Skocz do zawartości

Nierówna walka z refraktorem APO


Rekomendowane odpowiedzi

Sposób jest prosty - zrób test w zenicie tak, żeby teleskop był idealnie pionowo (osiowo). Poruszaj wtedy wyciągiem na boki, żeby ustawił się możliwie najbliżej osi teleskopu.

bo rozumiem że sprawdzenie kolimacji wzajemnej jest w warunkach domowych raczej niemożliwe g.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To da się zrobić kolimatorem laserowym. Obiektyw zasłaniasz papierowym krążkiem z oznaczonym środkiem i średnicą równą wewnętrznej średnicy odrośnika. Taki krążek papieru powinien dać się łatwo i bez ryzyka umieścić przed obiektywem. W wyciągu instalujesz kolimator laserowy. Ślad lasera powinien pokrywać się ze środkiem papierowego krążka.

 

UWAGA: Nie świecić laserem bez zainstalowanego papierowego krążka! Można uszkodzić wzrok mimowolnie obserwując promień!

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To da się zrobić kolimatorem laserowym. Obiektyw zasłaniasz papierowym krążkiem z oznaczonym środkiem i średnicą równą wewnętrznej średnicy odrośnika. Taki krążek papieru powinien dać się łatwo i bez ryzyka umieścić przed obiektywem. W wyciągu instalujesz kolimator laserowy. Ślad lasera powinien pokrywać się ze środkiem papierowego krążka.

 

UWAGA: Nie świecić laserem bez zainstalowanego papierowego krążka! Można uszkodzić wzrok mimowolnie obserwując promień!

 

Niestety laser sprzedałem razem z newtonem szczerbaty.gif. Skontaktowałem się ze sprzedawcą i podsunął w sumie najprostszy pomysł sprawdzenia używając rotatora. Jeżeli defekty w gwiazdce po zmianie pozycji kamery przemieszczą się winę ponosi obiektyw jeżeli pozostaną w miejscu winą będzie kamera flirt.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem ciekawy test refraktora z użyciem maski Bahtinova dla określenia m.in. stopnia korekcji aberacji chromatycznej. Autor odnotowuje 'haczykowaty' kształt spików i stawia tezę, że jest to wynik niedokładnej korekcji obiektywu. Link do testu

Nie wiem czy to prawidłowe skojarzenie, ale 'haczykowate' spiki z użyciem maski są podobne do prezentowanych wyżej?

 

Focus-L-Scaled.jpg

 

Obrazek ze strony 'astrophotography by james mchugh': http://deepspaceplace.com

Edytowane przez misiowaty
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Misiowaty trafiłeś idealnie notworthy.gif to jest identyczne zjawiasko.

Sprawdzałem to podczas robienia sesji testowej LRGB i zauważyłem właśnie te haczyki na filtrach L oraz niebieskim.

Filtry czerwony i zielony miały proste spajki więc pomyślałem że to wina filtra i odpuściłem.

Dodatkowo widzę że w Ha-alpha obraz spjaka gość ma taki sam jak w moim dublecie

Kurcze on am taką samą aberę na triplecie jak na na dublecie szczerbaty.gif

W moim sprzęcie abera może się pojawiać ale z tym da się walczyć przy kamerach mono flirt.gif

Dalej zastanawiam się nad oddaniem tej rurki g.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że maska Bahtinowa może być fajnym narzędziem do porównawczej oceny korekcji obiektywu.

 

Temat założony przez Ciebie żywo mnie interesuje, bo wygląd gwiazdek w moim triplecie 80/480 to prawdziwa masakra. Gwiazdy wyglądają jak klonowe liście, znacznie gorzej niż u Ciebie. Właśnie jestem w trakcie procedury reklamacyjnej, to poczekam jeszcze z wnioskami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Problem chyba rozwiązałem szczerbaty.gif choć z duszą na ramieniu rolleyes.gif

Rozebrałem całą rurę bo chciałem wydmuchać soczewkę tą od strony wewnętrznej tuby, odkręciłem wszystkie tuleje, wyciągnąłem celę wydmuchałem i złożyłem wszystko jeszcze raz dokręcając wszystko z wyczuciem.

Po testach wszystko jest OK deformacja gwiazdki zniknęła luxhello.gif

Teraz założyłem mu jeszcze WO flattener III i efekt jest dla mnie zadowalający

Co było powodem nie wiem może jakiś element był poluzowany blink.gif

Zdjęcia z tej rurki pokazałem w poście Sowa

Co jeszcze zauważyłem że po założeniu flatenera zmniejszyła się chyba abera

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.