Skocz do zawartości

Kokonik pod jasnym niebem.


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Kokonik.

 

Po weekendzie spędzonym przy pracy i meksyku jaki zrobiła mi z domu ekipa wymieniajaca drzwi wejsciowe, postanowiłem odreagować pod teleskopem. Jak zwykle zamiast foceniem zająłem sie wojną o FWHM... sad.gif Po 1.5h odpusciłem i reszta nocy poszła na sesję IC5146. A że niewiele już tej nocy zostało... to jest jak jest.

 

IC5146.jpg

 

 

To inkubator młodej gromady otwartej gwiazd. Mgławica ma około 15 lat świetlnych szerokości. Z czasem podopieczni mgławicy rozpierzchną się po całej okolicy, jednak na razie nowonarodzona dzieciarnia, zbita w ciasną kupkę, intensywnie formuje swoje układy planetarne.11x10min. Ha, 314L, ED120/900

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widzę, że dużo wiesz (a może i widzisz swoim sprzętem?)

To przy okazji zapytam: jak to jest ze statystyką w takich żłobkach, ile powstanie układów podwójnych? Bo symulacje komputerowe, które gdzieś widziałem sugerowały, że parka gwiazd - od początku (agregowania obłoku protogwiezdnego) - to dosyć prawdopodobny scenariusz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu, na mój obecny poziom wiedzy, wiekszość młodych gwiazd w takiej wylegarni skończy w układach podwójnych lub wielokrotnych.

 

Filip, problem leży w moim fokuserze. Ten chinski motorek nie potrafi wrócić w ta samą pozycje po zadaniu mu +1000 kroków, a potem -1000 kroków. To skutecznie ogłupia każdy możliwy algorytm.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi to zabrzmialo znajomo :D . Mój 4 calowy wyciag od Taka FSQ przez dłuższy czas opierał się wszelkim motorkom- dopiero oryginał robofocusa dał mu radę. Inna rzecz że w noc z piatku na sobotę przy pełnym czystym niebie nie dało się wycisnąc porządnej ostrości- z 3 godzin materiału pewnie zostanie połowa. Tak pływajacego FWHM nie widziałem jeszcze. Znający się na rzeczy twierdzą że seeing był pewnie paskudny-pozostaje im wierzyć.

Pozdrawiam włascicieli chińskich motorków :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysiadłem się jeszcze raz, delikatniej ciągnąć samą mgławiczkę, jednoczesnie bardziej odszumiając. Wydawało mi się w pierwszej chwili, że jest lepiej, ale juz mi sie nie wydaje. Różnice w detalach, ich cechach i kształtach wyszły zbyt duże.

 

Albo coś nie tak jest z moim poprzednim wyciąganiem detalu, albo z obecnym odszumianiem. Fotka tylko jako ciekawostka, za dużo tu pędzla, a za mało materiału do poważniejszego oglądania.

 

IC5146.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi to zabrzmialo znajomo :D . Mój 4 calowy wyciag od Taka FSQ przez dłuższy czas opierał się wszelkim motorkom- dopiero oryginał robofocusa dał mu radę. Inna rzecz że w noc z piatku na sobotę przy pełnym czystym niebie nie dało się wycisnąc porządnej ostrości- z 3 godzin materiału pewnie zostanie połowa. Tak pływajacego FWHM nie widziałem jeszcze. Znający się na rzeczy twierdzą że seeing był pewnie paskudny-pozostaje im wierzyć.

Pozdrawiam włascicieli chińskich motorków :D

 

Uch, a ja właśnie zamówiłem FSQ i ktoś mi twierdził, że wyciąg jest cacy i nie muszę kupować adaptera do PDFa. Jak z tym jest naprawdę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg jest po prostu OLBRZYMI jak na tak mały refraktor. Miałem fokuser TV - nie dał rady. Lubie ATM - wymieniłem silnik na 480-tkę ( jeśli wiesz Adam co to jest :D ) - i nic, dalej pod górkę nie ciągnął i co gorsza nie wracał do pozycji poprzedniej. W pełnej desperacji kupiłem Robofocusa od Pawła(TURa) no i problemy się skończyły - działa jak złoto.

No i jeszcze jedno- wydałem 200 funtów na mikrofocuser Takahashi-oryginalny do FSQ 106 N. Pieniądze wyrzucone w błoto - mogę ci go odsprzedać za pół ceny. :D

Jakby co - pytaj.

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.