Skocz do zawartości

Paproch na matrycy ATIKa 314L


milosz

Rekomendowane odpowiedzi

Zobaczcie te fotki. Tam są dwie szybki. Chodzi o tą małą, wklejoną w komorę tuż nad matrycą. Ja myślę, że kawałek tej masy uszczelniającej, kleju, czy co tam jest, wykruszyło się i wpadło na matrycę. Żeby to wyczyścić to pewnie trzeba by wydłubać tą małą szybkę. Watpię żeby dało się to zrobić porządnie w warunkach domowych. Nawet jak wydłubiemy szybkę to co dalej?

Jak kamerka ma gwarancję to lepiej nie eksperymentować.

Fociłeś w dość ekstremalnych warunkach. Ta masa czy klej mogly stać się dość kruche przy minus 20 stopniach. Wiem, że matryce są schładzane do niższych temperatur ale może to dotyczyć bardzo bliskiego sąsiedztwa peltiera, czyli samej matrycy a szybki już niekoniecznie. Nie wiem czy oni tam w Portugalii wyobrażają sobie co to jest - 20 stopni? Lepiej im nie mówić o tym.

atik1.jpg

atik2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jednak na to, że paproch jest na szybce nad matrycą (widać to na zdjęciach). Gdyby był na matrycy, obraz paprocha byłby bardziej ostry.

Moje wątpliwości dotyczą możliwości otwarcia dużej komory. Przeczołgany wielokrotnie przez SBIG'a mam już chyba jakiś uraz na tym punkcie ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna fotka

 

Ale dlaczego zakładasz, że paproch jest w przestrzeni hermetycznej matrycy? On wygląda, jakby był na wierzchu. Hermetyczna jest tylko ta część pod zaklejoną szybką i tego oczywiście nie wolno ruszać. Mi chodzi tylko o to, żeby się dostać do tej szyby (jej wierzchniej strony, a nie od matrycy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jednak na to, że paproch jest na szybce nad matrycą (widać to na zdjęciach). Gdyby był na matrycy, obraz paprocha byłby bardziej ostry.

Moje wątpliwości dotyczą możliwości otwarcia dużej komory. Przeczołgany wielokrotnie przez SBIG'a mam już chyba jakiś uraz na tym punkcie ...

 

Jakby tak było to nie ma problemu. Jak tylko da się ruszyć ten pierścień nad dużą szybką to sukces murowany. Chyba warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dlaczego zakładasz, że paproch jest w przestrzeni hermetycznej matrycy? On wygląda, jakby był na wierzchu. Hermetyczna jest tylko ta część po zaklejoną szybką i tego oczywiście nie wolno ruszać. Mi chodzi tylko o to, żeby się dostać do tej szyby (jej wierzchniej strony, a nie od matrycy).

 

Ja tylko zakładam najgorsze ale oczywiście nie zaszkodzi odkręcić pierscień i dostać się nad przestrzeń małej szybki.

Jak tam jest paproch to sukces jest murowany. Ciekawe jak się to skończy :szczerbaty:

Czasem ingerencje użytkowników kończą się sukcesem jak na przyklad moja w celę obiektywu WO ZenithStar SD.

Udało się poprawić fabrykę :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jednak na to, że paproch jest na szybce nad matrycą (widać to na zdjęciach). Gdyby był na matrycy, obraz paprocha byłby bardziej Przeczołgany wielokrotnie przez SBIG'a mam już chyba jakiś uraz na tym punkcie ...

Ale to też daltego, że w swojej kamerze nie bardzo miałeś taką hermetyczną przestrzeń. Tu są te rzeczy rozdzielone. Sama matryca ma małą komorę (komórkę), która zabezpiecza bezpośrednie osadzanie się szronu na matrycy. Szybka chroniąca tę przestrzeń jest sporo większa od samej matrycy. Pewnie zauważyłeś, że jak osadza się szron, to robi to głównie na brzegach. Jeżeli nawet miałby osadzić się na tej szybie dużej, to i tak nie ma szans na wejście w pole widzenia matrycy. Ale prawda jest taka, że ta szyba raczej nie ma szans na kondensację, bo jest już w znacznej odległości od matrycy, która przecież nie jest chłodzona powietrzem od góry, a specjalnym trzpieniem od spodu (cold finger) w kontakcie bezpośrednim. Ryzyko szronu występuje tylko na cover slipie samej matrycy, a jeżeli ona jest w takiej miko komorze hermetycznej, to szans na szron nie ma, bo nie ma tam wilgoci.

