Skocz do zawartości

Cześć Messier 36


Lukasz Tarkowski

Rekomendowane odpowiedzi

ale o sso chozi ? //nie znam się na astrofoceniu ale aż takiej hermetyczności nie generujcie :D

 

czy o to, że ta fotka nie przedstawia Messiera 36

 

czy o to, że żaden z forumowiczów nie ma nicka Messier 36 czyli że tytuł i wstęp nie powinien zaczynać się od słowa "cześć" ?

 

czy to był żart (że my w Polsce też go znamy i sam tytuł postu wystarczył) ?

 

czy o coś innego ? {może ja o czymś nie wiem ;)}

 

p.s.

czy ten obrazek aby nie jest za duży (jak na prezentację tu)?

 

czy z północnej Kanady widać jakiś fajny fotograficznie spory obiekt niedostępny dla nas w Polsce

(albo spytam inaczej - czy katalog Messiera powstał w oparciu obserwacje nie wymagające wycieczki na daleką północ Europy)

W takim przypadku autor mógłby podać nam swoją szerokość geograficzną ;)

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ekologu zastanów się co piszesz. Nie ma możliwości by na północy Kanady widać było cokolwiek więcej niż w Polsce. Im bardziej skrajne szerokości geograficzne tym mniejsza widoczność części nieba z przeciwnej półkuli. Kim był Messier? Odpowiedź - Francuzem. Tak więc katalog "Catalogue des nebuleuses et des amas d'etoiles" zwany dzisiaj katalogiem Messiera (Messier sam odkrył ok. 60 ze skatalogowanych obiektów) powstał w Europie więc nie może obejmować obiektów niewidocznych z średnich szerokości geograficznych półkuli północnej. M36 jest w Polsce obiektem niemal okołobiegunowym. Gromadka jest typowo lornetkowa. Na prezentowanym zdjęciu natomiast widać jakiś jej skrawek. Zdjęcie jest dodatkowo nieostre co utrudnia podziwianie zarejestrowanego obiektu.

 

Pozdr

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Pawle! Jasne. Może i ktoś inny nie był tego świadomy, więc się też dowie.

 

Jak sobie rozrysowałem kąty zima - lato to nie może być inaczej. Tam co najwyżej można mieć pewne obiekty wyżej co (w mieście) polepszy obserwacje.

 

Aha ...

przyjmuję zatem, że to o tę peryferyjność chodziło forumowiczowi "Franz"

 

Pozdrawiam

 

 

p.s.

jak zmniejszyłem 4-krotnie to już tak fatalnie nie wyglądało

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie jest dodatkowo nieostre co utrudnia podziwianie zarejestrowanego obiektu.

 

No właśnie. Miałem to napisać pod poprzednim Twoim zdjęciem, że powinieneś popracować nad ustawianiem ostrości. Wtedy efekt będzie na pewno lepszy. Poczytaj np. o masce Bathinova.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Miałem to napisać pod poprzednim Twoim zdjęciem, że powinieneś popracować nad ustawianiem ostrości. Wtedy efekt będzie na pewno lepszy. Poczytaj np. o masce Bathinova.

 

Tak wiem właśnie mam taką maskę nie pamiętam czy ją użyłem do tego zdjęcia ale teraz będę jej używał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.