC !!!no.gif

- ma 8GB budowanej pamięci Flash blink.gif

- jest obsługiwane przez USB.... aaaaaaaaaale na zasadzie wbudowanej przejściówki COM->USB....

 

W sprzedaży ma być od listopada 2010 w cenie około 1000$

Znalezione tu: http://www.buytelesc...controller.aspx ale linków jest wiecej.

 

0038803_400.jpeg

 

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Bo własnie samo GOTO to żaden problem bo z PDA można a jakby sie uprzeć to i pewnie zaraz na iPhona jakie stellarium się pojawi ( jesli juz nie ma ).

Z Temmą są dwa problemy.

1. brak sprzętowego parkowania

2. brak PEC.

 

I tak ten pierwszy zostaje rozwiązany, ten drugi nie.

Z drugiej strony podchodząc to :

AD 1. - Temma nie ma sprzętowego parkowania ale jest software'owe z poziomu drivera Chucka Faramdy - używam od roku i musze powiedzieć ze tylko raz miałem problem jak mi wyłączyli prąd a potem włączyli, montaż się sam odparkował przy włączaniu prądu i wjechał sam w siebie urywając kable.... i tak tkwił ze 3 dni nim wróciłem z wakacji... Prócz tego działa bosko - można nawet wyłączyć kompa i włączyć - montaż nadal będzie zaparkowany.

AD2. - PEC by się przydał pod warunkiem, że PE będzie na to pozwalało. A z mojego doświadczenia i tego co widziałem w necie to z tym PE jest różnie pod względem powtarzalności. Generalnie jest ono gładkie ale nie zawsze równomierne. I tu PEC może nie dość że nie pomóc to jeszcze strasznie namieszać. U mnie teraz PE jest powtarzalne i chyba mogło by trochę pomóc, ale póki nie bedzie PEC to cieżko to jednoznacznie okreslić - to trzeba by sprawdzić i wiele osób musiało by zacząć stosować czyli nauczyć się PECa dla Temmy i opublikować swoje doświadczenia żeby to faktycznie zaczeło przynosić masowe korzyści dla wszystkich użytkowników tych montaży.

 

Z całą pewnoscią nie kupie tego urządzonka ale warto wiedzieć co w trawie piszczy.

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PECa proponuję sobie odpuścić. To zabawa w stratę czasu. PEC ma sens tylko na montażach z górnej półki, gdzie cały system jest pod to zaprojektowany, a do tego mechanika (gearbox) i ułożyskowanie ślimaka jest na wystarczająco dobrym poziomie, aby każdy przebieg był identyczny.

 

Parkowanie hardwareowe jest supportowane głównie przez montaże obserwatoryjne, a EM takim nie jest. Potrzebne są dwie funkcje. Jedna to możliwość zatrzymania trackingu, druga to konieczność zapisania "gdzieś" godziny "wyłączenia" zasilania. O ile mi wiadomo, żadnych z tych featuresów EM nie posiada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebne są dwie funkcje. Jedna to możliwość zatrzymania trackingu, druga to konieczność zapisania "gdzieś" godziny "wyłączenia" zasilania. O ile mi wiadomo, żadnych z tych featuresów EM nie posiada.

 

Zatrzymywanie trackingu ma i działa znakomicie, zarówno z poziomu drivera jaki i z poziomu ASCOMa. Samo parkowanie, choć działa z poziomu ASCOMa ( a nawet drivera z "planowaniem" parkingu na określoną godzinę ) to jednak wymaga ciagłego podtrzymywania pradu w montażu ( nie wymaga połaczenia z komputerem ).

Przypuszczam, że to parkowanie to nic innego jak:

1. Dojedź do okreslonego położenia

2. Wyłącz prąd w silniku RA ( czyli pstryknięcie jednego z dwóch przełączników w Temmie, tyle ze z poziomu software'u a nie pstryczka )

Po wyłączeniu pradu w zaparkowanej Temmie i ponownym włączeniu go tracking w Temie włącza się... niestety.

 

Co ciekawe TheSky nie oferuje parkowania Temmy ani z poziomu swojego własnego drivera ani z poziomu drivera Chucka ale na szczęście POTH bardzo ładnie współpracuje z driverem Chucka także pod względem parkowania wiec w moim przypadku problemu nie ma ( i tak musze używać POTHa do połączenia Temmy z driverem kopuły co także u mnie działa 100% niezawodnie ). Tak więc obecnie mogę parkować Temme z poziomu Maxima, Autopilota/CCDCommandera i POTHa jednocześnie i na przemian - 100% zgodności.

 

Ponizej screen z zaparkowaną Temmą ( czyli jednocześnie z wyłączonym trackingiem ):

 

Temma Parked.gif

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.