Skocz do zawartości

Kupno teleskopu- jaki wybrac?


edith_bb

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

wiem ze duzo ludzi tutaj zadaje to samo pytanie jaki teleskop kupic itd.

Ja tez jestem nowa na tym forum i pomyslalam sobie ze byloby lepiej poradzic sie kogos tutaj kto ma ewidentnie wieksza wiedze niz ja - poczatkujaca...

 

Chcialabym zakupic teleskop z tych mniej wiecej porzadniejszych,

 

tutaj kilka detali :

 

moge przeznaczyc do 2 tys. zl. (ewentualnie 2,5 tys. zl. - to zalezy za co i jaka by byla roznica pomiedzy sprzetem ale wiecej dac nie moge)

 

mieszkam w srednim miasteczku polozonym 12 km od duzego miasta

 

miejsce obserwacji balkon sredniej wielkosci na 3 pietrze (budynek usytuowany pomiedzy polami i gorami pare km do najblizszych domow itd. jednak nie chodzi mi o obserwacje krajobrazow)

 

waga nie ma dla mnie wiekszego znaczenia - mam duzy samochod i teleskop bylby do uzytkowania dla 2 osob

 

jestem zainteresowana nowym teleskopem ale moglabym rozwazyc zakup uzywanego w dobrym stanie.

 

Duzo ludzi tutaj poleca SYNTE 8" dlaczego ? a co myslicie o PENTAFLEX N-130/1000 GOTO SynScan - warty swojej ceny - czy faktycznie taki dobry ? ja myslalam o czyms co da sie podlaczyc do komputera no i zainteresowana jestem zeby moc tez robic zdjecia itd.

 

Wiec co tu wybrac co polecacie ???

 

dziekuje za wszelkie porady !

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w kwocie 2-2,5tys zł nie ma możliwości zbudowania sensownego zestawu, który będzie można sterować z komputera, który będzie dawał dobre obrazy i którym będzie można robić zdjęcia. Tutaj jest albo-albo.

 

Nie wiadomo też co to jest ‘’średniej wielkości balkon’’. Na taki balkon Synta 8’’ może wejść albo i nie. Jakbyś podała wymiary to by było łatwiej doradzić.

 

 

 

Zastanów się też, czy rzeczywiście waga nie ma znaczenia. Czy zawsze obserwacje będą prowadzone w dwie osoby? Czy nie zdarzy się tak, że będziesz mogła/musiała obserwować sama? Czy wtedy przenoszenie 30kg teleskopu nie będzie problemem? Czy znoszenie 30kg teleskopu o długości 1,2m 3 piętra w dół nie będzie problemem? Jako wprawę możesz spróbować znieść sama trzy piętra w dół dywan ważący ~12kg symulujący tubus teleskopu, a zaraz potem szafke ważącą ok 10kg, zapakuj obie rzeczy do samochodu, potem wróć po plecak załadowany astro-akcesoriami. Po trzech takich kursach wróć tu na forum i zdecyduj, czy waga na pewno nie ma znaczenia. ;)

 

 

 

Co do zdjęć – można przeznaczyć tę kwotę na zestaw do astrofotografii i zakładając, że masz już lustrzankę, i laptopa powinno to wystarczyć na zakup montażu i obiektywu długoogniskowego do aparatu. To powinno wystarczyć do robienia podstawowych zdjęć. Jeśli jednak ze swojego balkonu nie widać gwiazdy polarnej całe zadanie będzie dosyć trudne. Jeśli zdecydujesz się na astrofotografie to zostajesz bez teleskopu do obserwacji wizualnych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, w kwocie 2-2,5tys zł nie ma możliwości zbudowania sensownego zestawu, który będzie można sterować z komputera, który będzie dawał dobre obrazy i którym będzie można robić zdjęcia. Tutaj jest albo-albo.

 

Nie wiadomo też co to jest ‘’średniej wielkości balkon’’. Na taki balkon Synta 8’’ może wejść albo i nie. Jakbyś podała wymiary to by było łatwiej doradzić.

 

 

 

Zastanów się też, czy rzeczywiście waga nie ma znaczenia. Czy zawsze obserwacje będą prowadzone w dwie osoby? Czy nie zdarzy się tak, że będziesz mogła/musiała obserwować sama? Czy wtedy przenoszenie 30kg teleskopu nie będzie problemem? Czy znoszenie 30kg teleskopu o długości 1,2m 3 piętra w dół nie będzie problemem? Jako wprawę możesz spróbować znieść sama trzy piętra w dół dywan ważący ~12kg symulujący tubus teleskopu, a zaraz potem szafke ważącą ok 10kg, zapakuj obie rzeczy do samochodu, potem wróć po plecak załadowany astro-akcesoriami. Po trzech takich kursach wróć tu na forum i zdecyduj, czy waga na pewno nie ma znaczenia. ;)

 

 

 

Co do zdjęć – można przeznaczyć tę kwotę na zestaw do astrofotografii i zakładając, że masz już lustrzankę, i laptopa powinno to wystarczyć na zakup montażu i obiektywu długoogniskowego do aparatu. To powinno wystarczyć do robienia podstawowych zdjęć. Jeśli jednak ze swojego balkonu nie widać gwiazdy polarnej całe zadanie będzie dosyć trudne. Jeśli zdecydujesz się na astrofotografie to zostajesz bez teleskopu do obserwacji wizualnych.

