Skocz do zawartości

Dobson 270 / 1445


Artur Wrembel

Rekomendowane odpowiedzi

Może jeszcze krótki opis. Pomysł zbudowania tego teleskopu powstał 10 lat temu kiedy zobaczyłem ten tubus.jest to przedwojenny miedziany piec do podgrzewania wody w łazience. Materiał na lustro kupiłem od Pana Żmijewskiego kilka miesięcy temu (właśnie to lustro skradziono mi w Gdańsku) . Sciana tylna to duży miedziany talerz. Lustro przymocowane jest do deski do chleba zabezpieczonej przed wilgocią . W regulacji głównego lustra pomagają 3 spreżyny od półosi do " malucha". Oś teleskopu to dwa korki do rur pcv sred. 110 mm . Lusterko płaskie (mała oś 46 mm) przymocowane jest do zawiasu a całość wisi na 3 szprychach od motoroweru(dołączam zdjęcie). Wyciąg to mieszek fotograficzny. Celownicza zrobiona jest z obiektywu od lornetki 7 x 35 i okularu od panoramy artyleryjskiej, który ma podświetlenie. Skrzynkę Dobsona zamówiłem w sklepie meblowym. Zamontowałem też mały wiatraczek do chłodzenia lustra.

02260007.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miedziana rura od pieca jako tubus? Miedziany talerz jako ściana tylna?

Arturze, czy w tym miejscu, gdzie stoi twój sprzęcior strop jest aby dość mocny? :D . Jestem ciekaw ile waży takie rozwiązanie?

 

 

Chociaż nie... dopiero teraz przyjrzałem się tubusowi od "frontu". Widać wewnątrz rury przetłoczenia a więc blacha jest pewnikiem cienka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No kurna, dość odważne wykorzystanie boilera na teleskop, uważaj teraz tylko na złomiarzy bo twój teleskop ma dla nich sporą wartość w skupie surowców wtórnych :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gratuluje wykonania takiego teleskopu , niezła stylistyka - faktycznie wygląda jak z okresu wczesnych maszyn parowych :) - ale napisz ile wazy calosc i czy konstrukcja jest sztywna - bo moze sie okazac że ładnie wygląda ale się rozkolimowuje np podczas transportu :?

 

napisz tez cos o okularze ktory wykorzystales do szukacza - tzn jakie ma pole i gdzie mozna dostac taki okular z podswietlanym krzyzem

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o cieżar to jest on na pewno mniejszy od podobnej rury PCV. Grubość blachy to ok 0.8 mm. jest ona przetłaczana co daje jej większą sztywność . Z przodu tubusa dla dodatkoweg usztywnienia założyłem jeszcze solidną obręcz z drutu o śred. 6 mm co bardzo pomogło. Bałem się też ,że cała tylna ścianka będzie trochę pracować ale po skręceniu wszystko jest sztywne. Ten okular to jeszcze stare zapasy kiedy w oddziale PTMA w Zielonej Górze można było dostać wojskowy sprzęt. Na przełomie lat 80 i 90 można było dostać takie rzeczy o których miłośnik astronomii mógł tylko pomarzyć np. duże pryzmaty dachowe, okulary 2" , lusterka płaskie różnej wielkości, statywy itd wczesniej taki szok przeżyłem kiedy znalazłem się w magazynie odrzutów w PZO gdzie optykę kupowało się na kilogramy. jak teraz tak cofam się w czasie to już 25 lat mojej przygody z Astronomią . Zaczeło się w czasach kiedy pierwszy Polak leciał w kosmos. W sobotę było studio 2 z "Kosmosem 1999" a we wtorkowym "

Świecie Młodych" czytałem "Tomik". Starsi forumowicze wiedzą o czym mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na przełomie lat 80 i 90 można było dostać takie rzeczy o których miłośnik astronomii mógł tylko pomarzyć np. duże pryzmaty dachowe, okulary 2" , lusterka płaskie różnej wielkości, statywy itd wczesniej taki szok przeżyłem kiedy znalazłem się w magazynie odrzutów w PZO gdzie optykę kupowało się na kilogramy..

:shock: pozazdrościć trzeba było kupić ze 100 kg na zapas :D

 

W sobotę było studio 2 z "Kosmosem 1999" a we wtorkowym "

Świecie Młodych" czytałem "Tomik". Starsi forumowicze wiedzą o czym mówię.

 

Pamiętam też z zapatrym tchem oglądałem każdy nowy odcinek i namiętnie rysowałem ten ich stateczek :lol:

 

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry bo wzięło mnie na wspomnienia :Boink:

Cieszę się że odzyskałeś lustro :Beer:

I gratuluję ciekawej konstrukcji :hello2:

 

A tak na marginesie:

jak wygląda kolimacja tego "teleskopiku"

tubus musi mieć duże skurcze :wink:

przy wynoszeniu z ciepłego mieszkanka na obserwacje

Pozdrawiam

:smoke:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z regulacją nie ma problemu. Wczoraj robiłem pierwszy poważniejszy test . podczas transportu teleskop lekko się rozregulował ale poprawka trwała kilka minut. Pierwsze wrażenie jest pozytywne biorąc pod uwagę ,że parabolę robiłem trochę na wyczucie i być może w przyszłości będę je jeszcze poprawiał (zwierciadło napylone jest bez zabezpieczenia).Obrazy porównwaliśmy z 10 " f 4 schmidtem - newtonem Meade. Ja swoje zwierciadło przesłoniłem tez do pełnych 10 " czyli 254 mm . z dwóch powodów : mam za małe lusterko płaskie (mała oś 46 mm) i likwiduję ewentualny odwrócony brzeg . Światłosiła zmieniła mi się z 5.3 na 5.7 . Pierwsze zaskoczenie przy obserwacji Saturna po przejściu z moich 15 -tek ( mam newtona 150/ 1200 i maksutowa 150/ 1800 oraz refraktor 102/ 1000) to bardzo wyraźnie widoczne słabsze księżyce.Jednak wydawało się , że Meade miał minimalnie jaśniejszy obraz. Jeżeli chodzi o samego Saturna to u mnie obraz bardziej pływał ale chwilami obraz był podobny. Kastor wyglądał bardzo podobnie w obu teleskopach. Przy obserwacji ksieżyca na brzegu pola obraz był jednak nie ostry. przy ustawianiu ostrośći brakuje mi też tego punktu kiedy obraz jest idealnie ostry, ale przy lekkim odsunięciu oka od okularu gwiazdki są bardzo ładne . Obserwowałem też M 81 i M82 ,ale jak na razie obraz był przeciętny jednak wczoraj była lekka mgła i księżyc po kwadrze. Mam nadzieję ,że w lepszych warunkach nacieszę się DS- ami w końcu do tego głównie będę go używał. Może na jakimś zlocie ktoś wypowie się czy dawane obrazy mieszczą się w normie dla takiego lustra. No i najważniejsze nie muszę już mieć kompleksów w końcu mam dużą zabawkę no może średnią :wink: Na razie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskopu dokładnie nie ważyłem . Przenoszę go w 3 częściach: Torba z oprzyrządowanie czyli wyciąg, celownicza, okulary. Rura z optyką i skrzynka Dobsona. Trochę problemu jest z rurą bo jest gruba i długa, ale jakoś sobie radzę.

 

Hamal pytasz oczywiście o ten montaż stacjonarny. Zbudowałem go w 1997 na bazie dużej wojskowej przekładni ślimakowej 1 : 120 i przekładni od panoramy artyleryjskiej 1 : 60 . Zrobiłem nim bardzo dużo zdjęć. Większe zdjęcie jest w mojej prywatnej galerii na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.