Skocz do zawartości

M3


JaLe

Rekomendowane odpowiedzi

Materiał zbierany 19.04.2011 tuż przed wschodem Księżyca. Łączny czas to 17 minut Luminacji w klatkach po 2 i 3 minuty.

Zdjęcie wykonane z reducerem/flatemerem Celestron f/6.3

 

Na zdjęciu widoczna jest też galaktyka NGC5263 i po lewej jakiś Abell.

M3 z EONa 120.jpg

Edytowane przez JaLe
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre pytanie.

Nie wiem czy w en sposób można liczyć, redyktor jest f/6.3 czyli 900 x 0.63 = 567, 567 / 120 = 4.725

Wychodzi zatem f/4.725

 

Też nie wiem czy tak można. Tak można z SCT bo odległości i zależności są ustalone. Musiałbyś sfocić coś w terenie bez reduktora i z reduktorem i obliczyć z proporcji powiększenie a potem ogniskową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też nie wiem czy tak można. Tak można z SCT bo odległości i zależności są ustalone. Musiałbyś sfocić coś w terenie bez reduktora i z reduktorem i obliczyć z proporcji powiększenie a potem ogniskową.

 

no właśnie z refraktorem można, a z SCT nie

optycznie refraktor i SCT są niemal identyczne, czyli np. flattenery od APO i SCT pasują wzajemnie, tylko że w SCT ogniskową można ustawiać niemal dowolnie - kwestia doboru odległości pomiędzy lustrem głównym a wtórnym i "ogonem" z tyłu teleskopu, w refraktorze już tak się nieda,

ale pinpoint maixima wylicza ogniskową z dokładnością do 1/10 mm, więc w każdym przypadku można ją dokładnie ustalić

 

JaLe, a gromadka z kolorze wyszła znakomicie :notworthy:

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie z refraktorem można, a z SCT nie

optycznie refraktor i SCT są niemal identyczne, czyli np. flattenery od APO i SCT pasują wzajemnie, tylko że w SCT ogniskową można ustawiać niemal dowolnie - kwestia doboru odległości pomiędzy lustrem głównym a wtórnym i "ogonem" z tyłu teleskopu, w refraktorze już tak się nieda,

ale pinpoint maixima wylicza ogniskową z dokładnością do 1/10 mm, więc w każdym przypadku można ją dokładnie ustalić

 

JaLe, a gromadka z kolorze wyszła znakomicie :notworthy:

To nie robią tego do SCT? Ja myślałem, że na nieskończoność wzajemna odległość luster jest zawsze jednakowa w danym egzemplarzu i jak normalnie jest on F/10 czy ileś tam ile ma być, to jak sie dołoży na ogon reduktor f/6,3 to właśnie oznacza, że będzie miał on z tym ustrojstwem światło 6,3.

To nie jest tak? Ja nie tak to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam do STC flattenera WO III przeznaczonego do APO, ale już mniejsza o to,

chodzi o to, ze regulując odległością pomiędzy lustrem głównym a wtórnym i jednocześnie stosując przedłużki za celą lustra głównego można bez problemu uzyskać ogniskową co najmniej od 1,4 do 2,5 metra, ciągle naturalnie ogniskując na nieskończoność, to tak jak powiększenie na życzenie w historycznych już reklamówkach Uniwersała ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam do STC flattenera WO III przeznaczonego do APO, ale już mniejsza o to,

chodzi o to, ze regulując odległością pomiędzy lustrem głównym a wtórnym i jednocześnie stosując przedłużki za celą lustra głównego można bez problemu uzyskać ogniskową co najmniej od 1,4 do 2,5 metra, ciągle naturalnie ogniskując na nieskończoność, to tak jak powiększenie na życzenie w historycznych już reklamówkach Uniwersała ;)

Dokładnie tak jest. Przemieszczanie luster działa tak jak barlow w refraktorze czy reflektorze. Jak będziesz go przemieszczać względem obiektywu to też będziesz miał ogniskową na życzenie. W kładach zwierciadlanych takich jak SCT czy MAK lusterko wtórne jest wypukłe (ujemne) i działa podobnie do barlowa. Jak będziesz go przybliżać do obiektywu (lustra głównego) to będzie się wydłużała ogniskowa wypadkowa i to wykładniczo bo jest to układ złożony. W obu przypadkach można to wyliczyć posługujac się tym samym wzorem. Dla układu o ustalonych parametrach i odległościach wzajemnych, jesli producent wyprodukuje reduktor - flattener do swojego katadioptryka to zaleca w instrukcji umieszczenie go w odpowiedni sposób np. kaze go przykręcić bezpośrednio do wylotu, odpowiedniego gwintu bez stosowania powiedzmy przedłużki 10 cm. Wtedy wszystko jest ustalone i producent mówi, że ten reduktor z jego konkretnym teleskopem czy grupą teleskopów da światłosiłę 6,3. To miałem na myśli pisząc, że w SCT jest to wiadome bo to jest dedykowany reduktor do SCT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już, czy zrobiłem to zdjęcie pod wpływem Twoich testów, czy niezależnie. To tak pod rozwagę, skoro jesteś "na rynku".

m3.jpg

LRGB (6,4,2,2) x 5min. AT8RC @ 1260mm, QSI-583

Obróbka, oprócz standardowych krzywych i poziomow to jedynie odszumianie wszystkiego, oprócz gromady. Kolimacja - mogłaby być lepsza.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam już, czy zrobiłem to zdjęcie pod wpływem Twoich testów, czy niezależnie. To tak pod rozwagę, skoro jesteś "na rynku".

m3.jpg

LRGB (6,4,2,2) x 5min. AT8RC @ 1260mm, QSI-583

Obróbka, oprócz standardowych krzywych i poziomow to jedynie odszumianie wszystkiego, oprócz gromady. Kolimacja - mogłaby być lepsza.

 

 

 

Lubie takie testy.

 

Faktycznie troszkę brakuje do ideału kolimacji po za tym byłoby ok.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.