Skocz do zawartości

NGC7635 i kilka innych obiektów


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ przeszedłem ostatnio (tym czasowo) na mniejszą ogniskową, znacznie zmniejszył się wybór obiektów które fotografuje. Podczas wyboru kierowałem się też ostatnimi wspaniałymi zdjęciami Krzysia Gaudy :)

 

W poniżej prezentowanym polu centralne miejsce zajmuje mgławica Bąbel - NGC7635 o otoczeniu której widoczne są również: gromada M52 i NGC7510, mgławice: NGC7538, część SH2-157, SH2-162.

 

13x15 [minut] okazało się jednak zbyt krótkim czasem ekspozycji, by ukryć szumy.

Bąbel.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ przeszedłem ostatnio (tym czasowo) na mniejszą ogniskową, znacznie zmniejszył się wybór obiektów które fotografuje. Podczas wyboru kierowałem się też ostatnimi wspaniałymi zdjęciami Krzysia Gaudy :)

 

W poniżej prezentowanym polu centralne miejsce zajmuje mgławica Bąbel - NGC7635 o otoczeniu której widoczne są również: gromada M52 i NGC7510, mgławice: NGC7538, część SH2-157, SH2-162.

 

13x15 [minut] okazało się jednak zbyt krótkim czasem ekspozycji, by ukryć szumy.

 

Jale, dobrze widzę że lewa strona zdjęcia jest ostrzejsza od prawej? Poza tym - REWELACJA. Ja na Twoim miejscu dopaliłbym jeszcze z 20 klatek, żeby było najlepiej z 35 x 15 minut i będzie miazga. Strasznie mi się ten kadr podoba. To jest to, czego mnie brakuje - szerszego pola, niestety...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, dobrze widzę że lewa strona zdjęcia jest ostrzejsza od prawej? Poza tym - REWELACJA. Ja na Twoim miejscu dopaliłbym jeszcze z 20 klatek, żeby było najlepiej z 35 x 15 minut i będzie miazga. Strasznie mi się ten kadr podoba. To jest to, czego mnie brakuje - szerszego pola, niestety...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Dzięki za uwagi, na pewno dopalę o ile pogoda pozwoli. Kadr też mi odpowiada z tym że do finału sporo brakuje, bo i Halfa i RGB (i tu dla mnie zagadka jak się będzie sprawował Rubinar przy zbieraniu koloru ? )

Odszumiałem troszkę to zdjęcie i może dlatego takie wrażenie o braku ostrości przy okazji wkrótce pokaże jak to robię .sam jestem ciekaw jakie inni mają metody odszumianiag.gif

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uwagi, na pewno dopalę o ile pogoda pozwoli. Kadr też mi odpowiada z tym że do finału sporo brakuje, bo i Halfa i RGB (i tu dla mnie zagadka jak się będzie sprawował Rubinar przy zbieraniu koloru ? )

 

Niestety, jak się chce dobre zdjęcie, to trzeba sporo wysiłku i czasu włożyć. Przyznaję, mnie też tego często brakuje - cierpliwości przy zbieraniu materiału.

Co do RGB, to pamiętaj że to tylko tło dla Ha-alpha (ja przynajmniej tak składam). Jak zmniejszysz nasycenie (Saturation) obwódek, a potem odpowiednio "rozmażesz" zdjęcie filtrem "Dust & Scratches" to niebieskie obwódki nie powinny przeszkadzać - przynajmniej tak mi się wydaje.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym razem zebrałem ogółem prawie 7 godzin materiału. Niestety Księżyc bardzo mocno już świeci, co nie jest do końca obojętne oprócz tego prawie 50% materiału wykonywałem tylko w temp. -15*

 

Poniżej pełna rozdzielczość lekko wykadrowana:

NGC7635.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem jeszcze 130 [min] materiału czyli w tej chwili w sumie jest 8.5 [h] Halfa

Myślę, ze dobrym pomysłem było zbieranie mniejszej ilości materiału, ale z dłuższymi czasami. Szum jeszcze jest, ale przynajmniej mnie już tak nie drażni 8)

 

Dodam, ze warunki miałem jeszcze gorsze od poprzednich :( wniosek - wszystko byłoby ok gdyby nie widoczność.

002Ha-Combined.jpg

false 7635 max.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.