Jump to content

Mgławice Woźnicy


sumas
 Share

Recommended Posts

Mgławica Płonąca Gwiazda (IC 405 - Flamming Star) swoją nazwę zawdzięcza poszarpanym włóknom gazu i pyłu z którego się składa, które kształtem przypominają płomień. Została opisana przez niemieckiego astronoma Maxa Wolfa (prekursora astrofotografii) jako "palące się ciało, z którego niczym gigantyczne protuberancje wydaje się buchać parę olbrzymich zakrzywionych płomieni". Do ciekawostek należy, że mgławica jest zarazem i emisyjna jak i refleksyjna.

Na zdjęciu sąsiaduje wraz z mgławicą IC 410, ale nie wiele mają ze sobą wspólnego, gdyż ta znajduje się w odległości 12 tys. lat świetlnych, zaś Płonąca Gwiazda w odległości ok 1500 lat świetlnych od Ziemi (na podstawie Wikipedii)

Po prawej stronie kadru znajduje się kolejna ciekawa para: Pająk i Mucha

Pająk to rozległa IC 417 oraz Mucha - maleńka NGC 1931. Obie znajdują się w odległości ok. 10 tysięcy lat świetlnych. Oprócz tego, złapały się również gromady otwarte M36 oraz M38

Zaś resztę kadru wypełniają mgławice z katalogu LBN (Lynds Catalog of Bright Nebulae)

 

IC405&IC410-Ha7x1200v3ok.jpg

 

nie mogąc doczekać się na niebo, żeby zebrać więcej materiału, złożyłem to co zdołałem zebrać, materiał sprzed tygodnia 7x1200 sek w Ha FLI8300 EF200 na EQ6

masakra, im krótsza ogniskowa, tym więcej do pisania

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

Zdjęcie jest wyśmite. Palce lizać.

Mam jeszcze takie pytanie techniczne,choć troszkę nie na temat. Zamówiłem już obiektyw Canona i teraz jestem na etapie kupna kamerki. Najprawdopodobniej będzie to Atik lub Orion,choć bardziej skłaniam się ku tej pierwszej. Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

Link to comment
Share on other sites

... Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

 

potrzebna Ci złączka odwrotnego mocowania T2-Canon EF

można ją kupić np. w TS: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4389_M48---2--filteradapter-for-Canon-EOS-lenses--only-14-5mm-length-.html

albo ATM, czyli kupić np. na allegro pierścienie makro do obiektywów Canona, a ręce i nogi, oraz przede wszystkim złączkę T2 dorobić samemu

Edited by sumas
Link to comment
Share on other sites

... Chiałbym się dowiedzieć jakie złączki będą mi potrzebne do połądczenia kamerki z obiektywem w całość,żeby to wszystko miało ręce i nogi.

 

Jeżeli Twój obiektyw nie ma stopki, żeby całość przykręcić do jakiejś szyny, to możesz też użyć złączki geoptika http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2836_Geoptik-T2-Adapter-fuer-CANON-EOS-Objektive---mit-Stativanschluss.html. Ja uskuteczniam ten patent przy zdjęciach z astrotracem :) W środku złaczki jest gwint na filtr 1,25' lub 2' (jest redukcja). Geoptikowy adapter ma niestety minus, bo bagnet do obiektywu nie blokuje sie, jak w aparacie, tylko pierscieniem kontrującym. Jest to niezbyt wygodne rozwiązanie.

 

Pozdrawiam,

milosz

Link to comment
Share on other sites

Jacek, wyprzedziłeś mnie o parę długości a dokładnie o dwa elementy mozaiki w Ha 4800 x 3600 pixeli o prawie identycznym kadrze :). Faktycznie podobnie jak Marcin do niedawna nie wiedziałem że te trzy obiekty IC 417, IC 405 i IC 410 są tak blisko siebie. Poniżej kawałek mojej mozaiki nałożonej na podkład Steve Cannistra.

Podobają mi się takie kadry, coraz bardziej pociąga mnie widefield. No tylko pole widzenia.... nie wiele można zrobić z FOV 70x50 minut.

mozaika podład copy.jpg

Link to comment
Share on other sites

...

Podobają mi się takie kadry, coraz bardziej pociąga mnie widefield. No tylko pole widzenia.... nie wiele można zrobić z FOV 70x50 minut.

 

Maćku, masz świetną optykę, ale do widefielda mógłbyś na chwilę zmienić FSQ na jakiś dobry obiektyw foto i przy swojej kamerze ST2000, jakbyś zaopatrzył się np. EF 135mm f/2,0 miałbyś niemal identyczne pole jak to, na tym moim

 

bo pogoda nas jakoś ciągle nie rozpieszcza i na mozaiki ciągle brakuje czasu, już nie mówiąc o późniejszej mordędze z obróbką takiej składanki, a z drugiej strony, tak ogromnej: 4800 x 3600 pixeli, którą planujesz i tak nie sposób pokazać na monitorze bez "resajzu" i chociaż Twój projekt zapowiada się kapitalnie, to może zająć nie jeden sezon

pozdrowienia

Link to comment
Share on other sites

No masz rację Jacek. W końcu nawet to co już mam to rzeźbię od zeszłego sezonu zimowego.

Skończę to tak czy inaczej :) . Ten pomysł z obiektywem chodzi mi po głowie już od pewnego czasu. Rzecz w tym że nie mam na tyle wiedzy żeby jakiś dobry obiektyw sobie dobrać. To musi być coś naprawdę dobrego, bo półśrodki mnie nie interesują - to strata czasu i pieniędzy:)

Pozdrawiam

MK

Link to comment
Share on other sites

... a z drugiej strony, tak ogromnej: 4800 x 3600 pixeli, którą planujesz i tak nie sposób pokazać na monitorze bez "resajzu"

 

ale można sobie wydrukować i powiesić na ścianie :) Przynajmniej ja tak bym zrobił.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.