Skocz do zawartości

ED80 black + flattener


kkk

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

 

Po zakupie ED80 jakoś nie mogę się połapać jak to wszystko poskładać do kupy i czego mi jeszcze potrzeba...

 

Razem z ED'kiem mam nakręcaną na gwint wyciągu drugą soczewkę z gwintem T2, którą jak rozumiem wykorzystuje się tylko do fotografii. I do tego rozumiem że potrzebuję zamontować jeszcze flattener żeby mieć ładne gwiazdki w całym polu, zdecydowałem się na TeleVue 0.8x. Tyle że flattener ten wkłada się w wyciąg jak okular, a ja przecież mam wyciąg zajęty tą dodatkową soczewką, która ma tylko gwint T2.

 

Więc moje pytanie brzmi jak to powinno zostać prawidłowo złożone i w jaki sposób skręcone żeby pasowało?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, soczewka w metalowej oprawie ;)

 

Nie ma na tym żadnych napisów, w papierach które były z ED'kiem też nie ma o tym ani słowa więc wrzucam zdjęcia. Dodam jeszcze że w komplecie mam przedłużkę do tego gwintu T2, którą muszę wkręcić pomiędzy T-ring, a tą tajemniczą soczewkę żeby w ogóle ustawić ostrość...

gwint_T2.JPG

druga_strona.JPG

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z 80ED SkyWatchera nie ma w komplecie nic podobnego

a to było razem z teleskopem? a teleskop kupiłeś nowy w sklepie?

flattener SkyWatchera wygląda tak: http://www.skywatchertelescope.net/swtphotos/ProductsTA/HED80WL.gif może to jakaś wersja OEM? ;)

no to by była ciekawostka, a mógłbyś zrobić zdjęcie przez światło tej soczewki?

 

ale wracając flattener wkładasz w wyciąg, do flattenera wkręcasz T-ring (złączkę T2/EOS)

a złączkę mocujesz do bagnetu aparatu i powinno działać

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak mam SW 80ED Black Diamond, kupiony jakieś 2 tygodnie temu w Delcie. To coś było razem z teleskopem, miało swoje miejsce w walizce, zapakowane ładnie, oryginalnie w folię.

 

Co do montażu samego flattenera jest tak jak myślałem, tylko ta soczewka sprawiła że zwątpiłem.

 

Zdjęcie przez soczewkę zrobię i wrzucę za dnia...

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na stronie DO pisze nt. wyposażenia 80ED Black Diamond:

 

Wyposażenie

 

okular 2" 28 mm

szukacz: 9x50

nasadka kątowa: dielektryczna 2" 90° z adapterem 1.25"

obejmy (jedna z mocowaniem Piggyback

szyna dovetail

walizka

 

na stronie producenta:

 

Included Components for Selected Models*

Black Diamond ED80 is supplied with backlash-free 2” Crayford focusers and quality foam-lined metal carrying cases as standard equipment. Black Diamond ED80 is also supplied with 8x50mm viewfinder with bracket; 2” dielectric diagonal; two 1.25” LE (Long Eye Relief) eyepieces (LE20mm and LE5mm); 1.25” focuser adaptor; and tube ring attachment hardware for mounting to any Sky-Watcher, or other compatible mounts.

 

*Components included may be different in your area. Contact your local distributor for details.

 

ciekawe może w "świątecznej promocji" dodają teraz takiego flattenera? :)

może sprawdź go przy okazji zamiast tego TV

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TV jeszcze nie kupiłem, chociaż zdecydowałem się już na niego i w związku z tym zacząłem myśleć jak to wszystko ze sobą połączyć ;)

 

Jutro spróbuję zrobić zdjęcia przez ED'ka z wkręconym tym elementem i bez niego, zobaczymy co wyjdzie i może na podstawie zdjęć stwierdzi się dokładniej co to jest. Bo informacji szukałem już wcześniej w internecie na ten temat i nic nie znalazłem.

Edytowane przez kkk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadziwiająca historia. Wygląda mi to faktycznie na jakiś flattener. SW na swojej stronie informuje o nowym FR - 0,85x: http://www.astromart.com/classifieds/details.asp?classified_id=712764

 

Zewnętrznie wygląda trochę inaczej, ale w środku bardzo podobnie. Sądzę, że to może być "niedoróbka" - tzn. wygląda, jakby brakowało mu tej zewnętrznej "obudowy". Ciekawe, nawet bardzo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem zdjęcia z tym elementem i bez niego, wiadomo już na pewno że nie zmniejsza on ogniskowej, raczej zwiększa.

 

Zdjęcia wykonane przez szybę okienną dlatego jakość jest jaka jest. Pierwsze bez tajemniczego elementu:

bez.JPG

 

I po wkręceniu go pomiędzy ED, a aparat:

z.JPG

 

Jak widać od flattenera SW różni się oprócz obudowy kolorem warstw przeciwodblaskowych, ponadto patrząc od strony "wyjścia" soczewka jest znacznie głębiej schowana niż w flattenerze, mimo że po stronie "wejścia" wygląda niemal identycznie.

gwint.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby toto było w rozmiarze 1,25'' powiedziałbym, że jest to barlow mający umożliwić wyostrzenie tym teleskopem przy zastosowaniu nasadki binokularowej.

