Skocz do zawartości

Budowa czy zakup?


orlik06

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Zastanawiam się nad tym czy nie wziąść się za budowę własnego telepa,skłaniam się ku przedziałowi 16"-20" kwestia wyboru,tylko nie bardzo się orientuję czy nie taniej będzie kupić synte,oriona,meade,cenowo do 9 tys 16'.Jak myślicie czy nie taniej wyjdzie samemu zrobić?Telep głównie ma być do ds-ów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy wyjdzie taniej

pytanie brzmi czy wykonanie takiego lustra samodzielnie jest w Twoim przypadku wykonalne. Skąd wziąć blanki? Gdzie naparować? Czy masz niezbędną wiedzę, środki oraz cierpliwość by ukończyć budowę? Zrobiłeś już jakieś lustro?

 

jeśli chcesz kupić gotowe lustro to sprawa jest łatwiejsza ale też bardziej kosztowna i możesz zbliżyć się do ceny gotowego teleskopu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczą która towarzyszy samodzielnej budowie jest z całą pewnością satysfakcja. Będąc uczestnikiem procesu produkcji człowiek wkłada w tę rzecz cząstkę siebie. I za każdym razem, gdy będziesz podchodził do telepa, będziesz go czule pieścił. :rolleyes: Co prawda sam nie skonstruowałem teleskopu, gdyż nie znam się na tym, ale postawiłem domek dla niego. Za każdym razem będąc na działce zaglądam, oglądam i uśmiecham się pod nosem. Żona zaczyna już być zazdrosna... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najtaniej gotowe lustro 16' kupisz w teleskop-express. Komplet z wtórnym wyniesie ~1000€.

Teraz pozostaje kwestia mechaniki. Najlepiej jeżeli będziesz w stanie zrobić samemu jak najwięcej - jak zaczniesz zamawiać wszystkie części "na gotowo" u Rzemieślników to wyjdzie drożej niż nowy "Chińczyk".

Chyba, że chcesz zrobić coś extra...

 

Ogólnie jeżeli władasz angielskim i chcesz budować dużego dobsa (niekoniecznie kopię Obsession), to polecam książkę:

http://www.obsessiontelescopes.com/publications/index.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadam na pytania.

Mam cierpliwość,czas też.Jeśli chodzi o wiedzę to przeczytałem wszystko co znalazłem na necie obudowie począwszy od stron polskich po ang.Nie robiłem na razie żadnego lustra ale musi być ten pierwszy raz.A większość chciałbym wykonać sam.A co do lustra to się zastanawiam.Chciałbym żeby wyglądał w jednym z tych 3 wariantów:

http://www.obsessiontelescopes.com/telescopes/18UC/index.php

http://www.skynoir.com/dobphotonew.htm

http://www.mdpub.com/scopeworks/175.html

 

Nie wyznaczam sobie czasu,po prostu kiedy będę mógł to będę pracował nad nim.Wiem że to może się wydawać się dziwne że taki amator jak ja chce sam budować ale uważam że doświadczenie i wrażenia z budowy będę ważniejsze niż kupno gotowca.

Na ten moment chciałbym żeby miał chłodzenie dodatkowo.A myślałem czy nie było by dobrze aby go zamontować na przewoźnym wózku hmmm kwestia chęci zrobienia.

Edytowane przez orlik06
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie robiłem na razie żadnego lustra ale musi być ten pierwszy raz

to raczej nie zaczynaj od 20"

najpierw zrób mniejsze np. 6-8"

w ten sposób zaoszczędzisz sobie sporo czasu i nerwów. Będzie też większa szansa na zakończenie powodzeniem

 

A większość chciałbym wykonać sam

to podobnie jak ja :friends:

budowa teleskopu to wspaniała przygoda, a obserwacje własnoręcznie zrobionym teleskopem dostarczają zupełnie innych wrażeń niż kupionym

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam 10" synte i nie bardzo chce się bawić w pół środki.

nie musisz budować małego teleskopu. Zrób tylko zwierciadło

zdobędziesz niezbędne umiejętności i wtedy sam ocenisz czy dasz radę zrobić zwierciadło 20"

wiele osób robiło zwierciadła 8-10" i nie zawsze się to udawało

jeśli zaczniesz od 20" to szanse ukończenia są praktycznie zerowe. Mało kto podejmie się zrobienia takiego zwierciadła, nawet osoby z ogromnym doświadczeniem, które zrobiły dziesiątki luster nie chcą się tego podjąć. W Polsce chyba nigdy takie zwierciadło nie zostało zrobione przez amatora

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem może polegać na tym że jakiś czas temu jak się interesowałem tym to niemożliwe było w Polsce zdobyć dobrej jakości blanki na lustro większe niż 12-13 cali, nie wiem jak sytuacja teraz wygląda. Inna sprawa to samo precyzyjne wykonanie tak dużego lustra z przedziału 16-20 cali, nie zgłębiałem super tematu ale nigdzie nie słyszałem żeby ktoś to wykonywał "domowymi" sposobami, ceny dużych luster nie biorą się z powietrza niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

film fajny tylko, że przedstawia samo polerowanie czyli najprostszy i najprzyjemniejszy etap robienia zwierciadła

 

wcześniej trzeba wyszlifować wgłębienie, a potem figuryzować

 

swoją drogą ciekawy sposób polerowania w odwróconej pozycji bez zwracania uwagi na temperaturę smoły z kalafonią :g:

ale może jestem przewrażliwiony :unsure:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.