 

 

 

chodzi mi o to ze chce sprzet do ktorego jest mozliwosc dokupic odpowiednie rzeczy nawet z biegiem czasu- tak jest lustrzanka i laptop tylko wlasnie sie zastanawiam jak to z tym podlaczenie do laptopa jest..? dobre nie dobre? warto miec nie warto?

 

nie chodzi mi o to zeby sie tylko skupic na astrofotografii ale obserwacjach mglawic, gwiazd takze - po porstu miec mozliwosc zrobic zdjecia jako dodatek... -czy tak w ogole mozna? , wiem ze trzeba wybrac albo - albo ... niestety

 

sredniej wielkosci balkon czyli nie az taka klitka ale nie znow wielki taras - wymiary jakos okolo 2m x 3 m , ewentualnie jesli to za malo to pozostaje jeszcze podworko za domkiem

 

wagowo wiadomo ze nie mowie o sprzecie wazacym 50 kilo czy cos, w wiekszosci obserwacje bylyby prowadzone w dwie osoby choc miloby bylo gdybym mogla sobie sama dac rade ze sprzetem - wiec nie szukam "czolgu" ;) a z 3 pietra mam winde :) to jeszcze tak tragicznie nie jest , a co np z rozsuwana synta 8" ? warta uwagi , ja juz sama nie wiem na co sie zdecydowac...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co myslicie o tych teleskopach :

 

http://teleskopy.pl/product_info.php?cPath=21_33&products_id=1440&lunety=Teleskop_Sky-Watcher_Synta_R-120/600_EQ-3-2

 

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?cPath=21_40&products_id=602

 

http://www.astrokrak.pl/product_info.php?products_id=1022

 

wiec co moge kupic zeby prowadzic obserwacje wizualne (mglawiace, gwiazdy ale planety tez by mnie interesowaly...) a miec jako dodatek ze moge dolaczyc aparat i porobic zdjecia ... ? co byloby najlepszym wyjsciem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrozumieć, że wymagania do astrofotografii i obserwacji wizualnych są kompletnie różne. Nie trochę różne tylko zupełnie różne – jak dwa bieguny. Kupując teleskop do wszystkiego idziesz w kompromisy – sprzęt który kupisz nie będzie dobry ani do wizuala ani do astrofoto.

 

A przynajmniej w kontekście wydanych na niego pieniędzy.

 

 

 

Jeśli jednak uprzesz się, żeby mieć teleskop do wszystkiego to chyba sensownym kompromisem jest zakup teleskopu SW 150/750 na montażu EQ3-2 plus dokupić do tego używany obiektyw ~300mm do astrofoto a po nabraniu doświadczenia próba fotografowania w ognisku głównym teleskopu używając niedługich czasów naświetlania (60sek).

 

 

 

Natomiast jeśli chodzi o obserwacje wizualne to podlinkowane teleskopy 10’’ to świetny sprzęt do obserwacji wizualnych, ale musisz wiedzieć że nie są to małe teleskopy – ważą ok 25kg i mają prawie 1,5m wysokości.

 

 

 

Ostatnia i najważniejsza kwestia jest taka: co spodziewasz się zobaczyć w okularze teleskopu? Czy wiesz jak wyglądają mgławice i galaktyki w okularze teleskopu? Spróbuj opisać to czego się spodziewasz.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zrozumieć, że wymagania do astrofotografii i obserwacji wizualnych są kompletnie różne. Nie trochę różne tylko zupełnie różne – jak dwa bieguny. Kupując teleskop do wszystkiego idziesz w kompromisy – sprzęt który kupisz nie będzie dobry ani do wizuala ani do astrofoto.

 

A przynajmniej w kontekście wydanych na niego pieniędzy.

 

 

 

Jeśli jednak uprzesz się, żeby mieć teleskop do wszystkiego to chyba sensownym kompromisem jest zakup teleskopu SW 150/750 na montażu EQ3-2 plus dokupić do tego używany obiektyw ~300mm do astrofoto a po nabraniu doświadczenia próba fotografowania w ognisku głównym teleskopu używając niedługich czasów naświetlania (60sek).

 

 

 

Natomiast jeśli chodzi o obserwacje wizualne to podlinkowane teleskopy 10’’ to świetny sprzęt do obserwacji wizualnych, ale musisz wiedzieć że nie są to małe teleskopy – ważą ok 25kg i mają prawie 1,5m wysokości.

 

 

 

Ostatnia i najważniejsza kwestia jest taka: co spodziewasz się zobaczyć w okularze teleskopu? Czy wiesz jak wyglądają mgławice i galaktyki w okularze teleskopu? Spróbuj opisać to czego się spodziewasz.

