Skocz do zawartości

Syna 8" + dodatki lub 10" goła lub 8" na EQ


Gabriel

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Jako, ze mam dziś ostatni dzień na zakup teleskopu, doś dużo o tym czytałem, sporo było napisane. Chcę się umocnić w pzrekonaniu. Mam do wydania 2200zł ( kiedyś było 2x tyle no ale nieszczęścia chodzą po ludziach).

Stoję pzred wyborem Synta 8" + okular szeroki do pzreglądania nieba + barlow + kolimator, Synta 6" na EQ wersja długa plus dodtaki albo Synta 10" ale zabraknie na dodatki, lub synta 8" na montażu EQ też bez dodtaków. Warunki obserwacyjne" działak przed domem na wsi dość ciemna, 100m dalej pole ciemne lub 2 minuty jazdy samochodem bardzo ciemne pole. Samochód mam spory więc i 12" wymairami nie robi problemu (tylko finansowo). Z okularów posiadam Sky-Watcher SWA 5 mm. Zakupy będą w delta optical. Tylko i wyłącznie do wizuala, planety, gromady, galaktyki, mgławice :D

Edytowane przez Gabriel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja do wizuala: odpuść sobie barlowa i kolimator i bierz 10". Chyba, że kusi Cię dodatkowy okular to 8" Dob. A najlepiej 10" Dob + okular w granicach 22-20mm, a potem 14-12mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezastąpiony jest dłuższy szeroki okular 2" do przeszukiwania, namierzania, gromad otwartych i rozległych mgławic. Podstawowym okularem do większości DSO będzie coś z zakresu powiększeń ok. 100x więc 11mm-14mm wedle zasobności portfela :) Hyperion 13mm, SW SWA 70* 13mm, LVW 13mm choć tutaj dokładasz 200zł i masz Naglera 13mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za wszytsko teleskop juz kupiony wersja 10" biała nie warto w moim przypadku przepłacać za rozsuwanie. Już wkrótce pewnie pokaże się wersja z GOTO już na ebay.co.uk mozna kupic.

Teraz okular w poniedziałek Okular Baader Scopos 30 mm 2" potem coś któryś z polecanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co prawda są różne upodobania więc z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, ze najczęściej używam okularu 13 mm

większość DS-ów jest dość mała i do ich obserwacji potrzeba powiększenia w okolicach 80-120x

rozległych obiektów idealnych dla Scoposa 30 mm jest ledwo kilka i częściej będzie używany w charakterze szukacza

w zestawie masz Plossla 25 mm, który jest dość przyzwoity i na początek będzie wystarczający więc zakup długiego okularu możesz odłożyć na później

niekiedy przy jaśniejszych obiektach przydaje się okular 7-9 mm ale ten też możesz kupić innym razem

podsumowując: na początek kup dobry okular 10-15 mm bo będzie najczęściej używany

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak - upodobania są różne.

Ja bardzo często korzystam ze Scoposa 30mm choć muszę przyznać, że chętnie bym coś dłuższego zasadził - może asferyka 36mm...

Ogólnie jako szukacz i wszelakie gromady otwarte. Pięknie też w takim okularze wyglądają np. galaktyki w Warkoczu Bereniki czy triplety Lwa.

Co do jakości 25mm kitowej - to mi osobiście nawet na chwilę nie przypadła do gustu tak jak i kitowa 10mm - sprzedałem, dołożyłem i kupiłem 13mm :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, myśle, że macie racje z tym okularem. Więc co polecicie do 10" z półki około 10mm.

Interesują mnie raczej zakupy w DO.

W zakresie cenowym 2":

- Okular Baader Hyperion 13 mm

- Okular Sky-Watcher SWA 13 mm

 

 

czy może okulary 1.25" wtedy jakiś vixen lv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.