Skocz do zawartości

Pytanie z Astronomii


Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do Was prośbę. W załączniku jest kilka zadań z testu, który będzie miał jutro mój kolega ze studiów (studiuje geodezję). Są to zadania w dużym stopniu spokrewnione z astronomią. Jeśli ktoś jest pewien odpowiedzi to bardzo proszę o podanie rozwiązania. Ja w niektórych przykładach nie jest pewien a nie chce, żeby przeze mnie mój kolega jutro nie zaliczył. Z góry Wam dziękuje:)

pna.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, ale to już jest przegięcie. Serio! Koledze nawet się nie chce w google wbić? Tak przynajmniej chociaż może coś by mu w głowie zostało.

 

Co za lenistwo...

 

Człowiek, któremu chcę pomóc to nie leń! Studiuję on 3 kierunki na raz dziennie na Wojskowej Akademii Technicznej, udziela korepetycji i pracuje. Szczerze mówiąc nawet mu do pięt nie dorastam, tak jak pewnie 99% społeczeństwa. Wie, że interesuję się astronomią to tym bardziej chciał żebym coś w tym temacie zrobił. Nie raz mi ratował życie pomagając na moich studiach. Teraz ja chcę mu pomóc, podając w 100% pewne odpowiedzi. Jeżeli kogoś to dalej obraża to proszę wykasować ten temat. Jakoś sobie poradzimy…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko nie ma problemu. Po prostu bronie człowieka, ponieważ to mój bardzo dobry przyjaciel i boli mnie jak ktoś mówi tu o lenistwie. W sumie nikt z Was go nie zna to macie prawo tak myśleć. Ja Wam gwarantuje, że jest to człowiek, któremu warto pomóc i wiem jeszcze, że wiele zdziała na korzyść w tym kraju:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to w takim wypadku już sporo czasu szukałem i nie mam się za lenia. Nie mam pojęcia jak zrobić ostatnie zadanie w tym teście i moje szukanie nie dało efektów, dlatego też się do Was zwróciłem. Nie podejrzewałem, że takie zamieszenie wywołam…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Nie mam pojęcia jak zrobić ostatnie zadanie w tym teście i moje szukanie nie dało efektów, dlatego też się do Was zwróciłem.
W ktora strone wiruje Ziemia? Pomysl o wplywie zwrotu wektora predkosci dla ciala poruszajacego sie wzdloz rownika na sile odsrodkowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega studiuje na 3 kierunkach (w tym geodezję) i ma wątpliwości przy TAKICH pytaniach?

Nie dziw się zatem, że kiedyś inżynier to był ktoś a teraz paru inżynierów u mnie w firmie rowy kopie.

 

PS1. 3 kierunki na raz? dziennie? na WAT? Alba ja niedzisiejszy jestem, albo to nie o ten WAT chodzi, albo kolega jest geniusz a na jego zegarku doba ma 50 godzin.

PS2. Ale fajne studia, gdzie na egzaminie jest test wyboru (znaczy się, że byle kretyn ma od razu 25% dobrych odpowiedzi na starcie) i to jeszcze taki gdzie pytania i odpowiedzi znane są z wyprzedzeniem.

Edytowane przez Piotr Brych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojęcia jak zrobić ostatnie zadanie w tym teście

No to parę podpowiedzi (bez wektorów itp.).

- Dlaczego Japonia zwana jest Krajem Wschodzącego Słońca?

- Dlaczego gdy u nas jest południe to w Ameryce jest rano?

- Dlaczego Słońce wschodzi na wschodzie a nie na zachodzie?

Jak przemyślisz te pytania to dojdziesz do wniosku, że Ziemia obraca się na wschód.

Wszystko co spoczywa na powierzchni Ziemi pędzi wokół jej środka z prędkością w przybliżeniu równą 40.000 km / dobę, pomnożoną przez cosinus szerokości geograficznej (czyli na biegunie stoi)

Jak coś pędzi wokół osi obrotu to jest wyrywane na zewnątrz tym bardziej im szybciej się porusza.

Jeżeli coś porusza się na wschód to jego prędkość dodaje się do prędkości obrotowej Ziemi - więc porusza się jeszcze szybciej i wyrywane jest jeszcze mocniej (staje się pozornie lżejsze)

Jeżeli coś porusza się na zachód to jego prędkość odejmuje się do prędkości obrotowej Ziemi - więc porusza się wolniej i wyrywane jest słabiej (staje się pozornie cięższe od obiektu stojącego na powierzchni).

No i masz wiedzę wystarczającą na odpowiedź na ostatnie pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.