Skocz do zawartości

Akcja obserwacyjna komety 103P/Hartley 2


Rekomendowane odpowiedzi

Baza, będzie udostępniona wszystkim astroamatorom, w dodatku regularnie będzie przesyłana dalej, do odpowiedniej instytucji (puki co na grupę dyskusyjną Yahoo! http://tech.groups.yahoo.com/group/CometObs/). Jeśli uda się zgromadzić odpowiednią ilość obserwacji, można będzie śledzić dokładnie zmiany aktywności komet. Brakuje mi tego w Polsce. Pozwoli to też na lepsze zbadanie tych ciał. Do tego dochodzą dane spektrometryczne, czy nawet zwykłe fotografię.

 

W zasadzie akcja, no i sama baza danych ma na celu promowanie obserwacji komet a przy okazji nasz wkład w naukę.

 

Pozdrawiam!

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku, niestety COK ostatnimi czasy strasznie kuleje. Niby pojawiają się nowe obserwacje, jednak jest ich jak na lekarstwo.

 

Ale racja, warto porozmawiać z koordynatorem. :)

 

P.S. Jak inni przesyłają obserwacje skoro mi wywala błąd próbując wejść w elektroniczny formularz przesyłania obserwacji? :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku, niestety COK ostatnimi czasy strasznie kuleje. Niby pojawiają się nowe obserwacje, jednak jest ich jak na lekarstwo.

 

Ale racja, warto porozmawiać z koordynatorem. :)

 

P.S. Jak inni przesyłają obserwacje skoro mi wywala błąd próbując wejść w elektroniczny formularz przesyłania obserwacji? :|

 

Wiem że kuleje od kiedy SOK przekształciła się w COK. Brak tej siły napędowej co przed laty. Dlatego właśnie zapytałem czy nie myślałeś o tym. Jest już jakaś baza, historia, obserwatorzy... byłoby chyba łatwiej kontynuować temat, odświerzyć kontakty z ludźmi. Niestety fotometrię komet i wszelkie pochodne oceny wykonuje bardzo wąskie grono polskich miłośników astronomii (może nawet węższe niż w przypadku gwiazd zmiennych). Masz więc bardzo małe pole manewru.

Ale to tylko takie moje... dyrdymały ;)

 

Co do formularza on-line to Ci nie odpowiem, bo dawno zaprzestałem przesyłać obserwacje.

 

Pozdrawiam

KK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś... tj. na przełomie wieków obserwowałem sporo komet zachęcony i nauczony do tego przez Michała Drahusa. Bywało, że obserwowałem na serio sporo. Doszedłem do pewnej rutyny i wiedziałem, że praca włożona przez Michała nie szła na marne. Bywały komety, które "zaliczałęm" po kilkadziesiąt razy wyznaczając jasność, DC, dia komy, PA warkocza itd. W pewnym momencie SOK się zaczął sypać... nie było tego czegoś co przyciągało i czasu też brakowało.

Dzisiaj dochodzą jeszcze pytania o to czy przy sporej ilości obserwacji CCD tych wizualnych jest na tyle dużo by z ich uśrednienia zbliżyć się do pomiarów robionych kamerą? ICQ jeszcze działa co mogło by oznaczać, że tak... ale czy na pewno? Ktoś wie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś... tj. na przełomie wieków obserwowałem sporo komet zachęcony i nauczony do tego przez Michała Drahusa. Bywało, że obserwowałem na serio sporo. Doszedłem do pewnej rutyny i wiedziałem, że praca włożona przez Michała nie szła na marne. Bywały komety, które "zaliczałęm" po kilkadziesiąt razy wyznaczając jasność, DC, dia komy, PA warkocza itd. W pewnym momencie SOK się zaczął sypać... nie było tego czegoś co przyciągało i czasu też brakowało.

Dzisiaj dochodzą jeszcze pytania o to czy przy sporej ilości obserwacji CCD tych wizualnych jest na tyle dużo by z ich uśrednienia zbliżyć się do pomiarów robionych kamerą? ICQ jeszcze działa co mogło by oznaczać, że tak... ale czy na pewno? Ktoś wie?

 

 

Wbrew pozorom, więcej jest obserwatorów wizualnych komet niż CCD. Dla tego sens wizualnych obserwacji jest spory. W przypadku obserwacji komet liczy się systematyczność i ilość zebranych danych, aby na bieżąco można było śledzić zmiany krzywej ich jasności. Nie ma co się oszukiwać, ceny kamer CCD są dość drogie, i mało osób kupuje specjalnie zestaw foto do obserwacji fotometrycznych komet.

 

podsumowując, co nam po 100 dokładnych, wykonanych obserwacjach CCD dla okresu pojawienia się komety, gdy mamy do dyspozycji 100 000 obserwacji wizualnych, co wypełnia szczelnie cały okres widoczności komety. Po za tym, większość obserwatorów, którzy dysponują CCD, kierują teleskopy ku kometą po za zasięgiem wizualnych obserwacji, co w sumie uzupełnia się z wizualnymi obserwacjami.

 

pozdrawiam!

