Skocz do zawartości

Czy ten teleskop nadaje się jako pierwszy?


marcocase

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy ten Sky watcher nadaje się na pierwszy teleskop? Interesują mnie głównie planety i księżyc. Obserwacje będą prowadzone z balkonu na 3 i ostatnim piętrze w bloku. Głębokość balkonu to 100 cm a długość 5m. Tak się tylko zastanawiam czy tym teleskopem na takim montażu nie będę miał problemu z obserwacjami z balkonu, czy zmieszczę się z nim? Mam też prośbę do osób, które posiadały ten teleskop-czy wyciąg w miarę dobrze się sprawuje i czy montaż jest w miarę stabilny pod taki teleskop. A i jeszcze jedno pytanko jaka potrzebna jest kątówka, żeby mieć obraz ziemski w pełni odwrócony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To Ty kupujesz teleskop do widoków ziemskich? :D Można i tak, ale wtedy to chyba lepiej lornetka jakaś się nada. Zresztą, jak chcesz i teleskop, to kup, ale zamiast ładować kasę w zbędną kątówkę zainwestuj i tak w lornetkę - która dodatkowo przyda się do obserwacji, gdy nie będziesz mieć przy sobie teleskopu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze faktycznie - chyba mi sie znowu wątki pomyliły. Jeśli chodzi o ten teleskop na tym montażu, to powinien to być bardzo fajny sprzęt astronomiczny. Montaż z tą rurką będzie bardzo stabilny. Obserwacje ziemskie będą możliwe nawet z fabryczną kątówką, chociaż obraz będzie obrócony lewo-prawo, ale poprawnie góra-dół (coś jak w lusterku wstecznym samochodu). Natomiast obserwacje dzienne będą nieco mniej komfortowe z powodu montażu paralaktycznego, który ciągle będzie się poruszał ‘po ukosie’. ;)

 

Jeśli chodzi o wygode użytkowania to może być problem – jeśli balkon ma tylko metr głębokości a rurka prawie metr długości…

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na taki wąski balkon, do obserwacji planetarnych i księżycowych chyba lepiej sprawdziłby się jakiś Mak (tzn. teleskop w układzie Maksutova) - duża ogniskowa i krótka tuba ułatwiająca znacznie manewrowanie.

Edytowane przez Rhobaak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że Mak 127 będzie kosztował ponad 2x tyle.

 

Mak 102 będzie tańszy, ale niestety taki refraktor 90mm zdeklasuje go jeśli chodzi o obserwacje DS. Natomiast jeśli autora interesują głównie planety i Księżyc, to chyba nie ma przeszkód i można kupić Maka 102, chociaż tutaj planetarnie też cudów bym się nie spodziewał.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle tylko, że mak 102 jest na montażu eq2, a refraktor sk90/900 na eq3-2 co w przyszłości może mieć duże znaczenie przy wymianie teleskopu bo wtedy już montaż w miarę solidny będę miał. Moim największym problemem jest to czy taki zestaw się zmieści na mój balkon. Przecież jak się powiesi teleskop na montażu to chyba nie będzie on zajmował całej szerokości balkonu (tj. głębokości), można go chyba tak wyważyć i ustawić, żeby większa jego część wystawała za balkon, mam rację? Chyba, że przeciwwaga może zahaczać o barierkę. Dlatego mam prośbę do osób, które mają lub miały taki montaż i powiedziały mi czy zmieszczę się z tym montażem. z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jak się powiesi teleskop na montażu to chyba nie będzie on zajmował całej szerokości balkonu (tj. głębokości), można go chyba tak wyważyć i ustawić, żeby większa jego część wystawała za balkon, mam rację? Chyba, że przeciwwaga może zahaczać o barierkę. Dlatego mam prośbę do osób, które mają lub miały taki montaż i powiedziały mi czy zmieszczę się z tym montażem. z góry dziękuję

Chyba zapominasz o statywie - na pewno nie uda się go tak rozstawiać, żeby większa część tuby teleskopu wystawała poza barierkę. Aby coś takiego osiągnąć musiałbyś zamontować jakoś głowicę montażu bezpośrednio do barierki, a i tak będzie problem z prętem przeciwwagi. Używałem kilka razy refraktora 900 na EQ2 na balkonie podobnej wielkości i wymagało to dużej gimnastyki, a możliwości manewrowania były dość ograniczone. Na podstawowe miejsce obserwacji długim teleskopem taki wąski balkon raczej się nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

słuchajcie mam możliwość kupna Teleskopu Bresser Messier R-90 za 600 zł (zestaw zawiera wszystko to samo co w sklepie).Mam także możliwość obejrzenia go przed zakupem, powiedzcie mi na co zwrócić uwagę żeby potem nie było,że coś jest nie tak.dodam, że teleskop ma 1,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.