Skocz do zawartości

kolo rektanscencji


Andrzej 77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich zakupiłe Sky-Watchera 1501eq3-2 i niestety mam prblem z ustawieniem RA pierwszy raz sie udalo ale wszystko jest teraz rozregulowane. O to chodzi ze w RA wszystkie koła chodza luzno i teraz zeby znalezc obiekt poprostu nie mam punktu zaczepienia. Deklinacja i kat z miejscowosci wszystko ok ale z RA problem bo gdzie ma byc zero na obu podzialkach. sory za błędy dzieki pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to chodzi ze w RA wszystkie koła chodza luzno i teraz zeby znalezc obiekt poprostu nie mam punktu zaczepienia. Deklinacja i kat z miejscowosci wszystko ok ale z RA problem bo gdzie ma byc zero na obu podzialkach. sory za błędy dzieki pozdrawiam

Witaj na forum,

 

Podczas obserwacji chyba nikt nigdy nie korzysta z tych pierścieni. Jedyne co się liczy to aby montaż był względnie dobrze ustawiony na polarną, a obiekty znajdujesz po prostu skacząc do nich po jasnych gwiazdach, które znajdują się w pobliżu (ang. Star hopping, KLIK), więcej możesz przeczytać na art. na Celestii KLIK.

 

Pozdrawiam

 

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te koła służą do ustawienia osi na biegun, a nie do wyszukiwania obiektów

teoretycznie da się to zrobić ale chyba nikt tak nie postępuje. Obiekty wyszukujemy porównując widok w szukaczu (lub w teleskopie) z mapą nieba

pamiętaj, że sfera niebieska stale się obraca więc koło ze współrzędnymi RA też powinno się stale obracać by ten ruch skompensować. Precyzja ustawienia i odczytu na tych kołach jest bardzo mała, a w dodatku to wszystko na nic jeśli montaż nie jest idealnie ustawiony na biegun

 

napędy GOTO korzystają ze współrzędnych biegunowych do nakierowania teleskopu na obiekt ale potrafią one obliczyć obrót sfery niebieskiej, a dzięki wcześniejszej alignacji wyznaczają błąd ustawienia na biegun, który następnie potrafią przeliczyć i skompensować

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi ale na poczatku ustawilem na pólnoc gwiazda polarna z mapy odczytalem deklinacje i rektascencje danego obiektu i za pomoca stopni i godziny znalazlem obiekt jeden drugi a potem RA krecilo sie razem z mikrosrodem lub sie zatrzymywalo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

te koła służą do ustawienia osi na biegun, a nie do wyszukiwania obiektów

 

Jesteś pewien??

 

 

Prawda jest taka, że te koła wcale nie służą do ustawiania czegokolwiek na biegun, a na dodatek nie ma na nich rektascensji! Zamiast niej jest kąt godzinny. Poczytaj sobie o układach równikowych I i II.

 

One mają znaczenie, gdy masz teleskop ustawiony na stałe w jakimś miejscu. Wtedy, jak są dobrze skalibrowane, to jedyne, co trzeba wiedzieć o danym obiekcie, to jego współrzędne równikowe II i czas gwiazdowy. Na tej podstawie oblicza się kąt godzinny (to jest czas gwiazdowy - rektascensja), który potem ustawia się na jednym z kół. Przydaje się to, jeśli chcesz obserwować słabo świecące obiekty, które trudno namierzyć, albo są wręcz niewidoczne w szukaczu.

 

Te koło można wykorzystać nawet, jeśli nie są skalibrowane: najpierw ustawia się na jakąś jasną gwiazdę (np. Kapellę, która u nas zawsze jest nad horyzontem), a potem oblicza się różnicę współrzędnych między tą jasną gwiazdą a interesujacym obiektem, a na kołach przesuwa się teleskop o tę obliczoną różnicę. Oczywiście w odpowiednią stronę.

 

Jednak dokładność skali na słabym montażu jest niezbyt duża, więc nie będzie to jakoś bardzo przydatne w obserwacjach tym teleskopem. Natomiast w profesjonalnych obserwatoriach właśnie tak się ustawia na żądany obiekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak

 

ich przydatność do namierzania obiektów jest praktycznie na poziomie zerowym

znacznie łatwiej odnaleźć obiekt innymi metodami

 

pozdrawiam

 

 

Chodziło mi bardziej o pierwszą część zacytowanego przeze mnie zdania. Z drugą się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Precyzja kół w popularnych montażach nie jest duża i wynika to z ich małej średnicy i niedokładnej podziałki. Mnie udało się kiedyś odnaleźć Urana przy pomocy tych kół. Nie musiałem niczego obliczać. Ustawiłem teleskop na jasną gwiazdę (innych z mojej miejscówki nie widać i bardzo to utrudnia znajdowanie słabych obiektów innymi metodami), później ustawiłem na kołach wartości RA i DEC tej gwiazdy. Z programu CdC odczytałem współrzędne Urana, obrót teleskopu tak by koła wskazały te współrzędne i w okularze zobaczyłem Urana. Procedurę z ciekawości powtórzyłem kilka razy i skuteczność wynosiła mniej więcej 50%. Nie był to duży problem, ponieważ nawet chybione strzały lokowały planetę bardzo blisko. Wystarczyło dodatkowo pokręcić gałkami.

 

Teraz mam GoTo i montaż robi to samo (wyrównanie na jedną gwiazdę) tylko z większą precyzją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziekuje wszystkim za odpowiedzi a tak na marginesie gdzie moge poczytac o sposobach szukania obiektow

Polecam ten tekst:astronoce.pl

 

PS

Koła powinny być tak wyregulowane, aby kręciły się równo, razem z osiami RA i DEC, bez zacięć.

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.