Skocz do zawartości

EQ-6 ... co jest nie tak?


maurer-m1

Rekomendowane odpowiedzi

No i zachciało mi się nieco większego montażu w obserwatorium. DO tej pory pracowałem na HEQ5 który po wymianie łożysk, regulacjach itp działał doskaonale (jak na chińczyka). Skorzystałem jednak z okazji zakupu EQ6. Od razu na dzieńdobry kompletna wymiana łożysk, smary regulacje, modyfikacja pręta przeciwwagi, nowe przeciwwagi itd, itp. Po tym tuningu czyste PE montażu (mierzone na gwiezdzie na południu dec ok.0) iwygląda tak:

 

pe100821161723.gif

 

i jeszcze jeden wykres z 1000 s.

pe100821162734.gif

 

 

... no jest chyba nieźle prawda?

 

Problem jednak pojawia się przy próbie guide. Montaż praktycznie nie reaguje na komendy guidera w osi RA, a w osi DEC reaguje jakoś skokowo w dużych interwałach czasowych. Kalibracja guidera w Maximie przebiega idealnie - rysuje piękne i równe L bez śladów backlash'a .... a podczas guide do dupy. Myślałem, że może coś nie tak z kablem ST-4 - wymieniłem i to samo. Zresztą kalibracja przebiega dobrze więc to nie kabel, bo komendy docierają. Próbowałem guidować nie przez port ST-4 tylko pulseguide EQMOD'a - to samo... no może trochę lepiej. Jestem pewien, że coś nie tak jest z softem (ale co????) a może jednak hardware?

 

To jest wykres guide w osi RA:

pe100821163420.gif

 

- wykres wygląda praktycznie tak samo niezależnie od ustawień agresywności korekt: czy to jest 0.2-0.3 czy 0.9 a nawet 1 ... o co chodzi?

 

Jeszcze dziwniej wygląda to w DEC:

pe100821163055.gif

 

lub

pe100821163512.gif

 

 

Ja już zgłupiałem. Pomyślałem że to może wina nowego EQModa v.1.2.... - wywaliłem go i wgrałem sprawdzonego v1.13 a potem v 1.17 - bez zmian.

 

Zaraz mnie coś trafi ... Jak znam życie to przegapiłem jakąs pierdołę w Maximie, tylko co? Ma ktoś jakieś pomysły??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wszelki wypadek pokaże jeszcze jak to teraz wygląda (w sensie upięcia kabli, nowego pręta przeciwwagi, itp):

 

eq1.jpg

 

eq2.jpg

 

 

Dovtail bardzo solidny (ATM) z solidnymi obejmami gudera.Beznadziejny wyciąg R80/400 jest usztywniony, nawet nie drgnie podczas pracy montażu. Nie widzę tu źródła problemu. Zresztą charakterystyka i powtarzalność wskazuje raczej na problem w komunikacji softu z montażem. Ale ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, o ile w DEC to faktycznie może wyglądać na backlash - muszę jeszcze raz to poregulować, to w RA nie jestem pewien... Kurcze ale podczas kalibrowania guidera wszystko wygląda perfect - gwiazda skacze z punktu do punktu wręcz idealnie.

Na wszelki wypadek pójdę za Twoją radą i jeszcze raz pokasuje luzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.