Skocz do zawartości

NGC2403


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Wprawdzie nie jest to najlepsza pora roku na fotografowanie jej, ale galaktyczka znajdowała się w najciemniejszej stronie nieba na mojej miejscówce

 

Okazało się że nie łatwo wyciągnąć coś więcej z materiału, bez wyciągania szumu z tła, ale to jak wyszło to ocenicie już Wy.

 

Obróbka na nowym komputerze z ładnie świecącą matrycą, na na starej matrycy biały kolor był żółty...

 

SW150/750 + CG5-GT + Canon 350D. 19x480s/ISO800

 

ngc_duża.jpg

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zdjęcia - obiekt trudny, ale moim zdaniem wyszedł bardzo dobrze. Rzeczywiście widać kiepską kolimację, a MPCC bezlitośnie obnaża wszelkie błędy. Wiem że cholery można dostać przy tym, ale zachęcam do prób skolimowania sprzętu - mi po morderczej walce się prawie udało. Podejrzewam że laser i pudełko pokazują ci prawidłową kolimację, a mimo to wychodzi kaszana. Na pewno masz źle ustawione lusterko wtórne. Musisz w pierwszej kolejności to poprawić, sprawdzając także dokładnie osiowość wyciągu. Ja zrobiłem sobie szablon w postaci współosiowych okręgów, wyjąłem celę, postawiłem teleskop na tym szablonie tak aby widzieć jego odbicie w lustrze wtórnym. To pozwoliło w miare dokładnie ustawić je w osi i na prawidłowej wysokości . Potem centrowanie lustra głównego w celi, klasyczna kolimacja i od razu było znaaacznie lepiej. Dokolimowałem potem na gwieździe poprzez MPCC, wykorzystując aparat z liveview. Jestem prawie zadowolony :). Warto sprawdzić też czy tuba jest prosta. Moja okazała się leciutko wygięta, co prawdopodobnie uniemożliwia osiągnięcie ideału.

I jeszcze jedna rzecz, może banalna, ale w moim przypadku miała miejsce. Warto bardzo dokładnie sprawdzić równoległośc zamocowania MPCC w złączce "jaskółczy ogon" - w mnie siedział minimalnie krzywo(dosłownie o ćwierć milimetra), co degradowało oczywiście obraz. Zanim to zauważyłem , przybyło mi parę siwych włosów :).

Pozdrawiam i życzę sukcesu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, po kilku godzinach zakończyłem wstępną kolimację... Wydrukowałem sobie coś ala tarczę strzelniczą na której postawiłem tubę i rzeczywiście, okazało się że lusterko "patrzy" w bok.

 

Mógłbyś Duser powiedzieć jakiej metody używałeś u siebie do kolimacji na gwieździe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie - tarcza strzelnicza od razu pokazuje co jest nie tak.

 

Co do kolimacji -aparat z Live view ( Nikon D90), podłączony pod teleskop przez MPCC. Wycelowałem w jakąś jasną gwiazdę , chyba w Vegę i oceniałem symetrię rozostrzonego obrazu gwiazdy w centrum pola widzenia. Nie był do końca symetryczny, więc podregulowałem go lekko lustrem głównym tak żeby odpowiadał ładnemu symetrycznemu krążkowi z dziurką. I tyle. Nie jest to tak na prawdę właściwa kolimacja na gwieździe, gdzie ocenia się prążki dyfrakcyjne , ale chyba działa.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.