MaciekM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kometa bardzo szybko przemierza nieboskłon, a poruszając się niemal wzdłuż bogatego regionu Drogi Mlecznej mija co ciekawsze DSy. Tu pole do popisu dla astrofotografów, ale też szansa na wspaniałe widoki w okularze dla wizualowców. Niestety, szybki "ruch" komety = ulotność i niepowtarzalność tych spotkań, które trwają raptem kilka godzin, a często wypadają w dzień.

 

Poniżej, dla zachęty mapka (ze SkyMap) przejścia komety blisko perełki nieba północnego - Gromady Podwójnej w Perseuszu, popularnych Hichotek:

 

 

 

Udanych obserwacji i pogody!

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem z obserwacji. Komety nie zobaczyłem, za to zmarzłem. Szukałem komety ładnych trzech godzin. Droga Mleczna oraz inne obiekty głębokiego nieba były ładnie widoczne... poza kometą. Wie ktoś może dlaczego?

Edytowane przez Dementorin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja też już jestem właśnie po obserwacji tej komety. Oceniłem ją dzisiaj na obiekt siódmej wielkości gwiazdowej. Obiekt widziałem zarówno w teleskopie (15cm f/5) jak i w lornetce (11x70). Kometa również dostrzegalna w szukaczu. Obiekt dość "plackowaty" o ok. 5 minut łuku średnicy.

 

>szczegółowa obserwacja<

 

Nie mam zielonego pojęcia dla czego jej nie odnalazłeś na niebie.

 

Podejrzewam, że ją przeoczyłeś, ewentualnie masz zbyt jasne niebo. Jakim sprzętem obserwujesz? Gdzie mieszkasz?

 

Edit:

Przepraszam za literówki.

Ta ingerencja w mój post to jakiegoś bota czy admina... bo nie zauważyłem żadnej notki. :blink:

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

 

Ja też dzisiaj ok godz. 21:10 CWE nie zaobserwowałem komety 103/P Hartley 2. Wykorzystywałem lornetkę 6x12. Widoczność była znakomita, zasięg graniczny stwierdzony przeze mnie dzisiaj w moim miejscu obserwacji 9,8 mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widoczność była znakomita, zasięg graniczny stwierdzony przeze mnie dzisiaj w moim miejscu obserwacji 9,8 mag

 

:o Gdzie Ty mieszkasz? :o Na Księżycu? :P Na pewno nie miałeś takiego zasięgu granicznego. :astronomer2: W takich warunkach widziałbyś ją gołym okiem. I większość katalogu Messiera :szczerbaty: Chyba że to 9.8 mag to zasięg przez lornetkę. ;)

 

Dementorin - W lornetce 10x50 miałeś możliwość jej nie dostrzeżenia z terenu podmiejskiego. A ten niby refraktor to co to za sprzęt? Z jakimiś dziwnymi parametrami... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej powinieneś zapisać 9-30x90. Ale to szczegół. A na to, że nie udało Ci się odnaleźć tej komety wpłynęło pewnie zanieczyszczenie światłem. Chociaż ja pod niebem ok.6.4mag widziałem ją nawet w szukaczu 6x30.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj o godzinie 23 30 wykorzystując moment bezchmurnego nieba, udało mi się dostrzec kometę 103P/Hartley2 gołym okiem , jako nieznaczny mglisty placek poniżej alfy i ety Cas.Obserwację potwierdziłem lor. Taiga 16x80. Tak dogodne warunki trwały zaledwie 10 min. Miejsce obserwacji to okolice Krosna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Altair5! Skąd dokładnie prowadziłeś obserwację? Podejrzewam, że widziałeś jakąś gromadę gwiazd, a nie kometę. Moim typem jest NGC 457 (gromada otwarta o jasności 6.4mag). Kometa aktualnie jest dość duża, przy czym jej jasność obserwowana wynosi ok.7mag co daję niewielką jasność powierzchniową. Na pewno po za zasięgiem nawet bieszczadzkiego nieba. :)

Edytowane przez MaciekM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej trudno o pomyłkę bo gromada była wtedy kilka stopni z boku,choć z powodu krótkiego czasu obserwacji nie mogę być tego pewny na 100%.Starry Night Pro podaje na wczoraj jasność komety na 5,6m choć jest to jasność sumaryczna a mamy doczynienia z obiektem rozciągłym .Ja niestety jestem już w Katowicach i marne są szanse na powtórzenie obserwacji ale pogoda ma dopisać i może komuś się uda obserwacja gołym okiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wróciłem z krótiej obserwacji komety. Niestety podmiejskie brudno-szare niebo śląskiej aglomeracji wyklucza nawet możliwość dostrzeżenia M31 gołym okiem ,ale kometę można wtych warunkach dostrzec przez lor. BPC 10x50 tym razem w jednym polu wraz z gromadą ET czyli NGC457.Tu mała przestroga dla obserwatorów - nie szukajcie typowej komety a tylko delikatnego placka mgiełki . Im ciemniejsze niebo tym jaśniejszy placek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do komet, jasnością które podają wszelakiego typu programy nie ma co się sugerować, jest to jasność przypuszczalna. Wyliczana na podstawie współczynnika aktywności który cechuje komety gdy są jeszcze daleko od Słońca oraz na podstawie wyliczonego współczynnika aktywności z obserwacji poprzedniego powrotu komety. "Komety są jak koty..." ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.