Skocz do zawartości

Mgławice Woźnicy


sumas

Rekomendowane odpowiedzi

Mgławica Płonąca Gwiazda (IC 405 - Flamming Star) swoją nazwę zawdzięcza poszarpanym włóknom gazu i pyłu z którego się składa, które kształtem przypominają płomień. Została opisana przez niemieckiego astronoma Maxa Wolfa (prekursora astrofotografii) jako "palące się ciało, z którego niczym gigantyczne protuberancje wydaje się buchać parę olbrzymich zakrzywionych płomieni". Do ciekawostek należy, że mgławica jest zarazem i emisyjna jak i refleksyjna.

Na zdjęciu sąsiaduje wraz z mgławicą IC 410, ale nie wiele mają ze sobą wspólnego, gdyż ta znajduje się w odległości 12 tys. lat świetlnych, zaś Płonąca Gwiazda w odległości ok 1500 lat świetlnych od Ziemi (na podstawie Wikipedii)

Po prawej stronie kadru znajduje się kolejna ciekawa para: Pająk i Mucha

Pająk to rozległa IC 417 oraz Mucha - maleńka NGC 1931. Obie znajdują się w odległości ok. 10 tysięcy lat świetlnych. Oprócz tego, złapały się również gromady otwarte M36 oraz M38

Zaś resztę kadru wypełniają mgławice z katalogu LBN (Lynds Catalog of Bright Nebulae)

 

IC405&IC410-Ha7x1200v3ok.jpg

 

nie mogąc doczekać się na niebo, żeby zebrać więcej materiału, złożyłem to co zdołałem zebrać, materiał sprzed tygodnia 7x1200 sek w Ha FLI8300 EF200 na EQ6

masakra, im krótsza ogniskowa, tym więcej do pisania

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest wyśmite. Palce lizać.

Mam jeszcze takie pytanie techniczne,choć troszkę nie na temat. Zamówiłem już obiektyw Canona i teraz jestem na etapie kupna kamerki. Najprawdopodobniej będzie to Atik lub Orion,choć bardziej skłaniam się ku tej pierwszej. Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

 

potrzebna Ci złączka odwrotnego mocowania T2-Canon EF

można ją kupić np. w TS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4389_M48---2--filteradapter-for-Canon-EOS-lenses--only-14-5mm-length-.html

albo ATM, czyli kupić np. na allegro pierścienie makro do obiektywów Canona, a ręce i nogi, oraz przede wszystkim złączkę T2 dorobić samemu

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nigdy nie wyobrażałem sobie że one są stosunkowo niedaleko od siebie położone. Pouczający kadr.

Marcin -skończona fotka będzie wspaniałym dopełnieniem Twojego wątku. :D

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=4&t=9834&p=127805&hilit=wodorowe+bogactwo+woznicy#p127805

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

 

Jeżeli Twój obiektyw nie ma stopki, żeby całość przykręcić do jakiejś szyny, to możesz też użyć złączki geoptika http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2836_Geoptik-T2-Adapter-fuer-CANON-EOS-Objektive---mit-Stativanschluss.html. Ja uskuteczniam ten patent przy zdjęciach z astrotracem :) W środku złaczki jest gwint na filtr 1,25' lub 2' (jest redukcja). Geoptikowy adapter ma niestety minus, bo bagnet do obiektywu nie blokuje sie, jak w aparacie, tylko pierscieniem kontrującym. Jest to niezbyt wygodne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek, wyprzedziłeś mnie o parę długości a dokładnie o dwa elementy mozaiki w Ha 4800 x 3600 pixeli o prawie identycznym kadrze :). Faktycznie podobnie jak Marcin do niedawna nie wiedziałem że te trzy obiekty IC 417, IC 405 i IC 410 są tak blisko siebie. Poniżej kawałek mojej mozaiki nałożonej na podkład Steve Cannistra.

Podobają mi się takie kadry, coraz bardziej pociąga mnie widefield. No tylko pole widzenia.... nie wiele można zrobić z FOV 70x50 minut.

mozaika podład copy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Podobają mi się takie kadry, coraz bardziej pociąga mnie widefield. No tylko pole widzenia.... nie wiele można zrobić z FOV 70x50 minut.

 

Maćku, masz świetną optykę, ale do widefielda mógłbyś na chwilę zmienić FSQ na jakiś dobry obiektyw foto i przy swojej kamerze ST2000, jakbyś zaopatrzył się np. EF 135mm f/2,0 miałbyś niemal identyczne pole jak to, na tym moim

 

bo pogoda nas jakoś ciągle nie rozpieszcza i na mozaiki ciągle brakuje czasu, już nie mówiąc o późniejszej mordędze z obróbką takiej składanki, a z drugiej strony, tak ogromnej: 4800 x 3600 pixeli, którą planujesz i tak nie sposób pokazać na monitorze bez "resajzu" i chociaż Twój projekt zapowiada się kapitalnie, to może zająć nie jeden sezon

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No masz rację Jacek. W końcu nawet to co już mam to rzeźbię od zeszłego sezonu zimowego.

Skończę to tak czy inaczej :) . Ten pomysł z obiektywem chodzi mi po głowie już od pewnego czasu. Rzecz w tym że nie mam na tyle wiedzy żeby jakiś dobry obiektyw sobie dobrać. To musi być coś naprawdę dobrego, bo półśrodki mnie nie interesują - to strata czasu i pieniędzy:)

Pozdrawiam

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.