Skocz do zawartości

M34 w 34 minuty


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Korelacja miedzy numerem z katalogu Messiera i sumarycznym materiałem to naturalnie czysty zbieg okoliczności ale tez czas potrzebny na zrobienie takiego zdjęcia może nieco zaskakiwać.
Wszystkiego 4 klatki - po jednej w każdym kanale
L 10min
R 8 min
G 8 min
B 8 min
Razem 34 min smile.gif. Potem jeszcze 2 razy po 34min obróbki i gromadka gotowa smile.gif
Wszystko tak naprawdę przez przypadek tuz przed świtem. Normalnie pewnie bym się "przyłożył" i zrobił sumaryczny czas liczony w godzinach a tu raczej miła niespodzianka.
Gromady oczywiście nie są bardzo wymagające i biorąc pod uwagę czas można sobie pozwolić na kilka obiektów jednaj nocy i jak widać z zadowalającym wynikiem; taka noc astrofotografii z gromadkami.
Czasem szkoda że tak mało gromadek widnieje w galeriach a ta która prezentuje jest przecież tak znana.
Na zdjęciu mozna zidentifikować kilka małych galaktyczek (PGC).


M34 (NGC 1039) – gromada otwarta w konstelacji Perseusza. Szacuje się że składa się z około 400 członków ( prawda że trudno w to uwierzyć cool.gif ). Odkrył ją prawdopodobnie przed 1654 rokiem niejaki Giovanni Batista Hodierna. Niezależnie od Hodierny 25 sierpnia 1764 roku skatalogował ją Charles Messier.
Gromada M34 znajduje się w odległości ok. 1500 lat świetlnych (ok. 470 parseków). Średnica wynosi ok. 7 lat świetlnych. Jasność obserwowana - 5,5m. Wiek szacuje się na ok. 180 mln lat. W idealnych warunkach może być obserwowana gołym okiem. Znakomicie prezentuje sie juz w niewielkiej optyce.
[za wikipedia]

FSQ, 2KXM

Większa rozdzielczość tutaj
m34_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałeś mi nocne wylegiwanie się z lornetką pod czołpińskim rozgwieżdżonym niebem w wakacje. Ech...

Cudnie (jak zwykle zresztą).

 

Dzieki - widać chodź trochę te kolory w wizualu ? :)

 

 

Marcin - daj receptę na takie kolory, a szczególnie na takie tło.

Tu nie ma żadnej recepty. Kolory wyszły takie praktycznie bez żadnej zabawy. Przyznam się że nawet próbowałem ulepszyć kolory ale stwierdziłem że robie sobie krzywdę. Oczywiści saturacje podbiłem na gwiazdkach ale praktycznie nie bawiłem się balansami.

Rozumiem że to kolor tła się podoba. W sumie mnie też się podoba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee to w takim razie następnym razem skorzystam z okazji i popatrzę Taurusem na gromadki

 

Naturalnie nie mogłem się oprzeć głębszej analizie programem Piotra Brycha. Wynik poniżej. Niczego nie brakuje :)

Mała niespodzianka jest nieświadome złapanie mgławicy planetarnej na prawo ( zaznaczyłem kółeczkiem ) jest to PK 144-15.1 (Abell 4 ).

Czasem dobrze jest nie centrować kadru na siłę.

 

m34_2010_1440opis1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.