Skocz do zawartości

Przeróbka Celestron 60/800...


bamus

Rekomendowane odpowiedzi

Moim pierwszym teleskopem był Celestron Powerseeker 60/800, taki jak ten:

31vz89B-%2BQL.jpg

i szybko został odłożony w kąt, jako że nie spełniał moich oczekiwań. Pewnie niektórzy z Was też taki zakurzony teleskop głęboko w szafie mają. Jest jednak opcja, która pozwoli dać drugą szansę temu 'ala teleskopowi. Troszkę trzeba było go pociąć, ale jak i tak nic z nim się nie robiło to nie było mi żal.

 

 

 

Sprawa przedstawia się tak:

- po rozebraniu teleskopu, okazało się że soczewka składa się z dwóch szkieł. Pierwsza, normalna soczewka i druga zaraz za nią mająca za zadanie przedłużyć ogniskową.

- druga poszła do kosza, a pierwszą sprawdziłem na słońcu i okazało się, że ma ogniskową około 300mm.

- włożyłem pierwszą z powrotem do obudowy (tu trzeba użyć trochę kleju bo druga soczewka służyła także jako podpórka do pierwszej)

- oryginalnie tuba miała 60 cm, i używając piły kątowej, skróciłem ją do 15 cm

- po złożeniu wszystkiego do kupy na szybko sprawdziłem czy w ogóle jest jakiś obraz i ku mojemu zdziwieniu dobry obraz ukazał się mojemu oku po włożeniu do kątówki okularu 20mm

- kamerka nie chciała ostrzyć z kątówką, ale bez niej nie było już problemu

- szybkie testy w nocy pokazały piękny obraz na szeroko Plejad. Łysy mocno świecił więc nie traciłem czasu na szukanie innych emek.

 

teleskopik wygląda tak:

xxx.JPG

 

jakie może być ewentualne zastosowanie:

- większy szukacz o średnicy 60mm i ogniskowej 300mm i możliwości różnych okularów i kątówka pomagająca w sytuacjach gdzie zwykły szukacz jest w dziwnej pozycji

- guide scope idealnie nadający się do prowadzenia ogniskowych do 600mm, a może i trochę dłuższych.

- travellerek dający piękne szerokie pole

 

pozostaje jeszcze kwestia zamocowania do/na teleskopie, ale z 80mm guide ringami nie powinno być problemu

 

pozdrawiam

 

adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- po rozebraniu teleskopu, okazało się że soczewka składa się z dwóch szkieł. Pierwsza, normalna soczewka i druga zaraz za nią mająca za zadanie przedłużyć ogniskową.

- druga poszła do kosza, a pierwszą sprawdziłem na słońcu i okazało się, że ma ogniskową około 300mm.

no tak, w achromatach są dwie soczewki, po wyrzuceniu rozpraszającej ogniskowa na pewno sie skraca ale z achromatu robi się "chromat" f/5 :blink:

aż nie do wiary że to może dać dobre efekty - brawo za odwagę! :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Achromatyczne soczewki w szukaczach są klejonymi dubletami, ale wygląda na to, że Twój achromat był z separacją powietrzną.

Nie zrobiłeś czasem żadnych zdjęć rozłożonego obiektywu?

 

Pozdro

 

zdjęć nie robiłem bo wydawało mi się, że nie ma tam nic godnego pokazania - ot, dwie soczewki z cienką na grubość i szerokość "uszczelką" pomiędzy nimi. całość spoczywała na kołnierzu tuby, a z drugiej strony były przyciśnięte nakręcając osłonę obiektywu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Bambusie..

 

straszne czynności zrobiłeś, aż mam ciarki po plecach, bardzo brakuje podstaw optyki ! !

Weź się w garść, maciupka porada, " kątówka" ma około 120 mm długości biegu światła, a również do uwzględnienienia skracania tubusu .

lepiej stosować deskę pomiarową nawet najzwyklejszą amatorską !

 

Życzę natchnienia, Dziadek.

Edytowane przez dziadek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie Bambusie..

 

straszne czynności zrobiłeś, aż mam ciarki po plecach, bardzo brakuje podstaw optyki ! !

Weź się w garść, maciupka porada, " kątówka" ma około 120 mm długości biegu światła, a również do uwzględnienienia skracania tubusu .

lepiej stosować deskę pomiarową nawet najzwyklejszą amatorską !

 

Życzę natchnienia, Dziadek.

 

no ale o co Ci chodzi? miałem nieużywany "teleskop" z którym poeskperymentowałem i domowym sposobem zrobiłem sobie darmowy guide scope. czy do robienia takich rzeczy trzeba mieć doktora z optyki? wszytko działa, więc w czym problem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

<br />no ale o co Ci chodzi? miałem nieużywany "teleskop" z którym poeskperymentowałem i domowym sposobem  zrobiłem sobie darmowy guide scope. czy do robienia takich rzeczy trzeba mieć doktora z optyki? wszytko działa, więc w czym problem?<br />
<br /><br /><br />

 

Dobrze kolego Bambusie, " róbta co chceta ", nie czepiam się, słowo.

Baw się co chcesz,

Pozdrawiam, Dziadek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.