Skocz do zawartości

Czym i w jaki sposób czyścić optykę lornetki?


Dirty

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od niedawna mam fajną lornetkę jednak nie mam już sił jej czyścić nie wiem jak się pozbyć smug,a nie chce przeholować i zedrzeć powłoki MC. Fabryczna mikrofibra jest do d... Na forum optycznym ktoś napisał alkohol izopropylowy ale nadal nie wiem jakiej ścierki używać. No i na koniec czy można do tego celu posłużyć się jednorazowymi chusteczkami do czyszczenia okularów np. firmy Henkel? Jeżeli macie jakieś pomysły lub mieliście kiedyś taki problem to piszcie co i jak ma zrobić by obserwując np księżyc lub latarnie w nocy nie było widać biało-mglistej poświaty. P.S. Jeżeli chcecie możecie pisać nazwy własne produktów bo ściereczka ściereczce nierówna i płyn płynowi nierówny w jakości. Będę wdzięczny za wszystkie porady. Im ich więcej tym lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już naprawdę muszę czyścić szkła, a robię to bardzo rzadko, bo drobne zabrudzenia nie przeszkadzają w obserwacji, robię to tak:

1. Myję bardzo dokładnie ręce mydłem i wycieram. (tłuszcz z palców może się dostać na ścierkę z mikrofibry)

2. Odkurzam dokładnie szkło pędzelkiem usuwając wszystko co może szkło zarysować.

3. Pryskam odrobiną płynu do czyszczenia (akurat w tej chwili mam płyn Baadera) na ścierkę z mikrofibry, nie bezpośrednio na obiektyw.

4. Przecieram delikatnie prowadząc ścierkę cyklicznymi ruchami aż prowadzenie ściereczki staje się gładkie.

 

Zdarciem powłok bym się aż tak bardzo nie przejmował, więcej szkody niż chustka narobią drobiny kurzu/piasku/pyłków między nią a szkłem. Chusteczek jednorazowych nie używałem, słyszałem natomiast że z jednorazowych czyścideł sporo ludzi chwali sobie zwykłe kulki bawełniane.

Pamiętaj, że zabrudzone szkło jest lepsze niż porysowane, więc lepiej nie szaleć ze zbyt pedantycznym czyszczeniem obiektywów. Druga (dość oczywista ale warto wspomnieć) sprawa, o której warto pamiętać, to by chustki do czyszczenia optyki nigdy nie używać do wycierania innych części lornetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chusteczek jednorazowych nie używałem, słyszałem natomiast że z jednorazowych czyścideł sporo ludzi chwali sobie zwykłe kulki bawełniane.

 

Odradzam używanie chusteczek jednorazowych i kulek bawełnianych, bo toż to celuloza jest, a co jest tak twarde, że my nie możemy tego trawic?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od niedawna mam fajną lornetkę jednak nie mam już sił jej czyścić nie wiem jak się pozbyć smug,a nie chce przeholować i zedrzeć powłoki MC. . P.S. Jeżeli chcecie możecie pisać nazwy własne produktów bo ściereczka ściereczce nierówna i płyn płynowi nierówny w jakości.

 

Od zawsze używam płynu Wonder i ściereczki sprzedawanych w D.O. Po napsikaniu na powierzchnię czyszczoną czekam kilkanaście sekund i delikatnie przecieram ściereczką. Jak dotychczas nie miałem żadnych "przygód", ale zalecam, aby PRZED przecieraniem "wytrzepać" ściereczkę z potencjalnego kurzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też pryskam bezpośrednio na czyszczoną powierzchnię i chwilkę odczekuję. Jeżeli optyka czyszczona jest rzadko i są na niej mocno zaschłe zabrudzenia oraz tłuszcz, środek musi mieć trochę czasu na ich rozpuszczenie. W przypadku pryskania na ściereczkę to nie działa i początkowo rozmazuje się się tylko brud, potrzeba więcej machnięć i czyszczenie nie trwa wcale szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rękawiczki myję w mydle mając już założone na dłoniach,spłukuję wodą i wycieram do sucha(pozbywam się w ten sposób talku) .Używam bezpyłowe suche ściereczki do czyszczenia sprzętu komputerowego + propanol.Próbowałem różnych metod:mikrofibra na 1 raz jest dobra (jak jest nowa i czysta) potem tylko rozmazuje brud,sprana bawełna podobnie ,płyny z dodatkami potem trzeba je zetrzeć z optyki, sprężone powietrze dla mnie tragedia.Połowę ściereczki zamaczam i nią czyszczę , drugą połową wycieram do sucha(przy dużej powierzchni korzystam z kilku ściereczek). Ściereczka do kosza,rękawiczki chirurgiczne do kosza.Oczywiście "gruszka" cały czas w użyciu i trochę uwagi aby paprochem z powietrza nie porysować optyki,im mniej kontaktów ściereczki z optyką tym lepiej mniejsza szansa złapania paprocha.Ja osobiście uważam iż najlepiej nie dopuścić do zabrudzenia niż czyścić.Optykę lepiej czyścić jak nie jest zbytnio zabrudzona , jednak też bez popadania w skrajności, niewielkie zabrudzenie czasem lepiej zostawić niż próbować czyścić.Moja metoda nie dotyczy napylanych aluminium luster i słabych powłok na okularach które czasami się zdarzają w bardzo kiepskim sprzęcie !!!!Tą drogą można je tylko porysować.

