Skocz do zawartości

Który UHC ?


Marek Gdańsk

Rekomendowane odpowiedzi

Najważniejszymi parametrami dla takiego filtra to transmisja w piku oraz szerokość połówkowa (fwhm). O ile ten pierwszy parametr dla wspólczesnych filtrów wynosi zazwyczaj powyżej 90% (dla Lumicona >95%) o tyle fwhm różni się w zależności od producenta. W każdym razie - im mniejsza wartość tym filtr ciemniejszy (mocniej wycina gwiazdy i tło) za to bardziej kontrastowy. Oczywiście nie może być on zbyt wąski aby nie ściął żadnej ze skrajnych linii widmowych (H beta - 4865 ang. i OIII - 5007 ang.)

 

I teraz tak, DGM NPB* oraz Orion UltraBlock posiadają wartość fwhm ~220 angstremów, Lumicon UHC ~240 ang., a dla znalezionego w sieci wykresu dla TeleVue Bandmate wychodzi aż 430 ang. To zdecydowanie za dużo jak na filtr typu UHC. Dla Baadera UHC-S fwhm wynosi nieco ponad 600 ang. (+ troszke w okolicach światła czerwonego ale tam oko jest już malo czułe) więc można napisać że Televue Bandmate to coś pomiedzy Lumicon UHC a Baader UHC-S.

 

* - DGM NPB - za wielką wodą uważany za najlepszy filtr typu UHC. A ponieważ w Polsce aktualnie dostępny jest chyba tylko ten Bandmate, więc gdybyś się decydował na coś innego to warto go wziąć pod uwagę (zwłaszcza że kosztuje 3/4 ceny Lumicona)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

* - DGM NPB - za wielką wodą uważany za najlepszy filtr typu UHC.

 

Dzięki

Nareszcie go mam !!! Teraz niebo słabe (Północ Polski), ale wczoraj np. Hantle świeciły pięknie. Zobaczymy na jesień co pokaże.

Dam znać, bo chyba mało kto go ma, a może rzeczywiście jest najlepszy ?

 

Mrk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

W Jodłowie porównywałem UHC Lumicona i Zhumela w SCT 8" na M42. Myślałem, że będę mógł się pochwalić wyższością mojego Lumicona nad Zhumelem. No niestety - Zhumel był też dobry. Trochę węższy(i przez to ciemniejszy) - może dlatego mi się podobał. Kiedyś porównywałem też mojego Lumicona z TeleVue. Też nie było wielkiej różnicy. Większa jest IMO różnica między O III różnych marek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.