Jump to content

letnio-jesienne chaotyczne obserwacje


Ucio
 Share

Recommended Posts

Jako że mało się dzieje w tym dziale to może trochę dodam od siebie ;)

 

Obserwacje, jak to zwykle bywa gdy jedzie się bez bardzo konkretnego, spisanego planu, wyszły totalnie chaotyczne i w momencie jak zacząłem się brać za konkrety to przyszły chmury ale co tam, zacznijmy od początku :)

 

Jako że na miejscu pojawiłem się jeszcze przed 21 to zdarzyłem uderzyć w okolice Skorpiona z którego padły w szybkim przeglądzie jego górne "partie" w postaci M 16 i rewelacyjnie wyglądającej w okularze 9 mm M 17, wyraźnie było widać że mgławica jest zawieszona w przestrzeni na tle znacznie oddalonych gwiazd, ciężko tą głębię obrazu oddać słowami ale wrażenie jest naprawdę niesamowite. Dalej tubus teleskopu wycelowany został trochę wyżej i w Tarczy padły jak zawsze piękna M 11, M 26, mało ciekawa otwarta NGC 6664 i całkiem ładna kulka NGC 6712, oczywiście jak wspomniałem obserwacje to był freestyle, w tej części nieba używałem Sky Pocketa i "dzięki" temu "zapomniałem" o znajdującej się obok planetarce IC 1295 gdyż nie mieści się w zasięgu tego atlasu( a przynajmniej nie pamiętam żeby tam była bo nie chce mi się teraz sprawdzać ;) )

 

Powoli w podpoznańskich Jeziorach zaczęły pojawiać się kolejne osoby a ja zaliczyłem kolejny przystanek w Herkulesie czyli klasyki obserwacyjnej ciąg dalszy. Kulka M 13 wraz z galaktyczną towarzyszką NGC 6207 gdzie można było się dopatrzeć jaśniejszego, gwiazdopodobnego jądra i wyraźnego podłużnego kształtu, dalej wiadomo M 92 i NGC 6229, zieloniutka planetarka NGC 6210 i znajdująca się w niedalekiej okolicy, często w sumie pomijana a całkiem jasna i ciekawa galaktyka spiralna NGC 6181 (12.2, pow. 13.2 )

 

Dalej pojawiają się kolejne osoby, trochę rozmów i szybkiego przelotu po klasykach odcinek kolejny :). Najpierw Lutnia i M 57 gdzie wyraźnie widać że to nie tylko jednolity pierścień, M27 z gwiazdą centralna widoczną zerkaniem, dwoma innymi w tle mgławicy i wyraźnymi, niejednorodnymi bocznymi trójkątnymi "dmuchnięciami" zorientowanymi w osi W-E. Z tego co pamiętam poleciały jeszcze M 71, ładna parka NGC 6702 i 6703, Veil, M 31 z M32 i M 110, NGC 6772, do tego jakieś rozmowy o 30-letnich stolikach które ma każdy na działce i tego typu "nuda" ;)

 

W tak zwanym międzyczasie na południowym wschodzie zaczynają pojawiać się jakieś chmury i jeszcze każdy ma nadzieję że przejdą bokiem, niemniej od tego momentu nagle wszyscy przestali się obijać i wzięli się do roboty :)

 

U mnie niestety zaczęło parować lustro wtórne co bardzo przeszkadzało w buszowaniu po okolicach grupy "Deer Lick" czyli NGC 7331 z towarzyszkami, nie mniej padły 3 z nich: NGC 7340 ( 13.7 mag, pow. 12.9 mag) 7335 ( 13.4 mag, pow. 12.9 mag )i słabiutka 7337 ( 14.4 mag i pow. 14.3 mag) z której potwierdzeniem miałem największe problemy jednak nic dziwnego bo to naprawdę słabiutki i malutki kłak :). Dalej przeniosłem się po "bardzo" sąsiedzku do Hicksona 92 czyli znanego Kwintetu Stefcia ale tam mnie spotkał lekki zonk bo w okularze nic nie było poza gwiazdami. Mówię sobie: no jak, spojrzenie jeszcze raz na mapkę nalotu, miejsce potwierdzone, patrze jeszcze raz, widzę 2 bardzo niewyraźne galaktyczki ( zapewne NGC 7320 i nierozdzielona na składnik a i b 7318, może 7319, nie jestem pewien teraz ich ułożenia ), co jest? Szybkie spojrzenie na lustro wtórne i wszystko jasne, znowu całe zaparowane. No nic, szybkie suszenie i kolejny zonk, nad głową pojawiły się wspomniane wcześniej chmury z południowego wschodu. Na deser szybki rzut oka na Jowisza ale po chwili kapitulacja, krótkie rozmowy i odwrót do domu ale tak naprawdę nie ma co narzekać, po ostatnich pochmurno-księżycowych nocach krótka rozgrzewka przed Jodłowem odbyta ;)

 

Swoją drogą nasuwa mi się takie luźne przemyślenie, jak to jest że każdy chcę obserwować coraz to nowsze kłaki, sięgać coraz dalej a zawsze traci się mnóstwo czasu na te najjaśniejsze obiekty które widziało się miliony razy, ach ta magia nieba ;)

Edited by Janko
Link to comment
Share on other sites

Dokładnie, suszenie suszarką Marcina która także wczoraj okazała się niezastąpiona :). Przy okazji warto wspomnieć że tej nocy korzystając z pogody ponownie spotkaliśmy się w Jeziorach i udało nam się "ustrzelić" G1/Mayall II w Andromedzie - pierwsza kulka spoza naszej galaktyki zaliczona :astronom:

Link to comment
Share on other sites

Można też tu i chyba ją kupię.

 

Jakie są wymagania co do akumulatora? Chcę dokupić akumulator żelowy 12V, tylko nie wiem ile Ah będzie potrzebne.

Edited by tater
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.