 

Pozostaje jeszcze pytanie, czy to coś zawieruszyło się czysto przypadkowo, czy też wchodzi teraz standardowo w skład zestawu. Trzeba by w poniedziałek zapytać u naszego dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem zdjęcia tego elementu na CN z prośbą o pomoc w identyfikacji. Okazuje się że i tak nikt nie jest w 100% pewien co to jest i do czego służy, ale powtarzają się opinie że jakiś flattener. Tylko że to teoretycznie nic takiego nie wchodzi w skład zestawu, a jednak ewidentnie miejsce w walizce na to jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem zdjęcia tego elementu na CN z prośbą o pomoc w identyfikacji. Okazuje się że i tak nikt nie jest w 100% pewien co to jest i do czego służy, ale powtarzają się opinie że jakiś flattener. Tylko że to teoretycznie nic takiego nie wchodzi w skład zestawu, a jednak ewidentnie miejsce w walizce na to jest.

Focal reducer będzie układem dodatnim, flattener bez redukcji neutralny, natomiast układy zwiększające krotność będą ujemne. Tak więc na pierwszy rzut oka można coś określić. Ten pierścień ma stosunkowo małą źrenicę więc raczej nie był projektowany jako focal reducer. Widać to na także na załączonych fotkach.

 

Natomiast co do Twojego wyboru flattenera, to bym Ci radził jeszcze przemyśleć sprawę. Ten TV jest dobry optycznie i dosyć uniwersalny, ale z 80ED najlepszy rezultat otrzymasz z dedykowanym flattenerem SW. Ma większą srednicę wyjściową z gwintem M48x0,75 to jest taki sam gwint jak np. w filtrach 2''. Ograniczy to do miniumu problem winietowania. Na wyjściu dajesz np. adapter M48 (żeński)-EOS/Nikon. To jest wygodne rozwiązanie dla DSLR. Ma o jednak krotność x0,85 co sprawia, że wyciąg jest ciągle mocno wysunięty. To nie zawsze jest dobre.

 

TV ma na wyjściu standarowy gwint T2 (M42x0,75) co na pewno wprowadzi winietę w układzie. Nie był też specjalnie projektowany do ED80 dlatego płaskość pola może Cię nie zadowolić. Jeśli jednak planujesz w przyszłości zmiany sprzętu na jakiś topowy refraktorek 300-600 [mm] pewnie warto go kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popieram Kolegę Zawiszę

mój złoty ED80 z dedykowanym FF daje płaskie pole, wrzucam tu jeszcze nie obrobioną fotkę z Oriona SSPro v.2 (czip DSLR) więc sami oceńcie

wiadomo, że FSQ 106 to nie jest ;) ale za taką cenę wynik jest wg mnie bardzo przyzwoity

niestety, musiałem wymienić wyciąg na Baaderowski bo standardowy się wyginał

 

kiedyś miałem FF Telewuja przykręconego do Edka i nie byłem zadowolony z wyników

 

M_31.jpg

Edytowane przez jimbim1975
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z ewentualnymi filtrami przy flattenerze SW? Ma on gwint 2" żeby wkręcić tam jakiś filtr? Bo sugerując się fotografiami wkręca się go bezpośrednio w wyciąg i nie ma tam miejsca na jakikolwiek filtr, również w opisach nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z ewentualnymi filtrami przy flattenerze SW? Ma on gwint 2" żeby wkręcić tam jakiś filtr? Bo sugerując się fotografiami wkręca się go bezpośrednio w wyciąg i nie ma tam miejsca na jakikolwiek filtr, również w opisach nie znalazłem żadnej wzmianki na ten temat.

Tak, celna uwaga, miałem Ci nawet o tym wspomnieć, ale uznałem, że na początku nie będziesz o tym specjalnie myślał. Tym bardziej, że przy DSLR w rachubę wchodzi głównie UHC-S. W podstawowym zestawie nie wkręcisz filtrów 2'', bo montujesz go (flatten.) bezpośrednio na końcowym gwincie wyciągu SW (który jest męski), a na wyjściu dajesz np. adapter M48 (żeńsk)-EOS/Nikon. Trzeba kombinować z redukcjami, albo montować wewnątrz lustrzanek.

 

flatsw2.jpg

 

PS

A że jeden obraz, wart tysiąca słów, dodaję także swój przykład. Jedna klatka Cocoon Nebula, DSLR n/m, 1x360sek. bez kalib. flata i crop skraju kadru. Zadowalająca krzywizna, śladowa koma.

 

coc-fl2.jpg

coc-fl1-cr.jpg

Edytowane przez Zawisza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, więc chyba jednak zdecyduje się na ten flattener SW, a nie TV, skoro go polecacie ;) Poza tym parę zł tańszy jest, teraz tylko czekać na pogodę...

 

A przeznaczenie i funkcja tego elementu nadal pozostaje tajemnicą... Dzisiaj spróbuję dowiedzieć się coś w Delcie na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Troszke odświeże temat, ponieważ na stronie austriackiego sklepu znalazłem coś takiego ;)

 

Flattener SW x1,1

 

barl-flat-la-1.jpg

 

I wszystko jest jasne :)

To jest flattener SW o krotności x1.1 , który znalazł się jakimś cudem w Twojej walizce :lol:

Miły prezent, zwłaszcza że koszt nowego to jakieś 80eur.

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez wątpienia - ten sam. Ciekawa, bardzo ciekawa historia. Komuś przez omyłkę wpadło do pudła? :)

 

Jak dla mnie to mogło by tak wpadać zawsze ::D

Dziwi mnie tylko fakt, że tak o tym flattenerze cicho... :mellow:

Na trop wpadłem przez czysty przypadek, ale jak będe w tym sklepie to pociągne obsługe za język. Może się dowiem co on taki mało znany ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.