 

Widzę, że zaczynam bełkotać. Mam nadzieję, że idzie to zrozumieć ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zakładam najgorsze ale oczywiście nie zaszkodzi odkręcić pierscień i dostać się nad przestrzeń małej szybki.

Jak tam jest paproch to sukces jest murowany. Ciekawe jak się to skończy :szczerbaty:

Czasem ingerencje użytkowników kończą się sukcesem jak na przyklad moja w celę obiektywu WO ZenithStar SD.

Udało się poprawić fabrykę :szczerbaty:

Heh, ja to mam dosyć hardcorowe zdanie w temacie majsterkowania w astro. Uważam, że bez tego nie da się uprawiać tego hobby. Pewnie myślicie, że jak kupuję sprzęt "droższy", to nic przy nim się nie robi. Oj - jesteście w ogromnym błędzie. Wszystko jest modyfikowane, poprawiane, optymalizowane pod setup. To ciągła walka i nie wyobrażam sobie, żeby z każdym takim problemem (jak ten paproch) bujać się do serwisu. Tak się nie da, a jak wiemy, problemów w astrofoto jest całe mnóstwo. Trzeba się tego nauczyć.

 

Jak autor wątku się boi z własną inżynierią wsteczną, to niech poprosi serwis o przesłanie step by step instrukcji i opisu, czego nie można rozhermetyzować, a co można. Serwis będzie wolał Ci dać taką dokumentację, niż samemu zajmować się pierdółką, która zajmie 3 minuty roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to też daltego, że w swojej kamerze nie bardzo miałeś taką hermetyczną przestrzeń. Tu są te rzeczy rozdzielone. Sama matryca ma małą komorę (komórkę), która zabezpiecza bezpośrednie osadzanie się szronu na matrycy. Szybka chroniąca tę przestrzeń jest sporo większa od samej matrycy. Pewnie zauważyłeś, że jak osadza się szron, to robi to głównie na brzegach. Jeżeli nawet miałby osadzić się na tej szybie dużej, to i tak nie ma szans na wejście w pole widzenia matrycy. Ale prawda jest taka, że ta szyba raczej nie ma szans na kondensację, bo jest już w znacznej odległości od matrycy, która przecież nie jest chłodzona powietrzem od góry, a specjalnym trzpieniem od spodu (cold finger) w kontakcie bezpośrednim. Ryzyko szronu występuje tylko na cover slipie samej matrycy, a jeżeli ona jest w takiej miko komorze hermetycznej, to szans na szron nie ma, bo nie ma tam wilgoci.

 

Widzę, że zaczynam bełkotać. Mam nadzieję, że idzie to zrozumieć ;)

Zaczynam kumać. KAI-2020 ma szybkę wielkości sensora i bardzo blisko samego sensora. Myślę, że może się na skutek tej bliskości wychładzać i kłopot gotowy. Ten chip SONY ma zupełnie inną budowę. To wyjaśnia chyba, dlaczego w kamerze SBIG'a bez przerwy musimy walczyć z wilgocią, a kamerki ATIKa są pod tym względem bezproblemowe. Duża komora jest prawdopodobnie 'ciepła' i to dodatkowo zabezpiecza 'małą' szybkę przed oszronieniem. Dużą prawdopodobnie też.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - jest to ewidentny błąd konstrukcyjny. Tu możesz zobaczyć, jak wygląda komora w nowych Sbigach STX:

http://forum.astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=49558

 

Jak widać, filozofia inna i już prawidłowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż - jest to ewidentny błąd konstrukcyjny. Tu możesz zobaczyć, jak wygląda komora w nowych Sbigach STX:

http://forum.astropolis.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=49558

 

Jak widać, filozofia inna i już prawidłowa.

No tak, ale tu ciągle SBIG 'poprawia' Kodaka. Znowu mamy: pochłaniacz wilgoci albo przestrzeń z gazem (lub jedno i drugie?) w dodatkowej komorze. Kłopoty, to tylko kwestia czasu ( a dokładnie, kwestia wnikania wilgoci do tej małej komory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak autor wątku się boi z własną inżynierią wsteczną, to niech poprosi serwis o przesłanie step by step instrukcji i opisu, czego nie można rozhermetyzować, a co można. Serwis będzie wolał Ci dać taką dokumentację, niż samemu zajmować się pierdółką, która zajmie 3 minuty roboty.

