Skocz do zawartości

Sh2-115 w Łabędziu


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

SH2-115 to dziwny obiekt. Robi się go przy okazji, tworząc mozaiki lub bardzo szerokie ujęcia obszarów gwiazdozbioru Łabędzia w paśmie Ha. Nietuzinkowość polega na małym zainteresowaniu tym wybranym fragmentem nieba. Jak zazwyczaj, szukałem referencji na "swoim" podwórku ale nie doszukałem się. Czy ktoś w Polsce go robił przede mną, nie wiem.
Z tym wielką przyjemnością prezentuje coś nieoklepanego w moim flagowym połączeniu HaRGB.
Obiekt nie pokazuje wiele interesującego stąd w sieci nie można doszukać się wiele konkretów.
Ja proponuje puścić wodze fantazji i odnaleźć w nim ukryte skojarzenia obrazowe. Ja np zobaczyłem ryjek dziwnego zwierzęcia w jednej z części :)
U góry po lewej kolejna perełka katalogu Sharpless: SH2-116. Na zdjęciu widoczna również gromada otwarta Berk 90.

FSQ, 2K, HRGB - 7 lub 10h
Dużo wodoru, dużo czerwieni...

Wieksza rozdzielczość po kliknieciu

 

sh2-115_2010_800.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh,

 

Jak zazwyczaj, szukałem referencji na "swoim" podwórku ale nie doszukałem się. Czy ktoś w Polsce go robił przede mną, nie wiem.

 

Robić robił, problem w tym, że do rozmiarów własnego FOV trzeba niestety dobierać rozmiary obiektów :( Nie za wiele wychodziło z tego przy moim polu i odpuściłem

 

complex.jpg

 

 

Więc zamiast sh2-115 pod lupę trafia często mniejsza i bardziej złożona sh2 -112 (w moim przypadku stało się tak samo).

 

http://www.astroamator.info/component/option,com_datsogallery/Itemid,38/catid,3/func,detail/id,43/

 

Niestety, ta konkretna fota jeszcze z okresu walk z trackingiem

 

SH2-112.jpg

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu by nie? Cały Sh2 z FSQ to piękna kolekcja, nawet tylko w Ha.

Poza tym w tym wypadku upatrzyłem sobie obszar do naświetlania a potem szukałem co to wyszło ;) ( zasada strzelaj potem pytaj kto tam :P)

 

...

Więc zamiast sh2-115 pod lupę trafia często mniejsza i bardziej złożona sh2 -112 (w moim przypadku stało się tak samo).

 

 

Tak sh2-112 to też fajny jasny obiekt bez szans na moje FOV razem z pokazanymi ale w następnym sezonie czemu nie...

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.