Edytowane przez cerber6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Cerber6. Trafnie to zauważyłeś z tą mikrofibrą i bawełną. ja mam również zastrzeżenia do alkoholu izopropylowego bo zostawia paskudne ślady, na ale nie wiem jaki jest dobry. Mógłbyś zerknąć na linka z tym alkoholem ja kupiłem techniczny do odkażania 70 na waciku w aptece co do ściereczek jakich używasz ja widzę na aukcjach takie sztuki. Zerknij proszę i doradź: http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&string=%C5%9Bciereczki+bezpy%C5%82owe oraz na te alkohole (są np w spreju nie ma w atomizerze są też w buteleczkach) http://allegro.pl/listing.php/search?string=ipa&from_showcat=1&category=0&sg=0&change_view=1. Pomóżcie coś wybrać bardzo dobrego jakościowo, nie drogiego i co starczy na kilka razy. P.S. Co myślisz o tych ściereczkach Esperanza?

Edytowane przez Dirty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odradzam zakup tych dużych baniaków z Allegro.

 

Swego czasu nabyłem coś takiego:

 

CLEANSER IPA 1L-B.jpg

 

(fot. z Allegro).

 

Niby wysokiej czystości, a pozostawiał upiorne białe smugi, dla mnie nie do zaakceptowania. Skoro potem miałem usuwać jeszcze te zaschnięte smugo-wzorki, to po co w ogóle czyścić takim środkiem? Przecież to tylko dwa razy więcej polerowania powłok. Nauczony przykrym doświadczeniem kupiłem płyn Baadera w DO. Finansowo się przy tym nie zrujnowałem. Używam go do czyszczenia lornetek i okularów (tych na nosie, nie od teleskopu). Po dwóch latach zostało jeszcze pół pojemnika. Można też kupić w pierwszym z brzegu sklepie optycznym środek do czyszczenia okularów na bazie alkoholu. Będzie dwa razy lepszy od tego przemysłowego szitu z allegro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i wielkie dzięki chłopaki :rolleyes: . Mój wybór padnie na ten płyn baadera no i spróbuje tych chusteczek datexa chodż drogie są. IPA nie kupie u mnie w chemicznym bo już pytałem we wszystkich w mieście i aptekach też. Mam pędzelek ale gruszkę w aptece napewno dostane i rękawiczki. W tej chwili nie mam kasy ale przychomikuje i za kilka tygodni odświeżę temat i napiszę jakie rezultaty są. Do tego czasu nie będę walczył ze szkłami przy pomocy tego co mam. Pozdro.

P.S. Pepino jakich ściereczek używasz do tego płynu baadera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znoszę tych błyszczących, śliskich ściereczek z mikrofibry. To już wolę irchę. Mam taką miłą w dotyku ściereczkę do czyszczenia okularów korekcyjnych, kupioną 2 lata temu (miękka, leciutko przypomina plusz) za 5 zeta. Marki nie pamiętam. Zaś na biwaku to i chusteczką higieniczną zdarzyło się wspomóc gdy bieda, a szkła zupełnie upaprane. I jakoś nie zauważyłem żadnych drastycznych zniszczeń na optyce. Czyszczenie to dla mnie kwestia zdrowego rozsądku, zarówno gdy idzie częstotliwość jak i zaaplikowane środki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zamówiłem coś takiego, ale mają jakiś problem żeby podać numer konta czy cuś. P.S. Kupiłbym chyba coś lepszego ale nie mam kasy więcej. Mam nadzieje że ten zestaw da rady smugom widzianym pod światło np. kiężyc.

post-19163-024997200 1285708323_thumb.jpg

Edytowane przez Dirty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.