Skocz do zawartości

Okular do DS-ów


Syriusz

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zaczynam zbierać na 2 okulary Sky Watchera do DS-ów i nie wiem, czy warto na nie zbierać i także nie wiem, który kupić najpierw 13 mm, czy 17 mm pole widzenia jest spore, bo 70 stopni i cena przyzwoita. Proszę, abyście mi nie polecali okularów z redukcją 2'' bo filtr mgławicowy mam 1,25'' i powyżej 550 zł, a najlepiej 500 . Z góry dzięki za konkretne odpowiedzi :wink:

LINKI do okularów :

1. 13 mm

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-13-mm,d974.html

2. 17 mm

http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/okular-sky-watcher-swa-17-mm,d975.html

 

A oto wypowiedź Wieha z sąsiedniego forum na ten temat, cytuję :

''Ani 17, ani 13 nie są odpowiednie do rozbijania gromad kulistych, ani do M31, ani do wielu innych obiektów. Zobacz może to:

http://www.astronomia.pl/forum/viewtopic.php?f=14&t=7682

powinno ci się nieco rozjaśnić. M13 jest w sumie jednym z wyjątków, do rozbicia wielu innych potrzeba b. jasnego (mała zawartość szkła, dobre wyczernienie, extra warstwy) okularka o większym powerze."

 

Jeśli to jest prawda, a sądzę, że tak właśnie jest to proszę polećcie mi jakiś inny dobry okular do 500 zł. Tylko na razie 1 taki co się najbardziej się przyda bo chcę go mieć już na Astrozlocie w Bieszczadach, to znaczy chodzi o to żeby można było nim obejrzeć jak najwięcej obiektów, a za jakiś czas dokupię jeszcze jeden :wink:

 

Proszę o pomoc !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również Cię witam na forum...:rolleyes:

 

Te okulary mają być do oglądania tv czy do czytania książek? ;)

Inaczej mówiąc? Do jakiego teleskopu?

 

A swoją drogą w tym zakresie ja bym brał tego:

http://www.optcorp.c...1511-1512-15404

Edytowane przez exec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A właśnie zapomniałem ! Witam serdecznie wszystkich użytkowników forum ! Mam nadzieję, że uzyskam od Was wiele cennych rad, które mi pomogą dobrać sprzęt i nie tylko :yes:

 

Teleskop Synta 8. Czy mogę prosić polską stronę ze sprzętem astronomicznym ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi !

Edytowane przez Syriusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

''Ani 17, ani 13 nie są odpowiednie do rozbijania gromad kulistych, ani do M31, ani do wielu innych obiektów (...)"

Mam zapewne inne doświadczenie obserwacyjne lub inne preferencje, ale uważam powyższe zdanie za zwykłą bzdurę. Okular o ogniskowej rzędu 14-12mm jest bardzo wszechstronny, rozbije wiele gromad kulistych, pięknie pokaże wiele planetarek i świetnie wyciągnie detal z jaśniejszych mgławic. Ponadto ten przedział ogniskowych pokaże już sporo dzięki ładnemu skontrastowaniu tła, jednocześnie nie ściemniając za bardzo obrazu. I weź pod uwagę, że okolice 13mm zapewnią ci powiększenie rozdzielcze teleskopu.

Co do doboru ogniskowych, proponowałbym Ci parę 13-14mm i 20-22mm lub 17-18mm i 11mm.

 

Tylko na razie 1 taki co się najbardziej się przyda bo chcę go mieć już na Astrozlocie w Bieszczadach, to znaczy chodzi o to żeby można było nim obejrzeć jak najwięcej obiektów, a za jakiś czas dokupię jeszcze jeden

Moim zdaniem lepiej by było, żebyś wstrzymał się z zakupem do zlotu, bo gdzie, jak nie tam masz się przekonać jakie szkiełko przypadnie Ci do gustu? Na pewno znajdzie się ileś osób, które użyczą Ci czegoś ze swoich arsenałów :)

 

Poza tym - Exec dobrze Ci radzi w doborze sklepu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam będzie można zakupić (np. od firmy, która będzie prezentować swój sprzęt na zlocie) lub odkupić np. używane ?

A ile kosztuje przesyłka z zagranicy ? I czy ta strona jest zaufana i przetestowana (?), ponieważ nigdy nic nie kupowałem z zagranicznych stron.

 

Ps. Pierwszy raz jadę na zlot astronomiczny więc nie jestem jeszcze tak bardzo doinformowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku na bieszczadzkim zlocie była mała giełda używanego sprzętu, teraz też ma być. Nie gwarantuje to oczywiście, że znajdziesz tam okular, którego szukasz, ale na pewno przejrzenie różnych szkiełek, jakie ludzie będą mieli na zlocie wzbogaci twoją wiedzę i zaowocuje lepszym wyborem w przyszłości.

Na resztę pytań odpowiedź znajdziesz TU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.