Skocz do zawartości

NGC 281


misiekc

Rekomendowane odpowiedzi

Przedstawiam efekt moich zmagań z mgławicą NGC 281. Dla porządku: gwiazdozbiór - Kasjopeja, odległość ok. 9500 lat świetlnych. Trochę za długa ogniskowa lub za mały chip ;), trochę mało materiału, trochę... Ale to jest pacman na miarę moich możliwości... i to nie jest moje ostatnie słowo ;).

ngc281_x2.jpg

Pełna rodzielczość tutaj.

Ha 20x600s., QSI583, AT8RC, Mach1

Edytowane przez misiekc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie bójmy sie tego słowa ;-)

 

A tak na serio, to coś się dzieje z gwiazdakmi po rogach, w szczególności w prawym dolnym. Myślisz że co to jest, nie-płaskość pola czy kolimacja?

 

Poza tym zawsze w RC-kach robiły na mnie wrażenie spajki, takie symetryczne, spójne, ostre, tęczowe na zdjęciach w kolorze. O ile nie jest to jakiś super newton, to RC-ka da się poznać po tych spajkach.

 

Nie będe pisał "ładna fotka" żeby uniknąć truizmów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też lubię tego Pacmana.

 

Co do spajków, to słusznie Jacek zauważył, że nie RC spajki czyni, tylko technologia wykonania pająka. Drogie RCki mają dosyć grube, walcowate ramiona pająka, lub wykrojone w CNC. Stąd takie "dyfrakcyjne" spajki. Nie wiem, jak jest w tym chińskim RCku, ale spodziewam się typowej, blaszkowej konstrukcji. Tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, za Wasze komentarze.

 

Pająk jest solidny, ale oczywiście nie CNC. Nie pamiętam dokładnie warunków w trakcie sesji, ale nie wykluczam, że kwestie związane z (ręcznym) ustawieniem ostrości czy też ogólnie seeingiem mają wpływ na wygląd spajków i ogólnie jakość zdjęcia. Co do gwiazdek w rogach być może, miałem np. krzywo kamerę w wyciągu, albo jeszcze jakieś problemy z kolimacją. Może dla niektórych to dziwnie zabrzmi, ale ciągle jeszcze jestem na etapie optymalizacji i uczenia się tego sprzętu. Brak obserwatorium, w którym sprzęt raz ustawiony stoi przez dłuższy czas, nie ułatwia zabawy. Niemniej liczę, że od wiosny moje zdjęcia będą jakościowo bardziej powtarzalne.

 

A zdjęcie pokazałem trochę w nawiązaniu do naszej ostatniej dyskusji dotyczącej KAF-8300 i długich ogniskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy z nas uczy się swojego sprzętu miesiącami - nawet, jak ma się stacjonarne obserwatorium. Im droższy, bardziej zaawansowany sprzęt, tym czas potrzebny do jego opanowania dłuższy.

 

To jest własnie jeden z najwiekszych mitów astrofotografii - droższy sprzęt, latwiesza sztuka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Każdy z nas uczy się swojego sprzętu miesiącami - nawet, jak ma się stacjonarne obserwatorium. Im droższy, bardziej zaawansowany sprzęt, tym czas potrzebny do jego opanowania dłuższy.

 

To jest własnie jeden z najwiekszych mitów astrofotografii - droższy sprzęt, latwiesza sztuka ;)

Święte słowa!

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Powracam do tematu sprzed roku:

 

ngc281.jpg

Paleta Hubble'a: Ha, SII, OIII - 27, 14, 14 x 1200s, AT8RC, QSI583, Mach1.

 

Niestety, wszystko bin2 - wiał wiatr i nie byłem w stanie porządnie uprowadzić bin1. Poza tym seeing też nie był jakiś szczególnie dobry, więc może nawet dobrze się złożyło z tym binem. Oceńce sami.

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.