Skocz do zawartości

totalnie zielony ale ambitny prosi o pomoc


lexx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Wszystkich!

 

jestem totalnie zieleniakiem jeżeli chodzi o podglądanie nieba.

marzyłem o tym już od lat teraz się rujnowałem na

 

Teleskop Bresser - MESSIER N-203 - LXD75 GoTo

interesuje mnie między innym bardzo astro fotografia

dzisiaj robię forty podwodne więc zacięcie do fotek to mam

 

tu kilka przykładów : www.robertgruszecki.com

 

proszę o poradę jaki sprzęt mam zebrać

chciałem wystartować z moim Canonem 350D

, a tak jak wspominałem jestem kompletnym zieleniakiem (chociaż już znalazłem Saturna pierwszej nocy jak tylko teleskop przybył do chatki).

 

pozdrawiam

Lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do fot zacznijmy od planet + księżyc + słońce

potem DS

o kasę spoko nie jestem biedakiem dam sobie radę

i mieszkam w środku lasu bez oświetlenia miejskiego wiec będzie chyba dobra vizura !!!!

dzięki za szybką rekcję

czekam na dalsze !

pozdro

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do fot zacznijmy od planet + księżyc + słońce

(...)

o kasę spoko nie jestem biedakiem dam sobie radę

(...)

 

Hmm, skoro kasa nie jest problemem, to rozglądał bym się za czymś takim jak Meade LX200 10" , a do tego to http://www.atscope.com.au/lumenera/skynyx.pdf

 

Przed zakupami, poczekaj na opinie innych, astrofoto planetarne jest specyficzne i nie jestem tu na pozycji do doradzania.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak najbardziej jestem chętny tylko mnie jest potrzebna "DATA wiedzy"

bez tego to będę matołkiem z własnym sprzętem

to tak jak chodzić z nartami po górach i nie umieć na nich jeździć tylko dla szpanu (nb; znałem takich)

za wszelaką pomoc będę wdzięczny :notworthy:

bo jak nie to się sam nauczę i zrobię Wam wstyd

 

pozdro

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Foto planetarne to na początek zdecydowanie webcam (Philips ToUcam 740k, SPC900NC, Vesta...). Na forum jest wiele na ten temat.

Słońce i Księżyc też, ale jak chcesz w całości to "wystarczy" lustrzanka i odpowiedni pierścień przejściowy do wyciągu.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

polaris,

mam już pierścienie ogólnie mówiąc wszystko co łączy z teleskopem

tylko nie mogę jednego zatrybić

przy normalnym oglądaniu używasz okular co daje pewne pole powiększenia

a przy aparacie masz tylko to co daje ci lustro czyli w moim wypadku 203 mm i 1000 ogniskowa tuby, więc jak ma osiągnąć powiększenie danego obiektu

tak jak wspominałem już 1 dnia co "moje 4 dziecko czyli Bresser - MESSIER N-203" wylądowało w domku dopadłem Saturna na okularze 10mm no i w panice zamontowałem aparat i oczywiście z jako takiego Saturna zrobiła się mała gwiazdka ????????????!!!!!!!!!!!!!!

masz jakiegoś typa na moje pytanie ?

pozdr

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris,

doczytałem się, że można też stosować okular przed aparatem fotograficznym, czyli są jakieś adaptery do tego rozumiem na rynku ?

i czy te same okulary używa się do tego to się nazywa "projekcja okularowa" ????

 

pozdro

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lexx, zaglądałeś już tu ? :

http://forum.astropolis.pl/forum/132-nauka-astrofotografii

http://www.astromaniak.pl/viewforum.php?f=14

ale może najpierw trochę wiedzy o astrofoto w pigułce:

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=8809

 

 

warto też sięgnąć po literaturę. Podstawy pracy ze sprzętem astro znajdziesz tu:

- Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide", 2008

- Thompson, Thompson "Astronomy Hacks: Tips and Tools for Observing the Night Sky", 2005

 

a to już bardziej konkretne wprowadzenia do astrofotografii:

- Covington "Digital SLR Astrophotography", 2007

- Seip "Digital Astrophotography: A Guide to Capturing the Cosmos", 2007

- Buick "How to Photograph the Moon and Planets with Your Digital Camera", 2005

- Mobberley "Lunar and Planetary Webcam User's Guide", 2006

 

świetna jest oferta wydawnictwa Willmann-Bell:

http://www.willbell.com/ccd/index.htm

 

Wybierz co ci odpowiada zakresem, poziomem i podejściem do tematu ... i zakup. Dostaniesz je albo na empik.com albo za pośrednictwem ABE Marketing - ABE sprowadza nieomal wszystko ale czeka się trochę.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia w rozwijaniu nowej pasji ! :yes:

 

p.s. nota bene trochę pospieszyłeś się z zakupem sprzętu. Jak zuważył jeden z kolegów 200mm newton to nie jest sprzęt optymalny do astrofoto. Jeśli idzie o fotografowanie nocnego nieba najpopularniejsze są wysokiej klasy refraktory apochromatyczne ( APO ) o raczej niedużej aperturze, a jeśli zaś idzie o fotografowanie Księżyca i planet katadioptryki systemów Maksutowa-Cassegraina ( tzw. MAK-i ) lub Schmidta-Cassegraina ( SCT ) o sporej aperturze.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti

to co to co mam to jest do ..... Bresser - MESSIER N-203 goto ??????????????

załamujesz mnie :g:

 

to jest sprzęt do DS. do planet musiałbyś dokupić drugą tube. np. SCT8 i kamerę do planet.