 

Trochę się boję, bo nie mam odpowiedniego klucza a majstrowanie przy tej szybie śrubokrętem jest mocno ryzykowne. Poprosiłem juz o instrukcje i wyjaśnienia, która komora jest hermetyczna, a która nie. Jak serwis odpowie, to dopiszę tutaj.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę się boję, bo nie mam odpowiedniego klucza a majstrowanie przy tej szybie śrubokrętem jest mocno ryzykowne. Poprosiłem juz o instrukcje i wyjaśnienia, która komora jest hermetyczna, a która nie. Jak serwis odpowie, to dopiszę tutaj.

 

Pozdrawiam,

milosz

No i to jest super rozwiązanie. Jak się podzielisz tym na forum to skorzystają następni właściciele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale tu ciągle SBIG 'poprawia' Kodaka. Znowu mamy: pochłaniacz wilgoci albo przestrzeń z gazem (lub jedno i drugie?) w dodatkowej komorze. Kłopoty, to tylko kwestia czasu ( a dokładnie, kwestia wnikania wilgoci do tej małej komory).

Nie do końca tak jest, bo dzięki takiej komorze wypełnia się ją gazem szlachetnym, np. Argonem (zdziwiłbym się, gdyby tak nie było w tym przypadku). Stosunkowo łatwo to nawet samemu zrobić. Sam Argon daje sporo, bo pozwala schłodzić zaawansowaną kamerę nawet kilkanaście stopni niżej (zamiast np. -50 stopni, dać ponad -60).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...wypełnia się ją gazem szlachetnym, np. Argonem (zdziwiłbym się, gdyby tak nie było w tym przypadku). Stosunkowo łatwo to nawet samemu zrobić...

To wymaga specjalnej konstrukcji komory (zaworki), czy da się w prosty sposób wypełnić każdą kamerkę (np. ST2k :szczerbaty: )?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wymaga specjalnej konstrukcji komory (zaworki), czy da się w prosty sposób wypełnić każdą kamerkę (np. ST2k :szczerbaty: )?

Jeżeli byłaby wystarczająco szczelna, to możesz ją wypełnić Argonem. Gaz na pewno da się kupić, a metod napełniania wiele (np. wkładasz kamerę w foliową torebkę, pompujesz gazem i kamerę skręcasz nie wyjmując jej z torebki) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby obejrzeć ten chip pod mikroskopem stereoskopowym (ma dużą odległość roboczą obiektywu) to można ustalić precyzyjnie na której powierzchni ten paproch siedzi i ewentualnie samemu go usunąć. Może masz znajomego w jakimś laboratorium. <_<

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwis jest bardzo lakoniczny w odpowiedziach. Dobrze, że przynajmniej odpowiada szybko. Żeby uciąć spekulacje, dodaje obrazek.

atik_schematics.jpg

Narysowalem go sam (pisze, żeby ktoś nie pomyślał, że pochodzi od Atika). Czego się dowiedziałem:

- hermetyczna jest tylko mała komora, w której znajduje się chip

- 'optical glass', czyli szybka, która znajduje sie bezpośrednio pod gwintem, jest zabezpieczona tylko uszczelką. W tej komorze znajduje sie powietrze + pochłaniacz wilgoci.

 

Paproch prawie na pewno leży na szybce od szczelnej komory nad chipem. Możliwe że przyczepił sie do spodu 'optical glass', ale wydaje mi się to mało prawdopodobne. Można odkręcić i wyciągnąć pierwszą szybke, pod warunkiem, że cała operacja przebiega szybko. Domyślam się, że chodzi o przedostanie się wilgoci do pochłaniacza. Jeżeli będzie wystawiony na wilgotne powietrze zbyt długo - przestanie działać.

 

Więc odpuszczam samodzielne czyszczenie i wysyłam kamerę do serwisu. Dam znać, jak powróci :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kamera powróciła dziś z Portugalii. Matryca jest wyczyszczona, wgrany nowy soft. Właśnie robią się jakieś testowe zdjęcia, bo tylko na takie pozwala pogoda. Jak się całkowicie zachmurzy, to zrobię flata. Przy okazji kilku rozmów telefonicznych z serwisem udało mi się ustalić, że przestrzeń pod optical glass'em nie jest hermetyczna. Okazało się też, że problem brudu pod optical glass'em jest czestszy w wiekszych kamerach ATIKa. W 314 zdarza się bardzo rzadko. Na tyle rzadko, że Rui zasugerował, że powinienem grać w totka (jakbym wygrał, to byłoby mnie stać na większą kamerę :P). Brud na matrycy, to najprawdopodobniej jakis paproch, który dostał się tam podczas składania kamery.

 

Pozdrawiam,

milosz

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.