Skocz do zawartości

Teleskop do 1000 zł


saponetti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na forum.

 

Mam zamiar kupić swój pierwszy teleskop jak w tytule za skromne 1000 zł. max.

Jestem amatorem w tej dziedzinie. Nie znam się na parametrach teleskopów i proszę o pomoc w doborze.

Obserwować chcę przede wszystkim planety i zjawiska ciał niebieskich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mieszkam na wsi w woj. Zachodniopomorskim.

Nie wiem jakie są tu warunki do obserwacji w porównaniu z innymi miejscami w Polsce, gdyż dopiero zaczynam. Nie zamierzam z teleskopem jeździć po świecie. Może kiedyś.

Transport posiadam w postaci samochodu typu sedan.

Jestem zdrowym, sprawnym fizycznie człowiekiem podążającym drogą ku oświeceniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając że masz do dyspozycji ogródek, na którym mógłbyś rozstawiać sprzęt, to najlepszą opcją będzie zasłużona Synta 8" z zestawowymi okularami (na początek starczy), ale że masz taki a nie inny budżet, więc radze popolować na forumowych giełdach na używke, bo jeśli nie masz zaświetlonego nieba, to warto mieć te osiem cali lustra :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wieś, to prawdopodobnie dobre niebo.

A jeśli dobre niebo, to proponuję używaną Syntę 8 na montażu Dobsona (chodzą po 800-900 zł)lub w ostateczności nową Syntę 6 również na tym montażu. Zaproponowany reflektor pozwoli Ci na obserwację mgławic, galaktyk, gromad, planet i Księżyca.

 

 

Jeśli jednak tak jak wspomniałeś, zależy Ci przede wszystkim na obserwacji planet możesz pomyśleć o jakimś niedużym MAK'u. W tym przedziale cenowym będziesz mógł sobie pozwolić na coś naprawdę niedużego, w okolicy 90-100 mm apertury. Ponadto wiedzieć musisz, że MAKi są dość ciemne, przez co są słabym rozwiązaniem do obserwacji mgławic.

 

 

Przy Twoich warunkach obserwacyjnych i finansowych celowałbym we wspomnianą już, nieśmiertelną Syntę 8.

Edytowane przez Ned
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Używanego nie chce kupować...

 

Może jednak się dobrze zastanów, bo używany nie znaczy gorszy.

Na forach astro, dział astromarket to nie allegro, często masz nawet opisane najmniejsze ryski na obudowie, bo optyka zazwyczaj jest nie ruszona.

Jeśli masz możliwości i dobre niebo, to dobs 8" będzie super na DS-y i planetki, 6" jednak ma tylko 56% powierzchni lustra 8", a to jednak juz mocno czuć w wizualu.

Reszte napisał już Ned :)

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.