 

pozatym niemasz kamery do DS. niemasz wyciagu w tubie do astrofoto i tak troche również nie masz montażu.

 

masz poprawny sprzet do treningu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powodzenia w rozwijaniu nowej pasji ! yes.gif

 

p.s. nota bene trochę pospieszyłeś się z zakupem sprzętu. Jak zuważył jeden z kolegów 200mm newton to nie jest sprzęt optymalny do astrofoto. Jeśli idzie o fotografowanie nocnego nieba najpopularniejsze są wysokiej klasy refraktory apochromatyczne ( APO ) o raczej niedużej aperturze, a jeśli zaś idzie o fotografowanie Księżyca i planet katadioptryki systemów Maksutowa-Cassegraina ( tzw. MAK-i ) lub Schmidta-Cassegraina ( SCT ) o sporej aperturze.

 

 

ten sprzęt co wspominasz to kawał kasy, jak na poczatek to do poćwiczenia to chyba uważam powinno się sprawdzić jak bym nie dał rady, a zapakował z 15.000 kawałków to bym się zapłakał

dzięki za cenna krytykę

pozdro

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lexx, zaglądałeś już tu ? :

http://forum.astropo...astrofotografii

http://www.astromani...wforum.php?f=14

ale może najpierw trochę wiedzy o astrofoto w pigułce:

http://www.astromani....php?f=4&t=8809

 

 

warto też sięgnąć po literaturę. Podstawy pracy ze sprzętem astro znajdziesz tu:

- Dickinson, Dyer "The Backyard Astronomer's Guide", 2008

- Thompson, Thompson "Astronomy Hacks: Tips and Tools for Observing the Night Sky", 2005

 

a to już bardziej konkretne wprowadzenia do astrofotografii:

- Covington "Digital SLR Astrophotography", 2007

- Seip "Digital Astrophotography: A Guide to Capturing the Cosmos", 2007

- Buick "How to Photograph the Moon and Planets with Your Digital Camera", 2005

- Mobberley "Lunar and Planetary Webcam User's Guide", 2006

 

świetna jest oferta wydawnictwa Willmann-Bell:

http://www.willbell.com/ccd/index.htm

 

Wybierz co ci odpowiada zakresem, poziomem i podejściem do tematu ... i zakup. Dostaniesz je albo na empik.com albo za pośrednictwem ABE Marketing - ABE sprowadza nieomal wszystko ale czeka się trochę.

 

 

dzięki za porady postaram się coś załpaćtylko mój angielski nie jest na takim zaawansowanym etapie do takich poważnych technicznych zwrotów i nie wiem czy dam radę? ale pośledzę i posiedzę

dzięki

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek ustaw montaż na północ. powieś na pigbacku aparat z krótkim obiektywem i sfotografuj łabędzia. złapiesz droge mleczną pare mgławic i ogólnie zaznajomisz sie z ustawianiem montażu i poprawnym prowadzeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początek ustaw montaż na północ. powieś na pigbacku aparat z krótkim obiektywem i sfotografuj łabędzia. złapiesz droge mleczną pare mgławic i ogólnie zaznajomisz sie z ustawianiem montażu i poprawnym prowadzeniem.

 

 

to co juz zrobiłem bez można powiedzieć niczego to Księżyc i wyszedł nawet oki (jak dal mnie bez filtrów) i starałem się zrobić Saturna ale nic z tego nie wyszło w okularze był oki, jak przeszedłem na canona to tylko wyglądał jak gwiazdka, poczytałem już o stackowaniu i oprogramowanich do niego pewnie jak to pościągam to cosik wyjdzie jak by co zapraszam dla relaksu na moją stronę foto lądowo-podwodną

 

www.robertgruszecki.com

 

pozdr.

lexx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starałem się zrobić Saturna ale nic z tego nie wyszło w okularze był oki, jak przeszedłem na canona to tylko wyglądał jak gwiazdka

Nie męcz się z Saturnem na tym zestawie. Aby wykonac dobre jego zdjęcia potrzebujesz kilka razy większej ogniskowej (można stosować soczewki Barlowa) i kamerki z matrycą o małym rozmiarze piksela. Ewentualnie możesz skorzystać z projekcji okularowej, ale efekty nie będa spektakularne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.