 

 

no dobra jezeli juz musze wybrac pomiedzy astrofoto a obserwacja wizualna - skupie sie na tym drugim wiec do obserwacji, z atrofoto dam sobie narazie spokoj,kiedys kiedys mialam baardzo podstawowy sprzet-zeby nie powiedziec ala hipermarketowy :), nie zajmowalam tym sie przez jakis czas, a teraz jakos mnie natknelo zeby powrocic do tematu przy porzadnym sprzecie - a przy tym wszystkim co jest teraz to tylko wiem to co wyczytam.. a czego sie spodziewam - hmm... chyba ciezko to jakkolwiek opisac, juz dawno nie mialam z tym wszystkim stycznosci, no to ktory polecasz do obserwacji wizualnych ? strasznie duzo ludzi synte poleca wlasnie .... no trudno ze takie cos wazy - jak i dobry to i wazyc chyba musi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może to:

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001HEQ5 SynScan.

1. na balkon

2. na wypady za miasto

3. montaz paralaktyczny z prowadzeniem i goto

4. osiem cali!

5.nada się do astrofoto

6. możliwość rozbudowywania o różne akcesiria i wizual i foto

 

jednym słowem teleskop wielozadaniowy ;-)

No ale cena ponad 4000 tyś!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje oczekiwania co do widoków w teleskopie to podstawowa sprawa. Jeśli spodziewasz się widoków jak na zdjęciach, to się bardzo zawiedziesz – obiekty głębokiego nieba nawet w dobrym teleskopie to w większości szare mgiełki. Nie że brzydkie – ale to nie będzie to co na kolorowych zdjęciach.

 

 

 

Jeśli Twój balkon to faktycznie 2x3m i jeśli masz w miare przyzwoite niebo, to możesz spróbować teleskopu typu Synta 8’’, która ma już niezłą aperturę i nie przytłoczy Cie swoimi rozmiarami i wagą. GSO 12’’ to teleskop wyraźnie lepszy jakościowo no i ma większą aperturę – pokaże więcej, ale będzie też cięższy i większy. Oba te teleskopy to teleskopy typowo wizualne.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to może to:

Teleskop Sky-Watcher (Synta) BKP2001HEQ5 SynScan.

1. na balkon

2. na wypady za miasto

3. montaz paralaktyczny z prowadzeniem i goto

4. osiem cali!

5.nada się do astrofoto

6. możliwość rozbudowywania o różne akcesiria i wizual i foto

 

jednym słowem teleskop wielozadaniowy ;-)

No ale cena ponad 4000 tyś!

 

no wlasnie wszystko super gdyby nie ta cena, mialam wydac max 2,5 tys, a 2,5 a 4 to jest troche roznica :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje oczekiwania co do widoków w teleskopie to podstawowa sprawa. Jeśli spodziewasz się widoków jak na zdjęciach, to się bardzo zawiedziesz – obiekty głębokiego nieba nawet w dobrym teleskopie to w większości szare mgiełki. Nie że brzydkie – ale to nie będzie to co na kolorowych zdjęciach.

 

 

 

Jeśli Twój balkon to faktycznie 2x3m i jeśli masz w miare przyzwoite niebo, to możesz spróbować teleskopu typu Synta 8’’, która ma już niezłą aperturę i nie przytłoczy Cie swoimi rozmiarami i wagą. GSO 12’’ to teleskop wyraźnie lepszy jakościowo no i ma większą aperturę – pokaże więcej, ale będzie też cięższy i większy. Oba te teleskopy to teleskopy typowo wizualne.

 

no sluchaj napewo nie spodziewam sie widoku conajmniej "obrazkow jak z czasopism" czy cos, nie licze na to - licze na to ze zobacze cokolwiek - dajacego sie zobaczyc :)- i tu wlasnie zalezy duzo od tego przez co bede obserwowac, nowlasnie mysle nad ta synta ale 10" rozsuwana , a wlasnie niebo mam fajne nawet teraz , ksiezyc widac super - zero chmur a sprzetu jeszcze nie wybralam , a GSO 12" ile bedzie ciezszy i wiekszy od synty jakos bardzo znaczaco? mam winde u siebie najwyzej bede wynosic partiami - ewentualnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

witam, chcialem kupic teleskop do 600zł. Wiem że za tą kwotę nie ma super teleskopów ale chcialęm sie spytac czy ktos moze polecic najlepszy teleskop do tej kwoty. mieszkam w miescie w bloku z balkonem skierowanym na poludnie. co przez takie teleskop zobacze? Fajnie by tez było gdyby teleskop ten pełnil funkcje lunety. Jeszcze jedno pytanie :D co to jest szukacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aha, dzięki. Słyszalem tez dobre opinie o tym http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk1309eq2,d697.html ale on chyba jest zwierciadlany i nie nadaje sie do bloku w miescie, wiec http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/teleskop-sky-watcher-synta-sk909az3,d815.html jest chyba lepszy. A ten jest gorszy- http://deltaoptical.pl/teleskop-sky-watcher-synta-sk1145eq1,d696.html ? :D . I jeszcze jedno pytanie na temat tego 2 teleskopu w mojej odpowiedzi- czy zobacze np. przez niego Jowisza i jakiej on bedzie wielkosci?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.